Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Wasze obserwacje: Drop.

Dzielicie się z nami swoimi obserwacjami. A my chętnie je publikujemy i zachęcamy do kolejnych wypraw. Piszcie nam o swoich emocjach i wrażeniach ze spotkań z ptakami! Historię spotkania z Dropiem opisał nam pan Rafał Feculak.

Jeden z najcięższych na świecie i najcięższy w Europie ptak potrafiący wzbić się w niebiosa. Dorosłe samce osiągają nawet 16 kg wagi i rozpiętość skrzydeł do 220 cm, natomiast samice do 6 kg wagi i nawet 170 cm rozpiętości skrzydeł.
Niestety Drop jest również zagrożony wymarciem. W Polsce ostatnie Dropie żyły w latach 80. ubiegłego wieku. Tragiczne były ich losy – 13 grudnia 1980 roku w okrutny sposób zabito 9 sztuk z 13, które miały uratować polską linię Dropia. Śledztwo umorzono. Rok później sytuacja się powtórzyła, zabito kolejne 2 ptaki. Pozostałe sztuki niestety nie przetrwały w niewoli. Pod koniec lat 80. wyginęły ostatnie dziko żyjące dropie na terenie Polski. Gatunek uznano za wymarły w naszym kraju.

Na dzień dzisiejszy, co kilka lat w Polsce „ptasiarzy” obiega informacja o widzianym u nas Dropiu. Są to przeważnie osobniki spoza Polski, które nie gniazdują u nas. Ostatnio udokumentowana wizyta pochodziła z roku 2016 z Małopolski.

2018 – Drop ponownie odwiedza Polskę.

Dropia spotkałem 27 maja 2018, na polach w gminie Rzeczenica, woj. pomorskie.  
To było jak sen na jawie – Drop, żywy, dziki Drop.
Było późne niedzielne popołudnie. Ptaka zauważyłem już z daleka jadąc samochodem, gdy go minąłem po kilku sekundach dotarło dopiero do mnie że to był Drop. Zatrzymałem auto i cofnąłem kilkadziesiąt metrów. Tak, przy drodze stał On. Drop we własnej osobie. Byłem w takim szoku, że sam sobie nie wierzyłem co widzę. Jakiego białego kruka wśród ptaków spotkałem. Był bardzo ufny, nie uciekał, a wręcz zbliżył się i zaczął przyglądać mnie. Pewnie się zdziwił, że ktoś się nim zainteresował.

Zadzwoniłem do brata Mirka, leśnika z zawodu i fotografa z zamiłowania. Tak powstał materiał fotograficzny z Dropiem w roli głównej. Okazało się że ptak jest obrączkowany w Hiddensee BA 031059 co świadczy, że pochodzi on z niemieckiego programu reintrodukcji Dropia.
Dalsza część spotkania z Dropiem odbyła się 28 maja 2018, a uczestniczyli w niej bracia leśnicy Mirosław i Waldemar Feculak. Przez kolejny tydzień już dropia nie widzieliśmy.


Spełnione marzenia.

Opowiadam o tym spotkaniu rodzinie i znajomym z dumą, że mogłem zobaczyć tego pięknego ptaka osobiście. Część z nich nawet nie wiedziała o istnieniu Dropia. Dla nich moje opowieści brzmią jak bajka, chociaż dla mnie samo spotkanie takiego okazu też jest bajką ale prawdziwą i spełnionym marzeniem przyrodnika amatora.


Zdjęcia: Mirosław Feculak.
Więcej o Dropiu tutaj.

 

Autor: Rafał Feculak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Oferta na pTAK!

Oferta na pTAK!

03 październik 2010

Kampania pTAK!, chociaż poświęcona ptakom i ochronie bioróżnorodności, jest w całości adresowana do ludzi – do Państwa. Ma uczyć, bawić, może wzruszać - na pewno łączyć...

WIĘCEJ >
Związki i życie rodzinne

Związki i życie rodzinne

26 lipiec 2012

Tak jak u nas: w życiu ptaków podstawa to rodzina! Aż 90% wszystkich gatunków łączy się w pary na krótszy lub dłuższy czas – niektóre na całe życie.

WIĘCEJ >
Przystanek Woodstock 2014

Przystanek Woodstock 2014

15 sierpień 2014

20., jubileuszowy Przystanek Woodstock (31.07-2.08.2014), już za nami. Po raz kolejny moc, zabawa i oczywiście ptaki. Ptaki Polskie, a z nami te Rzadkie i Ginące.

WIĘCEJ >