Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Wysoka cena Twojej "zabawy"

Jeśli masz psa, który źle znosi sylwestrowe "huki" z pewnością już od kilku dni podajesz swojemu przyjacielowi uspokajające tabletki, a dzisiejszą noc planujecie spędzić wspólnie...w wannie lub w szafie.

Ciężką noc mają przed sobą nie tylko psy i koty.
Po dzisiejszych fajerwerkach pozostanie wiele rannych dzikich zwierząt, a niektóre zginą, próbując uciekać na oślep od wystrzałów. Niestety, pomimo, iż coraz więcej mówimy i piszemy o tragicznych skutkach petard, wciąz istnieją zwolennicy "zabawy" za wszelką cenę. Nawet za cenę życia innych. Trudno nam zrozumieć tak egoistyczne i - nie bójmy się tego słowa - GŁUPIE podejście do świętowania Nowego Roku.

Wystraszone sarny, dziki, jelenie, wilki zmarnują wiele - tak cennej o tej porze roku - energii uciekając w panice i na oślep przed hukiem. Niektóre zapuszczą się daleko od swoich rewirów. Na nieznanym terenie zginą pod kołami samochodów, ptaki roztrzaskają się o linie wysokiego napięcia bądż o inne, nieznane im przeszkody. Podczas nocy sylwestrowej, wraz ze zwierzętami, cierpią wszyscy wrażliwi i rozsądni ludzie. 
Pomimo, iż prawo polskie dopuszcza użycie fajerwerków jedynie  31 grudnia i 1 stycznia, wielu świętujących "strzela" już od Bożego Narodzenia. Czytaj o tym, komu zgłosić i jak postępować wobec nielegalnych fajerwerków.

Coraz więcej też wiemy o tym, jak zachowują się tej nocy ptaki.
Międzynarodowy zespół naukowców w Holandii wykorzystał radary pogodowe do zbadania ruchu ptaków w czasie nocy sylwestrowej. Udokumentowano ruch dziesiątek tysięcy ptaków tuż po północy... - sprawdź wyniki badań nad wpływem wystrzałów sylwestrowych na ptaki.


Autor: Ptaki Polskie