O Kampanii

Dlaczego pTAKi?

Bo są piękne, mądre, inspirujące… A poza tym: zaletą ptaków jako grupy flagowej naszej Kampanii jest to, że niemal zawsze są gdzieś obok.

Dlaczego pTAKi?

 

Są naszymi sąsiadami! Codziennie je widzimy i słyszymy – nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niezwykła też jest ich różnorodność – barw, głosów, pomysłów na życie, gatunków... Do tego są z nami dosłownie od zawsze – obecne nie tylko w naszych parkach, ogrodach i domostwach, ale też w tradycji i kulturze: folklor, heraldyka i etymologia naszych nazwisk, literatura i poezja, sztuka. Symbolizują czystość, wolność, przestrzeń, marzenia. Wreszcie wiele z nich nie tylko pięknie śpiewa, ale też zachwyca swoim atrakcyjnym wyglądem. Wszystko to chcemy wykorzystać w naszej Kampanii – po to, aby zwrócić Państwa uwagę – naturalnie na pTAK!

 

Nie bez znaczenia jest też aspekt praktyczny. Otóż ptaki zostały uznane przez Komisję Europejską za wskaźnik jakości środowiska - w tym w szczególności jakości życia Europejczyków. Ochrona poszczególnych gatunków i ich siedlisk stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

 

Ludzie od zawsze darzyli ptaki większą atencją niż innych Współziemian. Jednak na przestrzeni dosłownie ostatnich kilkudziesięciu lat obserwowanie ptaków (a za tym zaangażowanie w ich ochronę) w wielu krajach stało się sprawą narodową. W niektórych przypadkach możemy bez przesady mówić o ruchu społecznym na masową skalę, gdzie społeczność birdwatcher’ów, czyli obserwatorów ptaków, liczy miliony osób. Wśród liderów z całą pewnością możemy wymienić Wielką Brytanię, Holandię, Szwecję, Danię, Finlandię, Norwegię. Jeszcze liczniejszą reprezentację znajdziemy w USA i Kanadzie.

 

Wszystko to sprawia, że ptaki mogą być najlepszymi ambasadorami „zielonej rewolucji” w Polsce. Dlaczego Polacy nie mięliby dołączyć do światowej elity? Warto – bo ptaki są fascynujące. I trzeba się spieszyć – bo jest ich coraz mniej i coraz szybciej znikają…

 

Życie na Ziemi bez ptaków byłoby po prostu niemożliwe. No i kompletnie bez sensu.

Bądźmy na pTAK!

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty”

19 październik 2010

Jest najmłodszym parkiem narodowym – został utworzony w 2001 roku w celu ochrony rozlewisk Warty i charakterystycznych siedlisk mokradłowych – podmokłych łąk, pastwisk, lokalnych zabagnień.

WIĘCEJ >
(Za) daleko stąd,

(Za) daleko stąd,

02 lipiec 2015

czyli „Atlas Wysp Odległych” Judith Schalansky.

WIĘCEJ >
Sierpień

Sierpień

03 sierpień 2018

Miedza na wagę złota!

WIĘCEJ >