Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Razem z ENCHANTIMALS pomagamy ptakom!

Czyli dzieciaki dokarmiają ptaki.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt (To dzisiaj! 4 października) wspólnie z marką Enchantimals przygotowaliśmy akcję edukacyjną dla dzieci.  
Wspólnie uczymy jak dbać o ptaki zimą i jak bezpiecznie je dokarmiać,
a Enchantimals podaruje ptakom pokarm, który zasili zimowe stołówki! 

Karmik dla ptaków za oknem – ciekawszy od komputera i telewizji?
Najlepszą i najzdrowszą stołówką dla ptaków są ogrody pełne owocowych krzewów i łąki obfitujące w pyszne nasiona chwastów. Te cenne miejsca znikają jednak z naszego krajobrazu, dlatego konieczne jest mądre dokarmianie.
O tym, że dokarmianie ptaków zimą jest ważne wie większość z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą, że problem ze zdobyciem pożywienia ptaki mają niezależnie od pory roku. Dokarmiać możemy je więc przez cały rok. Ważne jednak, by robić to odpowiednio.Jak i czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Wspólnie z Enchantimals przygotowaliśmy dla Was stronę https://jestemnaptak.pl/enchantimals/ możecie wspólnie z dziećmi sprawdzić jak prawidłowo opiekować się skrzydlatymi przyjaciółmi i jak zaangażować się w akcję.

Co na Was czeka?

1. QUIZ z dyplomem
Bierz udział bo każdy rozwiązany quiz to kolejne kilogramy pokarmu dla ptaków,
które otrzymamy od Enchantimals . 
2. Kolorowanki 
3. Karmnik online – już wkrótce będziemy podglądać ptaki w karmniku przy leśnym przedszkolu w Gdyni!

Sprawdź, jakie niespodzianki przygotowaliśmy dla młodych miłośników i miłośniczek ptaków! 


Baw się z nami.
Pomagaj ptakom i - najważniejsze - pamiętaj o zasadach mądrego dokarmiania:


1. Zawsze i regularnie lub wcale.
Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, pamiętaj, że to długotrwałe zobowiązanie! Ptaki przyzwyczają się do tego miejsca i będą liczyły na Twoje wsparcie w najbardziej mroźne poranki! Zapamiętają pory dnia, w których uzupełniasz karmnik i tak też opracują swoje dzienne wędrówki. Nie zawiedź ich!

2. Tylko naturalny pokarm.
Nie wiesz co smakuje ptakom? Zacznij od słonecznika. Może być łuskany, lub w łupinie. Ważne, żeby nie był solony, ani w żaden inny sposób przyprawiony. Dotyczy to nie tylko słonecznika, ale każdego rodzaju pokarmu podawanego ptakom. Możesz dawać także inne ziarna: sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy oraz płatki owsiane. Jabłka, gruszki, banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów. Słonina (niewędzona, niesolona) również jest przysmakiem wielu gatunków ptaków. Nigdy nie karm pieczywem! Szkodzi ono ptakom i może doprowadzić do poważnych chorób.


fot. Elżbieta Putkowska


3. Utrzymuj czystość i porządek.
Każdy karmnik wymaga regularnego czyszczenia i wymiany pokarmu. Im cieplejsza zima, tym należy robić to częściej, bo pokarm szybko się psuje, co może poważnie zagrozić ptakom.

4. Z dala od szyby.
Karmnik umieść bezpośrednio na szybie/parapecie, lub w dużej odległości od okien (im dalej, tym lepiej). Najgorsze możliwe rozwiązanie to centralne umiejscowienie karmnika w odległości 2-3 metrów od dużego okna np. balkonowego. Spłoszone przez drapieżnika ptaki uciekają z karmnika w bezpieczne miejsce, czyli w gęste krzewy lub drzewa. Takie ptaki mogą się łatwo pomylić i uznać za schronienie odbijające się w szybach gęstwiny. Rozpędzony ptak, który uderzy w szybę może ulec poważnemu wypadkowi!

5. Uważaj na koty.
Jeśli nie chcesz żeby Twój karmnik stał się łatwą „stołówką” dla kotów i innych drapieżników zainstaluj go w miejscu dla nich niedostępnym. Karmnik powinien być zlokalizowany raczej na otwartym terenie, żeby ptaki odpowiednio wcześniej zauważyły skradającego się kota. Jednak w okolicy warto też zadbać o gęste krzewy, żeby ptaki mogły się w nich bezpiecznie schronić w przypadku niebezpieczeństwa, obserwować okolicę i „dolatywać” wygodnie do karmnika.

6. Pamiętaj o wodzie. 
Nie samym słonecznikiem ptaki żyją, dlatego pamiętaj o wystawieniu obok karmnika poidełka z wodą. To ważne szczególnie zimą, bo zimowa dieta ptaków to głównie ziarna, które nie zawierają tyle płynów co soczyste pędraki i owady królujące w diecie letniej. Poidełko z (zawsze czystą i świeżą!) wodą uzupełni te braki i zapewni ptakom zdrową zimę.

 

Autor: Anna Pilarska-Cherek

Źródło: jestemnapTAK.pl