Aktualności

Wiosna niesiona gęsim skrzydłem.

Nad Biebrzą pełnia wiosny pojawia się wraz z kluczami gęsi. To one sprawiają, że zimowa cisza odchodzi w niepamięć...

Pojedyncze i raczej nierzucające się w oczy Gęgawy widywane są tu już w lutym, przeważnie wokół wolnych od lodu odcinków rzeki.

 

Szybko do gęsiej awangardy dołączają kolejne. Już na przełomie lutego i marca na niebie zaczyna robić się ciasno, ale „godziny szczytu” na tym szlaku migracyjnym przypadają właśnie w marcu. Dniem i nocą niosą się już nawoływania stad gęsi. Ta pozornie chaotyczna kakofonia dźwięków, to w rzeczywistości skomplikowany system komend i sygnałów nawigujących stadami, dziesiątkami a czasem setkami ptaków.

 

Wiosną Bagna Biebrzańskie to jedno z najważniejszych w naszym kraju miejsc odpoczynku i żerowania migrujących gęsi. Rozległe, niedostępne bagna, niewielkie zaludnienie i łatwy dostęp do pokarmu na pobliskich polach - to gwarancjacennego spokoju dla zmęczonych podróżą gęsi. Ściągają tu więc tysiące Białoczelnych, Zbożowych i Gęgaw, pojedyncze Bernikle i Gęsi Krótkodziobe.

 

Większość może sobie pozwolić jedynie na krótki postój. Intensywne żerowanie i odpoczynek trwa tyko kilka dni, lub czasem nawet kilkanaście godzin. Bo wiosną czas i przestrzeń to największy wróg gęsi.

Te, które widzimy nad Biebrzą, w przytłaczającej większości lecą dalej na wschód i północ, tylko nieliczne - jak Gęgawy - zostaną nad Biebrzą, aby wychować pisklęta.

 

Ten ptasi pośpiech sprawia, że i my musimy się spieszyć, jeśli chcemy napawać się tym niezwykłym spektaklem!

Najwięcej gęsi koncentruje się na południu Doliny Biebrzy, i dalej w dolinie Narwi w okolicach miasteczka Wizna. Tu na polach ozimin i łąkach odpoczywają największe stada, i - co ważne - można je obserwować z dróg publicznych.

 

W marcu zacznijmy wizytę nad Biebrzą od jej ujścia. Koniecznie zajrzyjmy na łąki pod Grądami Woniecko. Jadąc dalej rozglądajmy się w okolicach Wizny. Jeśli mamy czas warto zajrzeć w okolice wsi Góra Strękowa. Tu, gdy przejrzymy już okoliczne pola i łąki, zajrzyjmy na wzgórze górujące nad wsią. Otworzy się wspaniała panorama Doliny Biebrzy. Jest to doskonały punkt widokowy lub miejsce na dłuższy postój. Stąd pojedźmy dalej, na północ w kierunku wsi Brzostowo. Ta trasa łączy zarówno widok na rozlewiska rzeki, jak i stada gęsi pasących się na polach.

 

Przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia możemy być świadkami startu lub lądowania setek ptaków.
Na niebie usłyszymy i zobaczymy dziesiątki kluczy podążających na wschód i północ.

 

Pamiętajmy jednak o odpowiedzialności.

Poruszanie się po drogach publicznych w zupełności wystarczy, aby trafić na wspaniałe widoki i ciekawe obserwacje. Nie musimy podchodzić do ptaków na wyciągnięcie ręki. Nie musimy podjeżdżać autem pod samą miedzę pola, na którym żerują. Nie podchodźmy i nie skradajmy się do stad ptaków.

Bo nawet, gdy lądują głodne i zmęczone, są czujne. Poderwą się przy pierwszej oznace niebezpieczeństwa. Nawet wyczerpane, będą przed nami uciekały.

 

Podchodzenie do stad gęsi jest nieetyczne i przynosi wielką szkodę. Ptaki, które zatrzymują się nad Biebrzą, liczą na chwilę odpoczynku. Czekają je za chwilę tysiące kilometrów podróży. Szanujmy to i podziwiajmy!

 

Zdjęcia: Darek Milewski i Darek Świtała (darekswitala.blogspot.com)

 

Powiązane artykuły

Natura 2000

Natura 2000

05 październik 2010

Nie taka Natura 2000 straszna jak ją malują. Chyba każdy słyszał hasło Natura 2000. Tylko co to tak właściwie znaczy? Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest to system obszarów objętych ochroną przyrody.

WIĘCEJ >
Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/04/2015

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/02/04/2015

16 kwiecień 2015

Dotyczy: usługi przygotowania cateringu podczas wernisażu Wystawy Ptak też człowiek!

WIĘCEJ >
pTAK na Heineken Opener Festiwal

pTAK na Heineken Opener Festiwal

24 czerwiec 2011

Nasze Stowarzyszenie dołączy do grona 19 innych organizacji pozarządowych prezentujących swoją pracę i idee.

WIĘCEJ >