Wydarzenia

Akcja 1%

Nowe domy dla ptaków!

Całą wiosnę trwa ogólnopolska akcja wieszania budek.
Dzięki Waszemu wsparciu w zeszłorocznej kampanii 1%.
Nasi Liderzy Regionalni działają i aktywizują społeczności lokalne dla ptaków i dla przyrody.

Uwaga – mogą działać tuż obok Was, rozglądajcie się i dołączcie!

WASZE budki czekają już na nowych lokatorów w Rogowie (woj. łódzkie) – dziękujemy za pomoc dzieciom i opiekunom z Punku Przedszkolnego im. M. Robina w Olszy oraz Szkole Podstawowej EUREKA. 10 kolorowych budek zawisło w najbliższym otoczeniu Szkoły Podstawowej w Myszadłach (woj. mazowieckie), gdzie budki zostały podpisane imieniem i nazwiskiem dwójki opiekunów i pięknie pokolorowane kredkami!

Zaszczytne lokale otrzymały od Was również ptaki zaglądające na teren Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach wieszania budek, odbyło się również przyrodnicze szkolenie wolontariuszy oraz pracowników Muzeum, którzy poznali ptaki zamieszkujące w sąsiedztwie oraz różne typy budek które sąsiedzi chętnie zajmą!

W Wiżajnach za wieszanie domów dla ptaków wzięli się wspólnie uczniowie gimnazjum i strażacy. Pogoda dopisała, a uczestnicy – oprócz wieszania nowych budek – zrobili również porządki w starszych budkach wiszących z parku i już umawiają się na stolarskie warsztaty robienia budek…

W Olsztynie nie tylko wieszaliśmy budki, ale też pokazywaliśmy dzieciom jak fajnie można bawić się budując karmniki dla ptaków ze starych opakowań po mleku, butelkach plastikowych, czy sokach. To był prawdziwy recyklingowy warsztat dla ptaków! Działaliśmy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” oraz Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej „Młyn”. Kilkadziesiąt budek zawisło na terenie Arki sąsiadującym z Parkiem Centralnym.

W przedszkolu Grzybek w Kleparzu (woj. wielkopolskie) odbyły się warsztaty o budkach lęgowych dla ptaków. Nawet trzyletnie maluszki były bardzo zainteresowane: dowiedziały się co to jest budka lęgowa i jaka jest różnica między budką, a karmnikiem. O budce lęgowej opowiadała dzieciom para Rudzików – zabawek wykonanych z filcu. Filcowe ptaszki uwiły w budce gniazdko, samica złożyła jaja, z których wykluły się pisklęta (też filcaczki). Rudziki, by wykarmić młode zjadały bardzo dużo owadów. W ten sposób ratowały dzieci przed komarami. Dzięki filcowym Rudzikom przedszkolaki dowiedziały się, że ptaki są bardzo pożyteczne i że warto zapraszać je do ogrodów i parków, a budka została po zajęciach powieszona na przedszkolnym placu zabaw.
Dzieci już nie mogą się doczekać kiedy zostanie zamieszkana…

 

Gdańska Orunia jest również na pTAK! Dzięki Wam przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci w domu kultury Dworek Artura, których efektem było zawieszenie 5 budek lęgowych w pobliskim parku. W ramach zajęć przyjrzeliśmy się bliżej naszym pierzastym sąsiadom, rozmawialiśmy o ich zwyczajach i naszych z nimi spotkaniach. Aby lepiej poznać ptaki zrobiliśmy kilka eksperymentów - niby fizyka a pełen odlot. Pod lupę poszły jajka i pióra…
 

Wszystkie budki, jaki zawisną tej wiosny w całej Polsce zostały zakupione dzięki wpłatom z 1%, które przekazaliście Ptakom Polskim.
W tym roku również kwoty z tego tytułu zostaną przekazane na nowe domy dla ptaków.
Jest jeszcze wiele do zrobienia!
Szczegóły akcji na www.ptakipolskie.pl

Zaangażowane Liderki:
Hanna Będkowska (Łódź),  Emilia Kielan (Warszawa), Oliwia Karpińska (Warszawa), Kamila Radzymińska-Arczak (Olsztyn), Magdalena Nadgłowska-Kołdys (Wiżajny), Michalina Pączkowska (Gdańsk)

Autor: Ptaki Polskie

Źródło: Ptaki Polskie