Jestem na pTAK!

11-12 maja - Światowe Dni Ptaków Wędrownych

Już od wieków jesteśmy zafascynowani magicznymi wędrówkami ptaków. Z niedowierzaniem obserwujemy ciągnące nad nami klucze niestrudzonych podróżników.

Poruszają się po niewidzialnych i niedostępnych nam szlakach, kierując się drogowskazami, których możemy się jedynie domyślać. Przecinają kraje i kontynenty, a czasem nawet cały świat. Bociany, żurawie, czy orły pokonują tysiące kilometrów nieświadome wielu naszych ludzkich granic, które przekraczają.

 

Aby podołać trudom tej wyczerpującej podróży i dotrzeć do celu, ptaki zatrzymują się i odpoczywają w sprzyjających terenach na szlaku. Niestety coraz mniej jest takich miejsc, gdzie znajdują spokój i czas na odpoczynek. Niszczone i przekształcane, cenne ostoje znikają z mapy świata.

 

A właśnie te „przystanki” są tak ważne dla ptasiej migracji! To właśnie tam  zdobywają pożywienie, znajdują życiowych partnerów i regenerują siły przed kolejnym etapem drogi.  

 

Co roku, w drugi weekend maja cały świat kieruje oczy ku niebu na podniebnych lotników podczas Światowych Dni Ptaków Wędrownych. W tym roku tematem przewodnim Wydarzenia, które obchodzimy 11 i 12 maja, jest  zwrócenie uwagi na konieczność ochrony korytarzy migracyjnych. Chcemy też zachęcać do międzynarodowej współpracy organizacji i osób prywatnych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa ptaków na trasach przelotów.

 

 

Każdy może wziąć udział w globalnych obchodach organizując wyprawy ornitologiczne, programy edukacyjne, wykłady, wystawy sztuki lub inny rodzaj imprez  publicznych. Tylko współpracując możemy sprawić, że my i kolejne pokolenia będą świadkami tego naturalnego, pięknego i niesamowitego zjawiska, jakim są wędrówki ptaków.

 

Świętujmy ten spektakl razem. Wszystkie wydarzenia i obchody można znaleźć na stronie: www.worldmigratorybirdday.org 

 

Fotografie: Marcin Nawrocki, www.fotolens.pl 

Galeria

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: World Migratory Bird Day

Powiązane artykuły

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

19 grudzień 2014

Spokoju, rodzinnej atmosfery i kolejnego Roku na pTAK!

WIĘCEJ >
Gawrony i pierwsze lęgi

Gawrony i pierwsze lęgi

05 kwiecień 2013

Gawrony to ptaki kolonijne. W koloniach zimują, jak i budują swe gniazda. Na ich miejsce wybierają najczęściej grupy starych drzew w parkach, na cmentarzach lub w alejach drzew. Pierwsze dni wiosny to czas lęgów Gawronów, ale też niestety okres n

WIĘCEJ >
Trudno jest być drzewem w Polsce

Trudno jest być drzewem w Polsce

18 wrzesień 2012

Wszyscy wiemy(?), że liście drzew i krzewów pochłaniają z powietrza zabójczy dla nas dwutlenek węgla i przerabiają go na życiodajny tlen w procesie fotosyntezy. Bez liści naszych drzew, nasze życie byłoby niemożliwe.

WIĘCEJ >