Aktualności

Mazurki Dwa, fot Magdalena Misiura

Zawiesiliśmy 50 budek, dowiesimy jeszcze 100!

W ramach projektu „Budki dla ptaków EKO-MIASTO” powiesiliśmy w Ursusie drużynowo 50 budek dla ptaków (w sumie w Ursusie zamontujemy 150 budek!), rozstawiliśmy 4 stanowiska edukacyjne: do malowania, kolorowania, zadań specjalnych (tworzenia map) / do impregnowania i numerowania budek / do skręcania budek / pokazowe do opowiadania o budkach, karmnikach, ptakach....

Łącznie odwiedziło nas 7 grup w wieku od przedszkolnego do gimnazjum.  Uczniowie mieli do wykonania różne zadania, od biegania po parku i obserwowania ptaków i katalogowania budek na własnoręcznie (!) przygotowanych mapach, przez skręcanie i numerowanie budek, po noszenie drabiny i pomoc w powieszeniu budki na drzewie. Część zadań miało charakter rywalizacji drużynowej, na przykład dodatkowe punkty za pracę w terenie można było zdobyć za znalezienie budki typu D oraz hoteli dla owadów. A w międzyczasie rozmawialiśmy na ptasie tematy (i nie tylko, gdyż uczniowie chętnie dzielili się swoimi szkolnymi rozterkami), rozwiązywaliśmy zagadki na pTAK!  i graliśmy w gry na pTAK!

Przedszkolaki miały wyjątkowo trudne zadanie -  musiały znaleźć 15 tajnych karteczek z zagadakami i zadaniami, ukrytymi sprytnie pod ławkami w parku. Poszukiwania wzbudziły sporo emocji, a rozwiązywanie zadań pobudziły mózgi do wytężonej pracy, okraszonej zabawami ruchowymi. Utworzyły się więc piękne ptasie klucze i stadka rozćwierkanych wróbli.

W akcji aktywny udział wzięły Panie z urzędu dzielnicy, które osobiście skręciły kilka budek i w kaskach  asekurowały osobę montującą na drzewach budki. Dziękujemy za współpracę i zaangażowanie!

Do naszych stoisk podchodziły również rozmaite maluchy z babciami i mamami. Z radością zauważyliśmy, że były to osoby przyjaźnie nastawione do obecności ptaków w mieście, zainteresowane ptasimi sprawami.

Uczestnicy zajęć edukacyjnych otrzymali od nas w prezencie plakty i inne materiały edukacyjno-informacyjne.

Furorę zrobiła kuchnia polowa z pyszną, gorącą, wegetariańską grochówką!

Inicjatywa wieszania budek lęgowych w Dzielnicy Ursus realizowana jest w ramach budżetu partycypacyjnego pod nazwą „Budki dla ptaków EKO-MIASTO” w Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy.

Autor: Magdalena Puczko

Źródło: Ptaki Polskie