Jestem na pTAK!

Michał z Dzikiej Ostoi niesie Bielika do transportera.

Bielik znowu wolny!

Po raz kolejny udało nam się wyleczyć i zwrócić wolność Bielikowi. Ptak trafił do „Dzikiej Ostoi” rok temu, był wtedy młody, wygłodzony i zarobaczony. Jego rodzice zginęli na skrzydłach wiatraku. On wyszedł z gniazda i pieszo szukał czegoś do jedzenia. Nie radził sobie najlepiej. Został znaleziony w bardzo złym stanie. 
Młodego Bielika zawieziono do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt „Dzika Ostoja” w Szczecinie. Tam przez rok karmiony, doglądany i leczony, odzyskał siły. Było mu też raźniej, bo dostał „pokój” z innymi Bielikami. I w końcu nadeszła ta chwila. Time to say goodbye! A właściwie czas, żeby przywitać się z wolnością na nowo!

W majowy ranek zapakowaliśmy Bielika do transportera i zawieźliśmy na polanę w pobliżu lasu. Piękne zielone miejsce za miastem. To dobra miejscówka dla Bielików. Ptaki potrzebują drzew, żeby zbudować na nich gniazdo, odpocząć i wypatrywać  ofiar. Na pobliskim jeziorze i polanie będzie mógł polować. 

Bielik nie poleciał od razu. Potrzebował chwili, żeby rozejrzeć się po okolicy i zorientować się w sytuacji. Usiadł na trawie, zrobił parę nieśmiałych kroków, przysiadł znowu. Później poleciał przycupnąć na gałęzi pobliskiej sosny. A stamtąd już na szerokie niebo. Trzymamy za niego kciuki! Teraz musi już radzić sobie sam.

Za miasto pojechały z nami jeszcze dwa inne ptaki. Również Bieliki. Nie tylko dla towarzystwa. One także miały wrócić na wolność po długiej rehabilitacji. Jednym z nich była silna Bieliczyca, której nałożyliśmy nadajnik GPS, żeby móc śledzić jej poczynania i pomóc w razie potrzeby. Ptak jednak nie poleciał. Możliwe, że bardzo zestresowała go nowa sytuacja, a także nadajnik. Damy mu czas, żeby się przyzwyczaił i za chwilę spróbujemy znowu wypuścić go na bezkresne niebo.

Trzecim Bielikiem był młody ptak, który w wyniku kolizji z wiatrakiem stracił części dłoni/palców w obu skrzydłach. Ptaki również mają dłonie i palce. Wyrastają z nich lotki pierwszego rzędu. Ptak z niecierpliwością wyleciał z ramion opiekuna i leciał…, ale jedynie nad ziemią. Nie udawało mu się wzbić w powietrze. Takiego ptaka nie można zostawić samemu sobie. Dlatego zabraliśmy go ze sobą z powrotem do ośrodka. W Dzikiej Ostoi jest niestety jedynie mała woliera, w której ptaki nie mają dość miejsca, żeby ćwiczyć latanie. Dlatego tego Bielika, któremu z pewnością trening się przyda, przewieziemy do dużej woliery w Wolińskim Parku Narodowym. Gdy już bez problemu będzie wzbijał się w powietrze, wtedy znowu spróbujemy go wypuścić.

Kolejne odcinki naszego Bielikowego serialu już wkrótce! Śledźcie naszą stronę, a także zaglądajcie na nasze FB @jestem na pTAK!
 

Wszystko to robimy w ramach realizowanego przez stowarzyszenie Ptaki Polskie projektu „Orlen dla Orłów” finansowanego przez PKN Orlen. O osiągnięciach naszego przedsięwzięcia możesz przeczytać tutaj.

Zapraszamy również do poczytanie o Bieliku - To nasz największy ptak szponiasty i jeden z największych w Europie.

 

Jesteśmy właśnie w Szczecinie, w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt Dzika Ostoja. Szykujemy transportery do przewodu Bielików. Każdy ptak będzie miał swój własny.

 
Tutaj już gotowy transporter.

 
Michał z Dzikiej Ostoi niesie Bielika do transportera.


Bielik wędruje do swojego przedziału!                        I czas na wolność!Zapraszamy również na profil projektu Orlen dla Orłów

Galeria

Michał z Dzikiej Ostoi niesie Bielika do transportera.

Autor: Justyna Różańska

Powiązane artykuły

Akcja Siemianówka akcją na pTAK!

Akcja Siemianówka akcją na pTAK!

30 sierpień 2012

Akcja Siemianówka to coroczne wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Biologów. Co roku od połowy lipca do końca października przyjeżdżają tu pasjonaci. Ornitolodzy, przyrodnicy, ale i Ci, którzy czują potrzebę pomocy w ochronie i badaniu p

WIĘCEJ >
Zimowe obrączkowanie przy karmniku

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

21 styczeń 2013

Karmnik to nie tylko prywatne stanowisko obserwacyjne czy film przyrodniczy na żywo. To również miejsce nadające się do badania ptaków, ich życia i biologii.

WIĘCEJ >
Przetarg na usługę cateringową podczas Zlotu Ptaków Polskich

Przetarg na usługę cateringową podczas Zlotu Ptaków Polskich

04 czerwiec 2014

Goniądz: Usługa w zakresie zapewnienia cateringu na zlot Ptaków Polskich w roku 2014 Numer ogłoszenia: 187524 - 2014; data zamieszczenia: 03.06.2014

WIĘCEJ >