Aktualności

Sroka odwiedzi sklep z biżuterią, a Sójka kupi w końcu walizkę?

Nie tym razem....

Od 20 kwietnia, przez miesiąc, w Centrum Handlowym Złote Tarasy, w Warszawie:

 

Ptaki Rzadkie i Ginące

               

Zapraszamy na wyjątkową wystawę!
Ponad 50 zdjęć i grafik przedstawia sylwetki ptaków rzadkich i ginących, które przedzierają się swoim pięknem zza hasału i gwaru centrum handlowego.

Warto zatrzymać się w biegu i poznać ich historię.
Zdjęć użyczyli najlepsi w Polsce i Europie fotograficy przyrody.
Zainspirowani historiami zagrożonych gatunków, dołączyli do nas artyści z kolektywu Goverdose.

 

Efektem jest wyjątkowe połączenie różnych stylów, różnych technik i obrazów – pod wspólnym tematem i przesłaniem: ptaki znikają.

              
W ciągu ostatnich 30 lat populacja powszechnej kiedyś kuropatwy spadła o 85%. Pełnych uroku turkawek, symbolu miłości i pokoju, straciliśmy 90%. Słowików mamy mniej o 60% Lista jest długa. Coraz dłuższa. Tylko ptaków coraz mniej.

               

Czy można to zmienić?
Na początek wystarczy zwrócić uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi tak wiele nas łączy.
W końcu Ptak też Człowiek! Dowody na wystawie.

 

Zapraszamy do Złotych Tarasów od 20 kwietnia do 17 maja.

               

Ptaki są z nami od zawsze. Właściwie to były tu na długo przed nami! Są w naszych miastach, parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich to nasi sąsiedzi z ulicy!

Ale kiedy ostatnio je widzieliśmy?...


Już Wiosna!
Na drutach siedzą rozświergotane jaskółki. Nagle, któryś z ptaków wszczyna alarm. Pewnie krzyczy coś w stylu: „Niebezpieczeństwo z powietrza!” Albo: „Kot po prawej!” Wszyscy zrywają się w popłochu. Chaos! I o to właśnie chodziło... Korzystając z zamieszania, mały prowokator szybko romansuje z sąsiadką. „Normalnie” nie mieliby szans. A przecież „krew nie woda”.

 

Czy naprawdę jesteśmy aż tak różni? Czy ich życie nie zasługuje na szacunek?!

               

Ptaki.
Tyle im zawdzięczamy: muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury, pierwszą w Europie - Konstytucję 3 Maja i pierwszą na świecie - Konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki. Także samoloty, ciepłe kołdry (uwaga - te wypełnione puchem edredonowym mogą kosztować ponad milion złotych), dobry nastrój podczas spaceru w parku oraz najdroższą w historii książkę, którą w 2010 roku sprzedano za ponad 10 milionów dolarów!

Oczywiście, to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich sensacji, zasług i dokonań...

 

Bądźmy na pTAK!
Zanim bedziemy za późno.

 

Zapraszamy do Centrum Handlowego Złote Tarasy w Warszawie:
od 20 kwietnia do 3 maja wystawa znajduje się na III piętrze,
od 4 do 10 maja wystawa znajduje się na I piętrze,
od 11 do 17 maja wystawa znajduje suę na III piętrze.        

 

Organizatorem wystawy jest organizacja pożytku publicznego Ptaki Polskie we współpracy z kolektywem Goverdose. Jest częścią kampanii Bądź na pTAK!, realizowanej dzięki dofinasowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Patronem Kampanii jest firma AMS, a Partnerami Medialnymi wystawy Gazeta Wyborcza, Magazyn Vege oraz wortal BirdWatching.pl.

Powiązane artykuły

Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

08 maj 2015

Ponad 80 uczestników, wykład dr-a Grzegorza Grzywaczewskiego z Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dwie wyprawy w teren oraz wspólne ognisko - tak w dużym skrócie wyglądało nocne spotkanie miłośników sów w Poleskim Parku Narodowym.

WIĘCEJ >
Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

06 październik 2013

To już jesień właśnie! Zapraszamy do wspólnej jesiennej obserwacji odlatujących rudzików, rokitniczki, potrzosów, sikor czy mysikrólików i łozówek w niecodziennym miejscu, jakim jest piękny bór sosnowy i trzcinowiska Mierzei Wiślanej - miej

WIĘCEJ >
Łyska

Łyska

26 sierpień 2011

Łupkowo-czarna z charakterystyczną łysiną na czole – stąd nazwa.

WIĘCEJ >