Aktualności

Miasto na pTAK!

150 budek lęgowych wzbogaciło ptasi rynek mieszkaniowy. Wiosną w tych budkach zamieszkają ptasie rodziny.

Na ptasim rynku nieruchomości coraz trudniej o lokum. Dlatego w ostatnią sobotę, 23 września na warszawskich Szczęśliwicach razem z ptasimi entuzjastami skręcaliśmy, impregnowaliśmy i wieszaliśmy budki lęgowe. Budki doskonale zastępują dziuple i dlatego chętnie wprowadzają się do nich ptaki: Sikory, Mazurki, Szpaki, czasem Muchołówki. Gdy budki były już gotowe: zmontowane i zaimpregnowane, wspólnie zawiesiliśmy je na drzewach. Ptasi piknik przysporzył również wielu innych ornitologicznych atrakcji. Po parku krążyły zespoły Ptasich Tropicieli w poszukiwaniu zagadek …i odpowiedzi – gra terenowa cieszyła się dużą popularnością. Namiot edukacyjny przeżywał oblężenie – trudno było przejść obojętnie obok maszyny do robienia przypinek i kolorowych plakatów z ptakami. Każdy chętny mógł przekonać się, jak wielkie są orle skrzydła, a także wysłać pocztówkę z ptasimi życzeniami do swoich bliskich i dalekich. Wyfrunęło od nas wiele Srok, Mazurków i Bogatek – robienie ptasich masek dawało wiele radości, ale wymagało również cierpliwości i precyzji.
 
A po co budki w parku?
 
Co się stało z wróblami? Jeszcze niedawno były „stałym elementem” każdego podwórka czy miejskiego placu. Tak liczne, aż trudno uwierzyć, że mogły zniknąć. A jednak…
Ptakom coraz trudniej znaleźć mieszkanie. Nas, ludzi ogarnęła mania porządkowania, remontowania i poprawiania. Żeby było równo i czysto. W naszym otoczeniu nie ma miejsca dla starego drzewa, liściastych krzewów czy dzikich kwiatów. Jeśli drzewo, to tylko w donicy, krzew iglasty, żeby nie bałaganił liśćmi na zimę, trawnik dokładnie i często koszony, kwiaty równiutko w rabatach. Tworzymy zielony, ale pusty świat. Znikają Bogatki i Szpaki, bo nie ma starych drzew, w których zakładają gniazda. Kapturki i Piegże próżno szukają krzewów w parkach i ogrodach. Odwiedzające nas zimą Jemiołuszki i Gile nie znajdują owoców.
 
Zabraliśmy ptakom domy, dajmy im chociaż budki!
 
Budki lęgowe imitują dziuple w drzewach i dlatego ich lokatorami stają się często Sikory, Mazurki czy Szpaki.
 
To od nas – od Ciebie i ode mnie zależy, czy ptaki przetrwają! Czy wróble wrócą na miejskie podwórka, czy Twoimi sąsiadami będą Bogatki, Jerzyki i Zięby, czy w Twoim ogrodzie będą żywe czy tylko plastikowe zwierzęta – los ptaków leży w Twoich rękach.


Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu obywatelskiego Dzielnicy Ochota. Organizatorami wydarzenia był Urząd Dzielnicy Ochota i stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Fotografie: Krzysztor Kraszewski, Sylwia Mróz, Budżet Obywatelski Dzielnicy Ochota.Powiązane artykuły

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

03 grudzień 2013

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź - tak! I choć wydaje się to oczywiste, można spotkać się z argumentami przeciwników dokarmiania ptaków zimą.

WIĘCEJ >
Ptaki w mieście

Ptaki w mieście

29 październik 2012

Wraz z tym, jak z łowców staliśmy się rolnikami, zaczęliśmy zmieniać otaczający nas świat. Lasy i bagna zaczęły zanikać, a ich miejsce zajęły nasze pola, łąki, ogrody i miasta. Tym samym liczne gatunki, w tym również ptaki, stanęły pr

WIĘCEJ >
Dubelt

Dubelt

15 styczeń 2015

Wielkością zbliżony jest do Kawki.

WIĘCEJ >