Aktualności

Jakub Terczewski, Kulik, goverdose.pl

Sroka odwiedzi sklep z biżuterią, a Sójka kupi w końcu walizkę?

Nie tym razem....

Od 20 kwietnia, przez miesiąc, w Centrum Handlowym Złote Tarasy, w Warszawie:

 

Ptaki Rzadkie i Ginące

               

Zapraszamy na wyjątkową wystawę!
Ponad 50 zdjęć i grafik przedstawia sylwetki ptaków rzadkich i ginących, które przedzierają się swoim pięknem zza hasału i gwaru centrum handlowego.

Warto zatrzymać się w biegu i poznać ich historię.
Zdjęć użyczyli najlepsi w Polsce i Europie fotograficy przyrody.
Zainspirowani historiami zagrożonych gatunków, dołączyli do nas artyści z kolektywu Goverdose.

 

Efektem jest wyjątkowe połączenie różnych stylów, różnych technik i obrazów – pod wspólnym tematem i przesłaniem: ptaki znikają.

              
W ciągu ostatnich 30 lat populacja powszechnej kiedyś kuropatwy spadła o 85%. Pełnych uroku turkawek, symbolu miłości i pokoju, straciliśmy 90%. Słowików mamy mniej o 60% Lista jest długa. Coraz dłuższa. Tylko ptaków coraz mniej.

               

Czy można to zmienić?
Na początek wystarczy zwrócić uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi tak wiele nas łączy.
W końcu Ptak też Człowiek! Dowody na wystawie.

 

Zapraszamy do Złotych Tarasów od 20 kwietnia do 17 maja.

               

Ptaki są z nami od zawsze. Właściwie to były tu na długo przed nami! Są w naszych miastach, parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich to nasi sąsiedzi z ulicy!

Ale kiedy ostatnio je widzieliśmy?...


Już Wiosna!
Na drutach siedzą rozświergotane jaskółki. Nagle, któryś z ptaków wszczyna alarm. Pewnie krzyczy coś w stylu: „Niebezpieczeństwo z powietrza!” Albo: „Kot po prawej!” Wszyscy zrywają się w popłochu. Chaos! I o to właśnie chodziło... Korzystając z zamieszania, mały prowokator szybko romansuje z sąsiadką. „Normalnie” nie mieliby szans. A przecież „krew nie woda”.

 

Czy naprawdę jesteśmy aż tak różni? Czy ich życie nie zasługuje na szacunek?!

               

Ptaki.
Tyle im zawdzięczamy: muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury, pierwszą w Europie - Konstytucję 3 Maja i pierwszą na świecie - Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Także samoloty, ciepłe kołdry (uwaga - te wypełnione puchem edredonowym mogą kosztować ponad milion złotych), dobry nastrój podczas spaceru w parku oraz najdroższą w historii książkę, którą w 2010 roku sprzedano za ponad 10 milionów dolarów!

Oczywiście, to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich sensacji, zasług i dokonań...

 

Bądźmy na pTAK!
Zanim bedziemy za późno.

 

Zapraszamy do Centrum Handlowego Złote Tarasy w Warszawie:
od 20 kwietnia do 3 maja wystawa znajduje się na III piętrze,
od 4 do 10 maja wystawa znajduje się na I piętrze,
od 11 do 17 maja wystawa znajduje suę na III piętrze.        

 

Organizatorem wystawy jest organizacja pożytku publicznego Ptaki Polskie we współpracy z kolektywem Goverdose. Jest częścią kampanii Bądź na pTAK!, realizowanej dzięki dofinasowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Patronem Kampanii jest firma AMS, a Partnerami Medialnymi wystawy Gazeta Wyborcza, Magazyn Vege oraz wortal BirdWatching.pl.

Powiązane artykuły

Bielik

Bielik

26 sierpień 2011

Nasz największy ptak szponiasty i jeden z największych w Europie.

WIĘCEJ >
Ogólnopolska Noc Sów 2015

Ogólnopolska Noc Sów 2015

01 kwiecień 2015

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, organizowane przez Ptaki Polskie. 4. edycja wydarzenia odbędzie się 10-12 kwietnia 2015.

WIĘCEJ >
Warsztaty w Nadleśnictwie Wejherowo

Warsztaty w Nadleśnictwie Wejherowo

22 czerwiec 2013

Środek pięknej buczyny nadmorskiej a w nim ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej „Muza”. Czy można wyobrazić sobie lepszy plener do prowadzenia przyrodniczych warsztatów edukacyjnych? Tu, w samym sercu Nadleśnictwa Wejherowo, mieliśmy przyjemn

WIĘCEJ >