Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

15 Biebrzańskie Sianokosy za nami!

10 września na Bagnie Ławki - choć z ostrymi narzędziami, Sianokosy odbyły się bezkrwawo, w aurze jak najbardziej pokojowej - dla ludzi i dla przyrody!

Bo koszenie jest niezbędne dla przetrwania biebrzańskich bagien. Niekoszone - zarosną, a wraz z nimi zginie cała ich bioróżnorodność. Bez niej i my staniemy się ubożsi...

Ręczne koszenie bagien odchodzi w zapomnienie, choć niegdyś było bardzo ważnym wydarzeniem, w którym młodzi kosiarze prezentowali swe umiejętności, by wejść do zacnego grona starszyzny.
 
Biebrzański Park Narodowy, organizator Biebrzańskich Sianokosów, w trosce o bagna i o zachowanie tradycji już po raz 15 zorganizował te międzynarodowe mistrzostwa. Do zawodów stanęło 23 drużyn. Jak co roku każdy kosiarz zmagał się ze 100 metrowym pasem bagiennej łąki. Nad całymi zawodami czuwał zespół sędziowski. O przebiegu zawodów można poczytać tutaj.

Ptaki Polskie oczywiście były na miejscu! Rozmawialiśmy o ptakach, rozdawaliśmy nasze materiały edukacyjne i informacyjne, ogromym powodzeniem cieszył się także nasz Sklep na pTAK!

Do zobaczenia na kolejnych Biebrzańskich Sianokosach!

Autor: Magdalena Puczko

Źródło: Ptaki Polskie