Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Spotkanie z puchaczem bengalskim, czyli niezwykła Noc Noc Sów w Rydułtowach

Noc Sów w SP nr 1 w Rydułtowach obfitowała w takie atrakcje, że uczniowie na chwilę przestawili się na nocny, czyli sowi tryb życia...

11 marca 2016 r w Szkole Podstawowej nr 1, im. Karola Miarki w Rydułtowach miało miejsce ciekawe, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne „Noc Sów” pod patronatem Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Organizatorkami w/w wydarzenia były p. Michalina Matuszek i p. Katarzyna Otrzonsek. Uczestnikami byli uczniowie klasy 5b. Impreza odbyła się we współpracy z ornitologiem, wolontariuszem, p. Michałem Janoszem, i właścicielem sowy, p. Arkadiuszem Pustelnikiem.

Celem Nocy Sów było nocne podglądanie tych ciekawych i tajemniczych ptaków, wysłuchiwanie ich odgłosów, poznawanie poszczególnych gatunków, ich biologii, zwyczajów a także metod badań i ich ochrony.

Podczas spotkania towarzyszyły uczniom media: Nowiny Wodzisławskie, Telewizja TVT, Na Ratuszu.

Na początku – o godzinie 19.00 uczniowie mieli możliwość spotkania się z przepięknym puchaczem bengalskim, który dzięki panu Arkadiuszowi Pustelnikowi odwiedził naszą szkołę. Uczestnicy nie tylko mogli podziwiać jego upierzenie, rozpiętość skrzydeł ale również wysłuchali ciekawostek związanych z jego hodowlą zwyczajami. Poznali jego menu. Następnie Pan Michał Janosz przedstawił uczestnikom gatunki sów, które zamieszkują terytorium naszego kraju. Mogli również wysłuchać ich odgłosów.

Ciekawy był filmik o sposobie odżywiania się sów. Około godziny 20.20 wyposażeni w latarki i lornetki uczniowie wyruszyli w teren. Każdy chciał zobaczyć sowy w ich naturalnym środowisku. Niestety pogoda nie sprzyjała - wiał silny wiatr i mżył drobny deszczyk. Pan Michał prowadził piątoklasistów w takie miejsca, gdzie sowy gniazdowały. Dzieci  długo nasłuchiwały i pomimo ich wabienia żadna z nich nie chciała się odezwać. Niektórzy uczniowie mieli szczęście i zauważyli sowę siedzącą na drzewie. W dobrych humorach wrócili do szkoły, gdzie czekała na uczestników kolacja - pizza i coś do picia. Nie zabrakło również słodyczy, o które zadbali rodzice uczniów.

Nadszedł czas na film przygotowany przez Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Po jego obejrzeniu odbył się quiz wiedzy, który przygotowała i przeprowadziła p. Michalina Matuszek. Pracowano w grupach. Zadania były bardzo różnorodne i ciekawe. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Aby miło i wesoło zakończyć nasze nocne spotkanie na koniec zorganizowano różne gry towarzyskie z sowami w tle.

Oficjalnie o godz. 24.00 „Noc Sów” dobiegła końca. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i plakat oraz został uwieczniony na pamiątkowym zdjęciu. Nadszedł czas na odpoczynek. Rozłożono karimaty i śpiwory, lecz nikt nie mógł zasnąć. Do późna opowiadano i wspominano przeżycia minionego wieczoru.

Autor: Michalina Matuszek - Organizator Nocy Sów w SP nr im. Karola Miarki w Rydułtowach (red. Magdalena Puczko)