Kalendarz Młodego Przyrodnika

Działania Młodego Przyrodnika I

Dzisiaj chcę Ci pokazać jak stać się wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Potrzeba do tego naprawdę niewiele: trochę czasu, szczyptę cierpliwości no i mnóstwo zapału i chęci.

Działania Młodego PrzyrodnikaPora roku nie ma większego znaczenia, bo w przyrodzie zawsze coś się dzieje – nawet zimą. Oczywiście są okresy, kiedy obserwowanie będzie proste i łatwe, np. wiosną, kiedy cały świat budzi się do życia. Jednak czasami, zwłaszcza zimą może się wydawać, że zwierzęta i rośliny gdzieś się przed Tobą schowały. Ale to wcale nie zniechęca Wytrawnego Obserwatora, jakim wkrótce na pewno się staniesz.
Wiosna w pełni, lato za pasem, więc nie traćmy czasu. Oto kilka wskazówek dla przyszłych (i obecnych) Obserwatorów Przyrody:1. Bacznie się rozglądaj.

Musisz mieć oczy i uszy dookoła głowy. Żeby obserwować przyrodę wcale nie trzeba wybierać się w najdziksze miejsca Polski. Za oknem, na Twoim podwórku tak wiele się dzieje. Zwróć uwagę zwłaszcza na ptaki. Słyszysz 
i widzisz je codziennie, gdy są zajęte swoimi sprawami. Świat ptaków miejskich nie ogranicza się do Gołębi i Wróbli. Ich sąsiadami są Mazurki, Kawki, Gawrony, Szpaki i wiele, wiele innych. Będziemy o nich opowiadać w dziale Zwierzę Tygodnia.2. Trenuj cierpliwość i spostrzegawczość.

I bądź wytrwały. Czasem trzeba naprawdę długo czekać, zanim z dziupli na krótki moment wychyli się dzięcioł, albo z ziemnej norki wyleci osa… Wielka to jednak przyjemność i satysfakcja, gdy już uda się zobaczyć choćby dziób wspomnianego dzięcioła!3. Nie szkodź!

Pamiętaj, że spokój i dobro obserwowanych zwierząt jest najważniejsze. To my wkraczamy na ich terytorium. Bądź dla obserwowanych zwierząt niewidzialny, żeby nie musiały się Ciebie bać. Warto się zastanowić, 
czy nasze postępowanie nie spłoszy zwierzęcia, nie przestraszy młodych,
nie spowoduje zniszczenia gniazda lub nory. Pamiętaj, że to są ich domy i należy się im spokój. To wielka frajda zobaczyć nowy gatunek czy zaobserwować nieznane nam dotąd zachowanie, jednak nie może to być powodem strachu i stresu zwierząt. Zachowaj odpowiedni dystans i ciesz się tym, co widzisz bez czynienia szkody.4. Noś ze sobą notes i długopis.

Nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy zobaczymy coś fascynującego – w mieście też zdarzają się wspaniałe obserwacje. Przypatrz się Kawkom żerującym na trawnikach, Jerzykom łapiącym wysoko w górze owady, bzyczącym przy klombach z kwiatami trzmielom i pszczołom.5. Zdobywaj wiedzę i rozwijaj umiejętności.

Oczywiście samo obserwowanie przyrody daje dużo radości. Jednak o ileż większa będzie nasza radość 
i satysfakcja, jeśli będziesz mógł nazwać roślinę czy zwierzę, które obserwowałeś. Wystarczy zaopatrzyć się w przewodnik, dzięki któremu porównując obserwacje
z rysunkami w nim zawartymi, będziesz mógł lepiej zapamiętać widziane zwierzęta czy rośliny. Oczywiście zawsze możesz zapytać dorosłych (rodziców, nauczycieli, znajomych przyrodników).6. Dziel się doświadczeniami.

Na pewno wśród Twoich Koleżanek i Kolegów 
są osoby, które jak Ty, interesują się roślinami i zwierzętami oraz ich życiem.
A może to dzięki Tobie zwrócą większą uwagę na otaczającą nas przyrodę? Podziel się z nimi informacjami o tym, co, gdzie i kiedy zobaczyłeś. Opowiedz o ciekawych miejscach, fascynujących zachowaniach zwierząt, pięknych kwiatach. Pamiętaj,
że słuchając innych Ty też możesz się wiele nauczyć…7. Uświadamiaj.

Wielu ludzi nie zwraca uwagi na ogromny i piękny świat przyrody. Może warto uzmysłowić im, że dookoła nas żyją zwierzęta i rośliny, one też maja swoje radości i problemy. Ich życie jest równie ciekawe i ważne jak nasze.

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Marzec z Nocą Sów!

Marzec z Nocą Sów!

02 marzec 2016

Ten miesiąc zdominowały Sowy...

WIĘCEJ >
Pieniński Park

Pieniński Park

05 październik 2010

Narodowy Park, utworzony w 1932r. dzięki inicjatywie prof. Władysława Szafera, chroni charakterystyczny krajobraz górski oraz unikatową w Karpatach, zróżnicowaną florę i faunę.

WIĘCEJ >
Polacy, nie w gęsi!

Polacy, nie w gęsi!

30 sierpień 2012

Niektóre z porzekadeł z uporem od wieków powtarzają wierutne bzdury. Jakże trudno się zgodzić na określenie „głupi jak gęś”. Przecież to bardzo mądre ptaki!

WIĘCEJ >