Jestem na pTAK!

11-12 maja - Światowe Dni Ptaków Wędrownych

Już od wieków jesteśmy zafascynowani magicznymi wędrówkami ptaków. Z niedowierzaniem obserwujemy ciągnące nad nami klucze niestrudzonych podróżników.

Poruszają się po niewidzialnych i niedostępnych nam szlakach, kierując się drogowskazami, których możemy się jedynie domyślać. Przecinają kraje i kontynenty, a czasem nawet cały świat. Bociany, żurawie, czy orły pokonują tysiące kilometrów nieświadome wielu naszych ludzkich granic, które przekraczają.

 

Aby podołać trudom tej wyczerpującej podróży i dotrzeć do celu, ptaki zatrzymują się i odpoczywają w sprzyjających terenach na szlaku. Niestety coraz mniej jest takich miejsc, gdzie znajdują spokój i czas na odpoczynek. Niszczone i przekształcane, cenne ostoje znikają z mapy świata.

 

A właśnie te „przystanki” są tak ważne dla ptasiej migracji! To właśnie tam  zdobywają pożywienie, znajdują życiowych partnerów i regenerują siły przed kolejnym etapem drogi.  

 

Co roku, w drugi weekend maja cały świat kieruje oczy ku niebu na podniebnych lotników podczas Światowych Dni Ptaków Wędrownych. W tym roku tematem przewodnim Wydarzenia, które obchodzimy 11 i 12 maja, jest  zwrócenie uwagi na konieczność ochrony korytarzy migracyjnych. Chcemy też zachęcać do międzynarodowej współpracy organizacji i osób prywatnych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa ptaków na trasach przelotów.

 

 

Każdy może wziąć udział w globalnych obchodach organizując wyprawy ornitologiczne, programy edukacyjne, wykłady, wystawy sztuki lub inny rodzaj imprez  publicznych. Tylko współpracując możemy sprawić, że my i kolejne pokolenia będą świadkami tego naturalnego, pięknego i niesamowitego zjawiska, jakim są wędrówki ptaków.

 

Świętujmy ten spektakl razem. Wszystkie wydarzenia i obchody można znaleźć na stronie: www.worldmigratorybirdday.org 

 

Fotografie: Marcin Nawrocki, www.fotolens.pl 

Galeria

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: World Migratory Bird Day

Powiązane artykuły

Marcin Popkiewicz

Marcin Popkiewicz

08 październik 2015

Analityk na pTAK!

WIĘCEJ >
Dzięki Wam dajemy ptakom domy!

Dzięki Wam dajemy ptakom domy!

09 marzec 2015

W całej Polsce trwa akcja wieszania budek, które zakupiliśmy z nadesłanych przez Was kwot 1%.

WIĘCEJ >
Zimowe obrączkowanie przy karmniku

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

21 styczeń 2013

Karmnik to nie tylko prywatne stanowisko obserwacyjne czy film przyrodniczy na żywo. To również miejsce nadające się do badania ptaków, ich życia i biologii.

WIĘCEJ >