Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Skończmy z polowaniami na ptaki!

Dołącz do Koalicji Niech Żyją! Żądaj - razem z nami - zaprzestania polowań na ptaki!

Od 15 sierpnia myśliwi strzelają do Czernic, Głowienek, Krzyżówek, Cyraneczek, Łysek i Grzywaczy.  1 września będą strzelać również do Słonek i Jarząbków – tego samego dnia zabite i ranione zostaną setki Gęsi Białoczelnych, Gęgaw i Zbożowych. Wrażliwe i rodzinne ptaki będą umierały w męczarniach od toksycznego ołowiu – pozostawiając swoich parterów i partnerki w żałobie. Od 11 września ginąć będą małe i urocze Kuropatwy – ozdoba naszych pól  i sprzymierzeniec rolników, a od 29 września myśliwi skierują swoje mordercze zapędy ku Bażantom.

Łącznie, na liście zwierząt łownych znajduje się aż 13 gatunków ptaków, które nazwaliśmy pechową 13-tką”.
Część spośród nich to gatunki coraz rzadsze, nawet bez polowania poddawane wielkiej presji człowieka.

Pomimo wielu nowych badań oraz opinii ekspertów, które jednoznacznie wskazują na brak uzasadnień dla polowań na ptaki, a wręcz na szkodliwość polowań, oraz przy społecznych sprzeciwie, w Polsce wciąż legalne jest zabijanie ptaków.
 
Dlaczego nie powinniśmy polować na ptaki?
ARGUMENT 1: Toksyczny ołów – tak ciężko zrozumieć?
ARGUMENT 2: Brak jakiejkolwiek potrzeby kontroli populacji.
ARGUMENT 3: Mięso z dzikich ptaków nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego.
ARGUMENT 4: Dzikie ptaki nie powodują liczących się szkód w uprawach.
ARGUMENT 5: W wyniku polowań na ptaki łowne zabijane są także gatunki chronione.
 
Chcemy, aby w Polsce zaprzestano strzelania do ptaków.
Dlatego, wspólnie z ponad 30 innymi organizacjami tworzymy silny – i wciąż powiększający się - ruch ku zniesieniu polowań na dzikie ptaki - Koalicję Niech Żyją!
Podpisz petycję i dołącz do Koalicji.


Myśliwi polujący na ptaki nie ukrywają już swojej pasji i motywów – szczerze przyznają, iż strzelają dla przyjemności. Ich argumenty o rzekomej kontroli populacji podważone zostały już dawno przez rzetelne badania i ornitologów (patrz wyżej).
Rok rocznie myśliwi zabijają ponad 200 tysięcy ptaków. Jednak według badań naukowych i szacunków ekspertów zrzeszonych w Niech Żyją! może ich ginąć wielokrotnie więcej – dodatkowe setki tysięcy ranionych i zatrutych ołowiem, nie wykazywane w oficjalnych statystykach! To dlatego, że wiele z nich zostaje raniona z myśliwskiej broni i nie jest odnajdywana.

Samiec Krzyżówki, fot. Bogumił Dłubek

Część ginie powolną śmiercią, wskutek zatrucia toksycznym ołowiem. Nie ma żadnych uzasadnionych powodów aby zabijać dzikie ptaki.
Nie godzimy się na strzelanie do ptaków. To chora tradycja. Niektórzy nazywają ją nawet sportem. Jednak żaden sport nie zakłada śmierci tych, którzy biorą w nim udział. Naszym celem jest zaprzestanie polowań na dzikie ptaki z listy gatunków łownych. Wystarczy do tego jeden podpis Ministra Środowiska.
Kiedy w połowie sierpnia nad stawy, strumienie, jeziora i mokradła wychodzą myśliwi na zbiorowe polowania z psami, część kaczek wodzi jeszcze nielotne potomstwo. Kaczki często wyprowadzają po dwa lęgi w sezonie i to właśnie młode ptaki z tych drugich lęgów nie zdążą osiągnąć pełnej dojrzałości. W starciu z myśliwymi, nagonką, aportującymi psami nie mają większych szans.
 
Te polowania kompletnie niczemu nie służą – nie ma żadnej potrzeby “kontroli populacji” ptaków. Dominacja ludzi i naszej gospodarki i tak pozbawia je naturalnych siedlisk. Przeobrażamy świat w takim stopniu, że przestaje być już bezpieczną przystanią. Myśliwi ani ptaków nie dokarmiają, ani też nie płacą za szkody rolnicze przez nie wyrządzone (poza tym jakież to szkody może wyrządzić kaczka…). Polowania są jedynie rozrywką i rekreacją. Chciałoby się powiedzieć w ślad za Ignacym Krasickim “Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie!”


Kampania Niech Żyją!
Działająca od jesieni 2012 roku kampania Niech Żyją! stawia sobie za cel wprowadzenie w Polsce moratorium na polowania na wszystkie gatunki dzikich ptaków. Uznaliśmy, że przyszedł czas na to, aby – w nawiązaniu do daty 15 sierpnia – dokonał się w naszym kraju powtórny “Cud nad Wisłą”. Aby Polska była krajem, w którym przestano zabijać dzikie ptaki dla rozrywki.

Głowienka, fot. Jakub Spodymek


Pomóż nam ocalić dzikie ptaki!
Dołącz do kampanii Niech Żyją! i sprawdź, jak możesz pomóc.
Dowiedz się kim jesteśmy

Niech Żyją Ptaki!
Niech ożywa ludzka wrażliwość...
 

Autor: Niech Żyją!

Powiązane artykuły

Zapraszamy na

Zapraszamy na "Narodowe" warsztaty familijne z ptakami

18 lipiec 2013

Sezon lęgowy trwa (i niechybnie zbliża się do końca, o ile już się nie skończył, przynajmniej dla niektórych gatunków, taki jak np. piskliwca) a wraz z nim sezon wakacyjny. Ponieważ wakacje to czas spędzany z rodziną, znajomymi a nie w murach

WIĘCEJ >
Witnica na pTAK!

Witnica na pTAK!

23 lipiec 2013

Skrzydlaci mieszkańcy na jeden dzień przejmują miasto Witnica w Ujściu Warty. Już wkrótce tj. w najbliższy piątek, 26 lipca na okolicznych mieszkańców oczekiwać będą różnego rodzaju atrakcje. Zapraszamy wszystkich chętnych!

WIĘCEJ >
Dlaczego pTAKi?

Dlaczego pTAKi?

05 październik 2010

Bo są piękne, mądre, inspirujące… A poza tym: zaletą ptaków jako grupy flagowej naszej Kampanii jest to, że niemal zawsze są gdzieś obok.

WIĘCEJ >