Kampania Bądź na pTAK!

Dlaczego Kampania pTAK!?

Życie na Ziemi jest cudem. Liczba oraz różnorodność barw, kształtów, dźwięków, smaków, „dotyków”, pomysłów na życie i wreszcie wzajemnych powiązań i relacji jest po prostu nieogarniona.

Dlaczego Kampania pTAK!?


I to jest właśnie Bioróżnorodność - Cud Życia Na Ziemi. Latamy w kosmos i marzymy o spacerze po Księżycu – tymczasem prawdziwy „Kosmos” pełen życia jakby „nie z tej ziemi” odkryjemy w naszym ogrodzie (jeżeli tylko będzie to ogród życiu przyjazny) lub na „zwykłym” spacerze pośród łęgowego lasu (jeżeli mamy szczęście taki jeszcze znaleźć).

Tymczasem, my współcześni, zapatrzeni w siebie i kosmos – tracimy kontakt z Ziemią. Nasz Raj, w naszych rękach, staje się Rajem Utraconym.

 

WWF, jedna z wiodących organizacji zajmujących Ochroną Przyrody na całym świecie, opracowała Wskaźnik Żyjącej Planety (Living Planet Index). Zbadano trendy w populacji 1 686 gatunków zwierząt na Ziemi. Okazało się, że w latach 1970 – 2005 liczebność gatunków lądowych zmniejszyła się o 33%, morskich - o 14%, a słodkowodnych - aż o 35%. Przez ostatnie sto lat liczba tygrysów żyjących na wolności spadła o 95%. Niektóre z podgatunków w całości wymarły. Populacja Tuńczyka Błękitnopłetwego zmalała o 85%.

 

W tym samym czasie wiele gatunków wygasło bezpowrotnie – w tym amerykański Gołąb Wędrowny. Prawdopodobnie był to najliczniejszy gatunek ptaka kiedykolwiek żyjący na Ziemi – zaś jego populację liczono w miliardach osobników. Jego zupełna eksterminacja zajęła zaledwie kilkadziesiąt lat. Zabito wszystkie – dla „zabawy”, na stół, oraz jako pokarm dla świń. W Polsce gasną Głuszce, Cietrzewie, Kraski, Podgorzałki, Rybołowy – żeby wymienić tylko niektórych. Nawet Wróble i Jaskółki stają się rzadsze. Los dużych drapieżników takich jak Rysie, Wilki czy Niedźwiedzie jest tak oczywiście trudny i niepewny, że nawet nie będziemy o nich tutaj mówić.

 

W Polsce, tak, jak na całym świecie, największym zagrożeniem dla przetrwania gatunków jest działalność człowieka. Zmieniamy klimat – a dramatyczne konsekwencje tego poznamy w przyszłości, chociaż ich zapowiedź obserwujemy już teraz. Niszczymy przestrzeń życiową roślin i zwierząt (siedliska). Tropimy, chwytamy i handlujemy nimi – a im bardziej zagrożony jest gatunek tym większy zysk przynosi w kryminalnym obrocie. Wreszcie zabijamy dla „sportu” i trofeów lub eksterminujemy masowo w obawie przed konkurencją. Często zabijamy po to, aby zaspokoić szczególne upodobania kulinarne tylko nielicznych. Często tłumaczymy to tradycją. I nie pamiętamy, że kiedyś, na przykład w Polsce, tradycyjnie polowano na Tury, a jeszcze zupełnie niedawno na Dropie. Dzisiaj żadnej z tych tradycji nie możemy utrzymać… Turów nie ma już nigdzie. Dropi nie ma już w Polsce. Poza Polską, na całym świecie, żyje ich już nie wiele więcej niż 30 tysięcy. Ale i tak należą do „szczęściarzy”, bo są gatunki, których całe światowe populacje liczą kilka sztuk. Czy im się „uda”? Bez naszej pomocy – nie!

 

Historia i kultura praktycznie każdego kraju i narodu jest pełna takich martwych już dzisiaj „tradycji”. Niestety zawsze one prowadziły do wygaśnięcia gatunku – jedynej w swoim rodzaju, wspaniałej i niepowtarzalnej linii życia. Ocenia się, że tylko ptaków mamy dzisiaj co najmniej o 1/3 (gatunków) mniej niż w czasach zanim skolonizowaliśmy Ziemię.

 

Naukowcy przewidują, że między innymi w wyniku zmian klimatu do roku 2050 może wyginąć nawet milion gatunków roślin i zwierząt. Tylko w Europie możemy stracić 50% wszystkich gatunków ptaków. O innych grupach zwierząt i dziko rosnących roślinach nawet nie wspominając. Innych części świata nawet nie wymieniając…

 

ONZ ogłosiła rok 2010 Rokiem Bioróżnorodności. Już wiemy, że jej utrata jest jednym z największych zagrożeń dla Ziemi – w tym również dla naszej, ludzkiej cywilizacji.

Wiemy już też, że naszym najpilniejszym współcześnie zadaniem jest powstrzymanie procesu wymierania życia na Ziemi - czyli ochrona Bioróżnorodności.

 

Komisja Europejska wydała specjalny komunikat i zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków dla powstrzymania procesu utraty bioróżnorodności do roku 2010 oraz w latach następnych.

 

Bioróżnorodność na całej Ziemi przeżywa wielki kryzys. Ten kryzys w ostatnich latach zaczął przybierać na sile. Tymczasem życie na tej planecie jest ze sobą połączone w najbardziej niezwykłych kombinacjach. Życie na Ziemi nie wygląda jak choinka bożonarodzeniowa, na której szczycie zasiadł Człowiek – „Korona Stworzenia”. To bardzo ludzki, wygodny i antropocentryczny, punkt widzenia.

 

Tymczasem obraz życia oraz wzajemnych zależności znacznie lepiej oddaje widok ogromnego zwoju, nieprawdopodobnie splątanej… żyłki. Wszystkie elementy tego kłębowiska przenikają się wzajemnie i wszystkie są ze sobą pośrednio lub bezpośrednio związane – czyli zależą od siebie. Pozornie - na próżno szukać w niej logiki, porządku i struktury. Naturalnie - nie ma wątpliwości że one tam są – a już na pewno logika! Ale ogrom wzajemnych zależności jest praktycznie tak nieskończony jak wszechświat.

 

Nie ma znaczenia, czy mówimy o (jeszcze) bezkresnych lasach deszczowych w Dolinie Amazonki, czy o maleńkiej remizie pośród mazowieckich pól. W końcu wszystko i wszyscy na Ziemi jesteśmy ze sobą połączeni. Dzisiaj każdy skrawek Natury i każda Istota jest ważna.

Nigdy nie możemy mieć pewności co się stanie gdy wytniemy jeden z fragmentów tej plątaniny ziemskiego życia. Nie wiemy jak kolejne wycięcia, na które wciąż się odważamy, wpłyną na pozostałe części „żyłki”, ani na całą strukturę… Zwykle pojawia się reakcja łańcuchowa, a my uczymy się dopiero na błędach. Dramatyczne jest to, że niektórych już nie można naprawić.

 

Los, który dzisiaj spotyka innych – któregoś dnia może się stać naszym udziałem. W końcu Życie na Ziemi bez nas doskonale sobie poradzi – my bez Życia na Ziemi – nie.

 

Dobra wiadomość jest taka, że sprawy wciąż jeszcze zależą od nas. I chociaż nie będzie tak zawsze, być może zaledwie niedługo, to jednak dzisiaj jest jeszcze czas: na współ-odpowiedzialność, współ-działanie, współ-życie, na moralny wybór.

 

Bądźmy na pTAK!

 

Zanim będziemy za późno.

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Ptasie gniazdo i sąsiedzka współpraca

Ptasie gniazdo i sąsiedzka współpraca

06 listopad 2012

Ptasie gniazdo – miejsce, gdzie ptaki składają i wysiadują jaja, a wiele z nich (bynajmniej nie wszystkie) wychowuje pisklęta. Bywa piękne, przytulne, kunsztowne lub po prostu wielkie, mocne i solidne.

WIĘCEJ >
Dubelt

Dubelt

15 styczeń 2015

Wielkością zbliżony jest do Kawki.

WIĘCEJ >
Zimowe obrączkowanie przy karmniku

Zimowe obrączkowanie przy karmniku

21 styczeń 2013

Karmnik to nie tylko prywatne stanowisko obserwacyjne czy film przyrodniczy na żywo. To również miejsce nadające się do badania ptaków, ich życia i biologii.

WIĘCEJ >