Parki Narodowe & Rezerwaty

Babiogórski Park Narodowy

Park powstał w 1954 roku w 1997r. został powiększony o fragment lasów użytkowanych wcześniej gospodarczo. Obecnie powierzchnia Parku wynosi 3391,55ha i obejmuje Masyw Babiej Góry, najwyższego wzniesienia Beskidów Zachodnich (1725 m n.p.m.).

Ochroną zostały objęte zarówno walory krajobrazowe, jak też zróżnicowana przyroda ożywiona – zbiorowiska roślinne, często rzadkie i/lub charakterystyczne tylko dla Babiej Góry, bogaty świat zwierząt i grzybów. W granicach Parku znalazły się obszary prawie nietknięte ręką ludzką, w których spontanicznie zachodzą naturalne procesy przyrodnicze oraz zmienione działalnością gospodarczą człowieka. Dlatego celem Parku, prócz ochrony terenów „naturalnych”, jest odtworzenie przekształconych siedlisk przyrodniczych.

 

Babia Góra, zwana Królową Beskidów, jest po Tatrach najwyżej wypiętrzonym obszarem Polski. Cechuje ją wyraźna piętrowość – od zajętego przez osiedla i pola uprawne piętra pogórza, przez regiel dolny (głównie buczyny i mieszane bukowo-jodłowo-świerkowe oraz użytkowe niegdyś lasy świerkowe), regiel górny (bory świerkowe, często z zaroślami jarzębiny), piętro kosodrzewiny (kosodrzewina z domieszką wiciokrzewu czarnego, róży alpejskiej i wierzby śląskiej oraz borówczyska i ziołorośla), aż do piętra alpejskiego (murawy alpejskie, porosty naskalne).

 

Flora Parku jest ogromnie zróżnicowana – występuje tu ok. 650 gatunków roślin naczyniowych, z czego 125 uznano za gatunki górskie a 370 za gatunki niżowo-górskie oraz 280 gatunków mszaków. Rośnie tu 67 gatunków chronionych oraz 2 gatunki o ściśle ograniczonym zasięgu – rogownica alpejska występuje wyłącznie na Babiej Górze, a okrzyn jeleni spotykany jest jeszcze na izolowanym stanowisku w Beskidzie Śląskim. Również dwa zespoły roślinne: wysokogórskich muraw acydofilnych oraz skalnicy gronkowej i kostrzewy pstrej występują tylko tutaj. Babiogórskie lasy obfitują także w grzyby (ponad 1300 gatunków) i porosty.

 

Niezwykle różnorodna i bogata jest fauna Parku – żyje tu ok. 4500 gatunków zwierząt. Wśród bezkręgowców najliczniejsze są owady (ponad 1500 gatunków chrząszczy, ok. 700 gatunków motyli), w tym wiele gatunków zagrożonych, np. kowalina łuskoskrzydła, klecanka rdzawo rożna, biegacz Fabrycjusza, trajkotka czerwona. Stosunkowo liczną grupę stanowią pajęczaki i mięczaki.

 

W górskich potokach zobaczyć można pstrąga potokowego i głowacza pręgopłetwego, a w stawkach położonych w lasach regla dolnego traszki górską i karpacką. Z płazów wymienić trzeba także kumaka górskiego i salamandrę plamistą. Najliczniej reprezentowaną grupą kręgowców są ptaki (127 gatunków, w tym 100 lęgowych). W lasach żyją m.in. dzięcioły trójpalczasty i białogrzbiety, puchacz, puszczyk uralski, sóweczka, włochatka. W Parku spotkać można też drozda obrożnego, płochacza halny, siwerniaka. Babia Góra jest jednym z niewielu już miejsc, gdzie obserwować można zagrożonego wyginięciem głuszca i cietrzewia.

 

Wśród ssaków na szczególną uwagę zasługują niektóre drapieżne – ryś, niedźwiedź brunatny, wilk.

 

Babiogórski Park Narodowy

Zawoja 1403 34-223 Zawoja

tel. (0-33) 877 51 10, (0-33) 877 67 02

fax: (0-33) 877 55 54

e-mail: park@bgpn.pl

www.bgpn.pl

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Zapraszamy na

Zapraszamy na "Narodowe" warsztaty familijne z ptakami

18 lipiec 2013

Sezon lęgowy trwa (i niechybnie zbliża się do końca, o ile już się nie skończył, przynajmniej dla niektórych gatunków, taki jak np. piskliwca) a wraz z nim sezon wakacyjny. Ponieważ wakacje to czas spędzany z rodziną, znajomymi a nie w murach

WIĘCEJ >
Aplikacja mobilna - Głosy ptaków

Aplikacja mobilna - Głosy ptaków

30 sierpień 2014

Przedstawiamy Wam naszą najnowszą aplikację, która nie tylko pomoże odkryć piękno ptasiej muzyki i poznać właścicieli najznamienitszych treli. Wzbogaci ona również Wasze lekcje o ptakach, pozwalając usłyszeć namiastkę tego, co spotkać można za szkolnymi murami. W repertuarze – 30 solistów i solistek.

WIĘCEJ >
Corvus

Corvus

17 styczeń 2015

Esther Woolfson "Corvus - życie wśród ptaków. Poleca Iwona Fijoł.

WIĘCEJ >