Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Społeczny monitoring polowań na ptaki.

To jedno z wielu działań kampanii Niech Żyją! Widać – już po pierwszych w tym sezonie monitoringach – iż bardzo potrzebne:

- podczas polowań giną gatunki chronione,
- myśliwi nie podejmują zastrzelonych zwierząt,
- wiele ptaków kona jeszcze nawet tygodniami, ranione rozrzutem śrutu podczas wystrzału.

Obalamy mity na temat polowań
O powyższych procederach wiemy już od dawna, brakuje jednak dokładnych danych, ponieważ myśliwi ukrywają swoje zaniechania. Ukrywają również fakt, iż całkowicie nie mają pojęcia o liczbie ptaków, które zabijają w sezonie. Rocznie jest to 200 tysięcy, jednak szacuje się, iż może to być znacznie, znacznie więcej! Monitoringi ( z udziałem ornitologów) mają to zbadać, ale też pokazać społeczeństwu jak naprawdę wyglądają polowania. Obalamy mit powtarzany przez sympatyków myslistwa, jakoby ptaki potrzebowały kontroli populacji.

Jak wyglądają społeczne monitoringi polowań i jakie są ich wyniki?
Nie przeszkadzamy w polowaniach, nie utrudniamy tego wciąż jeszcze legalnego "hobby". Monitorujemy jedynie przebieg polowań i sprawdzamy, czy myśliwi przestrzegają prawa. Członkami zespołów monitorujących są ornitolodzy i przyrodnicy, wspierani przez miłośników przyrody i lokalnych aktywistów. Relacje i wyniki monitoringów zamieszczamy na stronie: www.niechzyja.pl Ornitolog, biorący udział w monitoringu społecznym polowania na stawach Przyręd pod Zatorem, tak relacjonował wydarzenie kilka dni po polowaniu:

“Dzisiejsza wizyta na Spytkowicach po raz kolejny pokazała jakie podejście do zastrzelonych ptaków mają myśliwi. Polowanie odbyło się w niedzielę, dziś jest czwartek a mi udało się po sprawdzeniu 2/3 stawów wypatrzeć przez lunetę 4 zabite, niepodjęte ptaki. 2 łyski, głowienkę i krzyżówkę. Oczywiście to co udało mi się wypatrzyć to tylko jakaś tam część całości. Bo od niedzieli cześć ptaków została zebrana przez miejscowych którzy łażą z psami po polowaniach i zbierają te ptaki, przez drapieżniki, mogła utonąć a największa cześć z nich zginęła w męczarniach w szuwarach i trzcinowiskach…. Poza tym, dziś mamy 6.września, a perkoz dwuczuby siedział na jajach, perkozki i czernice wodziły młode…. Poza tym na stawach sporo płaskonosów, krakw, cyranek czy świstunów. Plus 6 podgorzałek w 2 grupkach.”

“8 września. Perkozy dwuczube nie znają się zupełnie na kalendarzu! Naliczyłem na Spytkowicach 13 par, jeszcze wodzących młode. Dodatkowo znalazłem drugie wysiadywane gniazdo z jajami. 15 sierpnia to naprawdę nie jest dobra data na rozpoczynanie sezonu polowań podczas których “chroniący ptaki inaczej” wpływają na stawy kajakami i walą wiosłami o taflę wody, żeby jak najwięcej ptaków zmusić do poderwania się w powietrze??!!”

“9 września. Efekt poszukiwania zabitych i niepodniesionych przez myśliwych ptaków po polowaniu na Stawach Zatorskich. Na Spytkowicach odnalezione kolejne cztery: 2 krzyżówki, łyska i głowienka. Co daje razem, z wcześniej odnalezionymi, OSIEM ptaków zostawionych na lustrze wody, po ostatnim niedzielnym polowaniu!”.
Koalicja Niech Żyją to ponad 30 organizacji, które dążą do zniesienia polowań na ptaki w Polsce. Skupia ornitologów, przyrodników i badaczy w dziedzinie ochrony Przyrody. Wiele osób zrzeszonych w Koalicji to eksperci, którzy spędzają życie w terenie, poświęcając je badaniu ptaków. Wiedza i doświadczenie jakie zgromadziliśmy w tym gronie jednoznacznie wskazuje, iż polowania na ptaki nie mają obecnie żadnego uzasadnienia. Co więcej, badania naukowe wskazują na szkodliwość polowań na ptaki. Dlatego też, monitorujemy polowania, zbieramy podpisy pod petycją i - z Waszym poparciem - złożymy wniosek do Ministra Środowiska o pięcioletnie moratorium na odstrzał ptaków (aby w tym czasie, specjaliści przyjrzeli się rzeczywistemu obrazowi populacji ptaków w Polsce). 
Niech żyją!

Monitoring polowań i manipulacje Polskiego Związku Łowieckiego
Poznaj fakty
Pomóż nam i podpisz petycję!
Dołącz do nas
Nasze argumenty 
Piotr i Ewelina o polowaniach na ptaki
Myśliwi zabijają chronione gatunki


 

Autor: Anna Pilarska - Cherek

Źródło: www.niechzyja.pl

Powiązane artykuły

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/04/2015

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/04/2015

16 kwiecień 2015

Dotyczy: usługi przygotowania cateringu podczas wernisażu Wystawy Ptak też człowiek!

WIĘCEJ >
Dla prasy

Dla prasy

26 styczeń 2016

Notatka prasowa

WIĘCEJ >
Wielki Bal

Wielki Bal

16 październik 2012

Każdej wiosny, każdy normalny ptak robi wszystko, aby go zobaczyć i/lub usłyszeć. Dlaczego? Burza hormonów zaczyna robić swoje.

WIĘCEJ >