Jestem na pTAK!

11-12 maja - Światowe Dni Ptaków Wędrownych

Już od wieków jesteśmy zafascynowani magicznymi wędrówkami ptaków. Z niedowierzaniem obserwujemy ciągnące nad nami klucze niestrudzonych podróżników.

Poruszają się po niewidzialnych i niedostępnych nam szlakach, kierując się drogowskazami, których możemy się jedynie domyślać. Przecinają kraje i kontynenty, a czasem nawet cały świat. Bociany, żurawie, czy orły pokonują tysiące kilometrów nieświadome wielu naszych ludzkich granic, które przekraczają.

 

Aby podołać trudom tej wyczerpującej podróży i dotrzeć do celu, ptaki zatrzymują się i odpoczywają w sprzyjających terenach na szlaku. Niestety coraz mniej jest takich miejsc, gdzie znajdują spokój i czas na odpoczynek. Niszczone i przekształcane, cenne ostoje znikają z mapy świata.

 

A właśnie te „przystanki” są tak ważne dla ptasiej migracji! To właśnie tam  zdobywają pożywienie, znajdują życiowych partnerów i regenerują siły przed kolejnym etapem drogi.  

 

Co roku, w drugi weekend maja cały świat kieruje oczy ku niebu na podniebnych lotników podczas Światowych Dni Ptaków Wędrownych. W tym roku tematem przewodnim Wydarzenia, które obchodzimy 11 i 12 maja, jest  zwrócenie uwagi na konieczność ochrony korytarzy migracyjnych. Chcemy też zachęcać do międzynarodowej współpracy organizacji i osób prywatnych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa ptaków na trasach przelotów.

 

 

Każdy może wziąć udział w globalnych obchodach organizując wyprawy ornitologiczne, programy edukacyjne, wykłady, wystawy sztuki lub inny rodzaj imprez  publicznych. Tylko współpracując możemy sprawić, że my i kolejne pokolenia będą świadkami tego naturalnego, pięknego i niesamowitego zjawiska, jakim są wędrówki ptaków.

 

Świętujmy ten spektakl razem. Wszystkie wydarzenia i obchody można znaleźć na stronie: www.worldmigratorybirdday.org 

 

Fotografie: Marcin Nawrocki, www.fotolens.pl 

Galeria

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: World Migratory Bird Day

Powiązane artykuły

Działania Młodego Przyrodnika II

Działania Młodego Przyrodnika II

03 październik 2010

Wiosna w pełni, a właściwie już powoli zbliża się lato. Kwitną drzewa i rośliny zielne, owady uwijają się przy swoich codziennych obowiązkach.

WIĘCEJ >
Marek Piekarczyk

Marek Piekarczyk

09 październik 2015

Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania!

WIĘCEJ >
Kampania Outdoorowa na pTAK!

Kampania Outdoorowa na pTAK!

03 wrzesień 2012

Piękna i wyjątkowa, od 3 września w całej Polsce rusza druga w historii Ptaków Polskich Kampania Outdoorowa - aby intrygować, zachwycać, dać do myślenia i przede wszystkim ukazać człowiekowi, jak wiele z ptakami nas łączy.

WIĘCEJ >