Kalendarz Młodego Przyrodnika

Działania Młodego Przyrodnika I

Dzisiaj chcę Ci pokazać jak stać się wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Potrzeba do tego naprawdę niewiele: trochę czasu, szczyptę cierpliwości no i mnóstwo zapału i chęci.

Działania Młodego PrzyrodnikaPora roku nie ma większego znaczenia, bo w przyrodzie zawsze coś się dzieje – nawet zimą. Oczywiście są okresy, kiedy obserwowanie będzie proste i łatwe, np. wiosną, kiedy cały świat budzi się do życia. Jednak czasami, zwłaszcza zimą może się wydawać, że zwierzęta i rośliny gdzieś się przed Tobą schowały. Ale to wcale nie zniechęca Wytrawnego Obserwatora, jakim wkrótce na pewno się staniesz.
Wiosna w pełni, lato za pasem, więc nie traćmy czasu. Oto kilka wskazówek dla przyszłych (i obecnych) Obserwatorów Przyrody:1. Bacznie się rozglądaj.

Musisz mieć oczy i uszy dookoła głowy. Żeby obserwować przyrodę wcale nie trzeba wybierać się w najdziksze miejsca Polski. Za oknem, na Twoim podwórku tak wiele się dzieje. Zwróć uwagę zwłaszcza na ptaki. Słyszysz 
i widzisz je codziennie, gdy są zajęte swoimi sprawami. Świat ptaków miejskich nie ogranicza się do Gołębi i Wróbli. Ich sąsiadami są Mazurki, Kawki, Gawrony, Szpaki i wiele, wiele innych. Będziemy o nich opowiadać w dziale Zwierzę Tygodnia.2. Trenuj cierpliwość i spostrzegawczość.

I bądź wytrwały. Czasem trzeba naprawdę długo czekać, zanim z dziupli na krótki moment wychyli się dzięcioł, albo z ziemnej norki wyleci osa… Wielka to jednak przyjemność i satysfakcja, gdy już uda się zobaczyć choćby dziób wspomnianego dzięcioła!3. Nie szkodź!

Pamiętaj, że spokój i dobro obserwowanych zwierząt jest najważniejsze. To my wkraczamy na ich terytorium. Bądź dla obserwowanych zwierząt niewidzialny, żeby nie musiały się Ciebie bać. Warto się zastanowić, 
czy nasze postępowanie nie spłoszy zwierzęcia, nie przestraszy młodych,
nie spowoduje zniszczenia gniazda lub nory. Pamiętaj, że to są ich domy i należy się im spokój. To wielka frajda zobaczyć nowy gatunek czy zaobserwować nieznane nam dotąd zachowanie, jednak nie może to być powodem strachu i stresu zwierząt. Zachowaj odpowiedni dystans i ciesz się tym, co widzisz bez czynienia szkody.4. Noś ze sobą notes i długopis.

Nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy zobaczymy coś fascynującego – w mieście też zdarzają się wspaniałe obserwacje. Przypatrz się Kawkom żerującym na trawnikach, Jerzykom łapiącym wysoko w górze owady, bzyczącym przy klombach z kwiatami trzmielom i pszczołom.5. Zdobywaj wiedzę i rozwijaj umiejętności.

Oczywiście samo obserwowanie przyrody daje dużo radości. Jednak o ileż większa będzie nasza radość 
i satysfakcja, jeśli będziesz mógł nazwać roślinę czy zwierzę, które obserwowałeś. Wystarczy zaopatrzyć się w przewodnik, dzięki któremu porównując obserwacje
z rysunkami w nim zawartymi, będziesz mógł lepiej zapamiętać widziane zwierzęta czy rośliny. Oczywiście zawsze możesz zapytać dorosłych (rodziców, nauczycieli, znajomych przyrodników).6. Dziel się doświadczeniami.

Na pewno wśród Twoich Koleżanek i Kolegów 
są osoby, które jak Ty, interesują się roślinami i zwierzętami oraz ich życiem.
A może to dzięki Tobie zwrócą większą uwagę na otaczającą nas przyrodę? Podziel się z nimi informacjami o tym, co, gdzie i kiedy zobaczyłeś. Opowiedz o ciekawych miejscach, fascynujących zachowaniach zwierząt, pięknych kwiatach. Pamiętaj,
że słuchając innych Ty też możesz się wiele nauczyć…7. Uświadamiaj.

Wielu ludzi nie zwraca uwagi na ogromny i piękny świat przyrody. Może warto uzmysłowić im, że dookoła nas żyją zwierzęta i rośliny, one też maja swoje radości i problemy. Ich życie jest równie ciekawe i ważne jak nasze.

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Wróbel czy Mazurek czyli o akcji Szkoła na pTAK! w Białymstoku

Wróbel czy Mazurek czyli o akcji Szkoła na pTAK! w Białymstoku

18 czerwiec 2015

Dzięki działaniom naszych Liderów w Białymstoku i w Czarnej Białostockiej ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjna Szkoła na pTAK!

WIĘCEJ >
Zwycięzcy Konkursu na Najpiękniejsze Polskie Drzewo

Zwycięzcy Konkursu na Najpiękniejsze Polskie Drzewo

20 sierpień 2012

Kto z nas nie zachwycał się choć raz w życiu starymi, wielkimi, dumnie wznoszącymi się ponad horyzont drzewami? Kto nie podziwiał tajemniczego uroku i dostojności rosochatych dębów, lip, jaworów i wielu innych?

WIĘCEJ >
Batalion

Batalion

23 sierpień 2011

Ptak, którego wyprzedza jego własna legenda.

WIĘCEJ >