Aktualności

fot. Darek Milewski

Wiosna niesiona gęsim skrzydłem.

Nad Biebrzą pełnia wiosny pojawia się wraz z kluczami gęsi. To one sprawiają, że zimowa cisza odchodzi w niepamięć...

Pojedyncze i raczej nierzucające się w oczy Gęgawy widywane są tu już w lutym, przeważnie wokół wolnych od lodu odcinków rzeki.

 

Szybko do gęsiej awangardy dołączają kolejne. Już na przełomie lutego i marca na niebie zaczyna robić się ciasno, ale „godziny szczytu” na tym szlaku migracyjnym przypadają właśnie w marcu. Dniem i nocą niosą się już nawoływania stad gęsi. Ta pozornie chaotyczna kakofonia dźwięków, to w rzeczywistości skomplikowany system komend i sygnałów nawigujących stadami, dziesiątkami a czasem setkami ptaków.

 

Wiosną Bagna Biebrzańskie to jedno z najważniejszych w naszym kraju miejsc odpoczynku i żerowania migrujących gęsi. Rozległe, niedostępne bagna, niewielkie zaludnienie i łatwy dostęp do pokarmu na pobliskich polach - to gwarancjacennego spokoju dla zmęczonych podróżą gęsi. Ściągają tu więc tysiące Białoczelnych, Zbożowych i Gęgaw, pojedyncze Bernikle i Gęsi Krótkodziobe.

 

Większość może sobie pozwolić jedynie na krótki postój. Intensywne żerowanie i odpoczynek trwa tyko kilka dni, lub czasem nawet kilkanaście godzin. Bo wiosną czas i przestrzeń to największy wróg gęsi.

Te, które widzimy nad Biebrzą, w przytłaczającej większości lecą dalej na wschód i północ, tylko nieliczne - jak Gęgawy - zostaną nad Biebrzą, aby wychować pisklęta.

 

Ten ptasi pośpiech sprawia, że i my musimy się spieszyć, jeśli chcemy napawać się tym niezwykłym spektaklem!

Najwięcej gęsi koncentruje się na południu Doliny Biebrzy, i dalej w dolinie Narwi w okolicach miasteczka Wizna. Tu na polach ozimin i łąkach odpoczywają największe stada, i - co ważne - można je obserwować z dróg publicznych.

 

W marcu zacznijmy wizytę nad Biebrzą od jej ujścia. Koniecznie zajrzyjmy na łąki pod Grądami Woniecko. Jadąc dalej rozglądajmy się w okolicach Wizny. Jeśli mamy czas warto zajrzeć w okolice wsi Góra Strękowa. Tu, gdy przejrzymy już okoliczne pola i łąki, zajrzyjmy na wzgórze górujące nad wsią. Otworzy się wspaniała panorama Doliny Biebrzy. Jest to doskonały punkt widokowy lub miejsce na dłuższy postój. Stąd pojedźmy dalej, na północ w kierunku wsi Brzostowo. Ta trasa łączy zarówno widok na rozlewiska rzeki, jak i stada gęsi pasących się na polach.

 

Przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia możemy być świadkami startu lub lądowania setek ptaków.
Na niebie usłyszymy i zobaczymy dziesiątki kluczy podążających na wschód i północ.

 

Pamiętajmy jednak o odpowiedzialności.

Poruszanie się po drogach publicznych w zupełności wystarczy, aby trafić na wspaniałe widoki i ciekawe obserwacje. Nie musimy podchodzić do ptaków na wyciągnięcie ręki. Nie musimy podjeżdżać autem pod samą miedzę pola, na którym żerują. Nie podchodźmy i nie skradajmy się do stad ptaków.

Bo nawet, gdy lądują głodne i zmęczone, są czujne. Poderwą się przy pierwszej oznace niebezpieczeństwa. Nawet wyczerpane, będą przed nami uciekały.

 

Podchodzenie do stad gęsi jest nieetyczne i przynosi wielką szkodę. Ptaki, które zatrzymują się nad Biebrzą, liczą na chwilę odpoczynku. Czekają je za chwilę tysiące kilometrów podróży. Szanujmy to i podziwiajmy!

 

Zdjęcia: Darek Milewski i Darek Świtała (darekswitala.blogspot.com)

 

Powiązane artykuły

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy

05 październik 2010

Został utworzony w 1959 roku i obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy – najwyższego pasma górskiego Sudetów oraz Górę Chojnik i Wodospad Szklarki z naturalnymi lasami dolnoreglowymi.

WIĘCEJ >
Ptaki naszej okolicy

Ptaki naszej okolicy

22 kwiecień 2013

Ah, nie ma jak powrót na stare śmieci po… naprawdę 13 latach? Tym razem byliśmy gośćmi w szkole, którą udało nam się kiedyś skończyć - mamy tu na myśli Szkołę Podstawową nr 23 w Warszawie.

WIĘCEJ >
Wywijamy ptaszki z drutu - czyli zabawa z metaloplastyką na Zlocie!

Wywijamy ptaszki z drutu - czyli zabawa z metaloplastyką na Zlocie!

13 maj 2014

Ptaki z drutu? Jak można skojarzyć te piękne, lekkie, kolorowe istoty z czymś tak mało „ptasim” jak metal? Niektórzy potrafią. I to jak!

WIĘCEJ >