Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Miasto na pTAK!

150 budek lęgowych wzbogaciło ptasi rynek mieszkaniowy. Wiosną w tych budkach zamieszkają ptasie rodziny.

Na ptasim rynku nieruchomości coraz trudniej o lokum. Dlatego w ostatnią sobotę, 23 września na warszawskich Szczęśliwicach razem z ptasimi entuzjastami skręcaliśmy, impregnowaliśmy i wieszaliśmy budki lęgowe. Budki doskonale zastępują dziuple i dlatego chętnie wprowadzają się do nich ptaki: Sikory, Mazurki, Szpaki, czasem Muchołówki. Gdy budki były już gotowe: zmontowane i zaimpregnowane, wspólnie zawiesiliśmy je na drzewach. Ptasi piknik przysporzył również wielu innych ornitologicznych atrakcji. Po parku krążyły zespoły Ptasich Tropicieli w poszukiwaniu zagadek …i odpowiedzi – gra terenowa cieszyła się dużą popularnością. Namiot edukacyjny przeżywał oblężenie – trudno było przejść obojętnie obok maszyny do robienia przypinek i kolorowych plakatów z ptakami. Każdy chętny mógł przekonać się, jak wielkie są orle skrzydła, a także wysłać pocztówkę z ptasimi życzeniami do swoich bliskich i dalekich. Wyfrunęło od nas wiele Srok, Mazurków i Bogatek – robienie ptasich masek dawało wiele radości, ale wymagało również cierpliwości i precyzji.
 
A po co budki w parku?
 
Co się stało z wróblami? Jeszcze niedawno były „stałym elementem” każdego podwórka czy miejskiego placu. Tak liczne, aż trudno uwierzyć, że mogły zniknąć. A jednak…
Ptakom coraz trudniej znaleźć mieszkanie. Nas, ludzi ogarnęła mania porządkowania, remontowania i poprawiania. Żeby było równo i czysto. W naszym otoczeniu nie ma miejsca dla starego drzewa, liściastych krzewów czy dzikich kwiatów. Jeśli drzewo, to tylko w donicy, krzew iglasty, żeby nie bałaganił liśćmi na zimę, trawnik dokładnie i często koszony, kwiaty równiutko w rabatach. Tworzymy zielony, ale pusty świat. Znikają Bogatki i Szpaki, bo nie ma starych drzew, w których zakładają gniazda. Kapturki i Piegże próżno szukają krzewów w parkach i ogrodach. Odwiedzające nas zimą Jemiołuszki i Gile nie znajdują owoców.
 
Zabraliśmy ptakom domy, dajmy im chociaż budki!
 
Budki lęgowe imitują dziuple w drzewach i dlatego ich lokatorami stają się często Sikory, Mazurki czy Szpaki.
 
To od nas – od Ciebie i ode mnie zależy, czy ptaki przetrwają! Czy wróble wrócą na miejskie podwórka, czy Twoimi sąsiadami będą Bogatki, Jerzyki i Zięby, czy w Twoim ogrodzie będą żywe czy tylko plastikowe zwierzęta – los ptaków leży w Twoich rękach.


Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu obywatelskiego Dzielnicy Ochota. Organizatorami wydarzenia był Urząd Dzielnicy Ochota i stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Fotografie: Krzysztor Kraszewski, Sylwia Mróz, Budżet Obywatelski Dzielnicy Ochota.Powiązane artykuły

Wieszamy budki z Przedszkolakami z Zagórowa

Wieszamy budki z Przedszkolakami z Zagórowa

04 kwiecień 2015

Przedszkolaki z Zagórowa mają regularne zajęcia z ogrodu permakulturowego, czyli ogrodu prowadzonego w zgodzie z naturą. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Uczestniczą w nich 3 grupy zerowe. To przykład, że można podejść do edukacji inaczej…

WIĘCEJ >
Utrata bioróżnorodności

Utrata bioróżnorodności

04 październik 2014

Dlaczego utrata bioróżnorodności jest problemem? Różnorodność biologiczna jest podstawą życia na Ziemi. Dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie ekosystemów, z których czerpiemy.

WIĘCEJ >
Bioróżnorodna Remiza - edycja 2

Bioróżnorodna Remiza - edycja 2

19 marzec 2012

Akcja Edukacyjna: Najbardziej Bioróżnorodna Remiza dla Ptaków

WIĘCEJ >