Kampania Bądź na pTAK!

Dlaczego pTAKi?

Bo są piękne, mądre, inspirujące… A poza tym: zaletą ptaków jako grupy flagowej naszej Kampanii jest to, że niemal zawsze są gdzieś obok.

Dlaczego pTAKi?

 

Są naszymi sąsiadami! Codziennie je widzimy i słyszymy – nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niezwykła też jest ich różnorodność – barw, głosów, pomysłów na życie, gatunków... Do tego są z nami dosłownie od zawsze – obecne nie tylko w naszych parkach, ogrodach i domostwach, ale też w tradycji i kulturze: folklor, heraldyka i etymologia naszych nazwisk, literatura i poezja, sztuka. Symbolizują czystość, wolność, przestrzeń, marzenia. Wreszcie wiele z nich nie tylko pięknie śpiewa, ale też zachwyca swoim atrakcyjnym wyglądem. Wszystko to chcemy wykorzystać w naszej Kampanii – po to, aby zwrócić Państwa uwagę – naturalnie na pTAK!

 

Nie bez znaczenia jest też aspekt praktyczny. Otóż ptaki zostały uznane przez Komisję Europejską za wskaźnik jakości środowiska - w tym w szczególności jakości życia Europejczyków. Ochrona poszczególnych gatunków i ich siedlisk stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

 

Ludzie od zawsze darzyli ptaki większą atencją niż innych Współziemian. Jednak na przestrzeni dosłownie ostatnich kilkudziesięciu lat obserwowanie ptaków (a za tym zaangażowanie w ich ochronę) w wielu krajach stało się sprawą narodową. W niektórych przypadkach możemy bez przesady mówić o ruchu społecznym na masową skalę, gdzie społeczność birdwatcher’ów, czyli obserwatorów ptaków, liczy miliony osób. Wśród liderów z całą pewnością możemy wymienić Wielką Brytanię, Holandię, Szwecję, Danię, Finlandię, Norwegię. Jeszcze liczniejszą reprezentację znajdziemy w USA i Kanadzie.

 

Wszystko to sprawia, że ptaki mogą być najlepszymi ambasadorami „zielonej rewolucji” w Polsce. Dlaczego Polacy nie mięliby dołączyć do światowej elity? Warto – bo ptaki są fascynujące. I trzeba się spieszyć – bo jest ich coraz mniej i coraz szybciej znikają…

 

Życie na Ziemi bez ptaków byłoby po prostu niemożliwe. No i kompletnie bez sensu.

Bądźmy na pTAK!

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Czy ptaki wodne się myją?

Czy ptaki wodne się myją?

15 luty 2013

Mycie, zwłaszcza uszu i szyi to horror. Dzieci to wiedzą, dorośli co nieco pamiętają ze swojego dzieciństwa. I któż nie marzył o tym, żeby nie musieć się myć, być ot takim ptakiem wodnym, który cały dzień siedzi w wodzie - nie myjąc się

WIĘCEJ >
Zielony Lider na wagę złota

Zielony Lider na wagę złota

07 maj 2013

Szkoła nie tylko uczy - w tym sensie, iż daje wiedzę i umiejętności, ale ze swego założenia powinna także uwrażliwiać i wychowywać. O tym słyszał każdy. To jest również kanwą przetaczającej się co jakiś czas przez media polemiki…

WIĘCEJ >
Ptasi bar mleczny

Ptasi bar mleczny

04 grudzień 2013

Odwiedzające nasze sąsiedztwo ptaki mają różne przyzwyczajenia pokarmowe, zależne od gatunku ptaka i pogody. Jak więc przyciągnąć jak najwięcej skrzydlatych gości? Jak pomagać nie szkodząc?

WIĘCEJ >