Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Liderzy i Edukatorzy Szkoły na pTAK! działają podczas Nocy Sów

Oto relacja Z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W dniu 11 marca 2016r. we Wrocławiu odbyła się Noc Sów. Było to jedyne wydarzenie otwarte w naszym mieście. Organizatorem były Ptaki Polskie, a pomagała im Natalia Kuśmierek, przewodnicząca SKN Zoologów i Ekologów działającym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
To wyjątkowe spotkanie zaczęło się o 18.00. Pierwszym prelegentem był Mateusz Piesiak – fotograf przyrody. Mateusz opowiadał o trudach jakie napotyka podczas fotografii dzikiej przyrody oraz o tym że drabina bardzo się przydaje, kiedy chce się uzyskać niesamowite zdjęcie magicznej sowy. Zorganizował on również mini konkurs dla publiczności gdzie nagrodą była pocztówka ze zdjęciem wykonanym przez Mateusza. Następnym gościem był Nikodem Mazur – ornitolog. Opowiedział on o sowach od strony biologicznej i trochę bardziej naukowej. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest szlara, czy sowy mają uszy oraz czym jest wypluwka. Obydwa wykłady przeplatane były pytaniami ze strony publiczności, w tym również pytaniami dzieci. Trzecim etapem był film. W tym roku uczestnicy mieli szansę obejrzeć film stowarzyszenia Bocian pt.: Płomykówka – sowa z sąsiedztwa. Po filmie odbyła się loteria. Zostały rozdane nagrody: ekologiczne torby z logiem Nocy Sów, plakaty, broszury o sowach oraz przypinki. Na sam koniec odbył się nocny spacer dla osób chętnych. Mimo dużej ilości osób przy nawoływaniu była absolutna cisza – tutaj ogromne brawa dla dzieci. Niestety nie udało nam się zaobserwować puszczyka.
Na wydarzeniu pojawiło się ok 130 osób. Były to dzieci ale również młodzież, studenci oraz osoby starsze. Niezmiernie miło było zorganizować Noc Sów dla takiej publiczności!
 

Autor: Natalia Kuśmierek (red. Magdalena Puczko)