Kalendarz Młodego Przyrodnika

Działania Młodego Przyrodnika II

Wiosna w pełni, a właściwie już powoli zbliża się lato. Kwitną drzewa i rośliny zielne, owady uwijają się przy swoich codziennych obowiązkach.

Jak obserwować


Ptaki zajęte opieką nad pisklętami nie mają ani chwili wytchnienia. To doskonały czas na obserwacje tego, co dzieje się w świecie zwierząt i roślin. Rośliny są bardzo dobrym obiektem obserwacji. I dużo łatwiejszy niż zwierzęta – mamy pewność, że nie uciekną nam sprzed nosa. Piękne barwy, cudne kształty i niesamowite, intensywne zapachy! To wszystko oferują nam kwiaty.

 

Już właściwie od lutego możemy oglądać kwitnące krzewy, a w miarę upływu czasu dołączają drzewa i nowe gatunki roślin zielnych. Przy roślinach, a zwłaszcza kwiatach, zawsze krząta się wiele owadów i pająków, więc będziemy mieć okazję poobserwować również te zwierzęta. Jeśli nie musimy, to nie wbiegajmy na środek łąki, by przyjrzeć się jakiemuś okazowi. Moglibyśmy przy okazji spłoszyć lub niechcący pokaleczyć żyjące tu zwierzęta – np. małe zające, czy ptaki. Może interesująca nas roślina rośnie też na skraju łąki? A może lepiej skorzystać z lornetki? Przyglądając się jednym kwiatom pamiętajmy też, by przy okazji nie deptać i nie niszczyć innych. Znacznie trudniej obserwować zwierzęta, które nie pozują i nie czekają aż zanotujemy wszystkie ważne cechy wyglądu. Zwykle też szybko uciekają, gdy podchodzimy bliżej lub zbyt długo im się przyglądamy. I oczywiście nie zawsze spotkamy je w tym samym miejscu co ostatnio… Za to można je podpatrywać właściwie wszędzie i o każdej porze roku i dnia. A więc do dzieła!

 

Obserwując zwierzęta musimy zachowywać się cicho – czasem nawet najmniejszy szelest może przepłoszyć nasz obiekt. Przyda nam się także odrobina cierpliwości. Zdarzyć się bowiem może, że na jakiegoś ptaka lub ssaka będziemy musieli po prostu trochę poczekać. Nieoceniony jest również dobry refleks i spostrzegawczość – czasem będziemy mieli tylko chwilkę, by zauważyć cechy rozpoznawcze, zanim nasz cel zniknie bez śladu… Czy to była Sójka z charakterystycznymi niebieskimi piórkami, czy może szarawy Kwiczoł? Pamiętajmy, żeby nie przeszkadzać zwierzętom w ich codziennych czynnościach, zwłaszcza w czasie wychowywania młodych.

 

Jeśli zobaczymy znikającą w gęstwinie krzewów wiewiórkę z orzechem lub lecącego z patykiem czy owadem w dziobie ptaka, nie starajmy dostać się tam za wszelką cenę. Pozwólmy ptakom w spokoju budować gniazda i wychowywać młode.

 

Każde niepokojenie w sezonie lęgowym to duży stres dla zwierząt. Niektóre ptaki są bardzo wrażliwe i zdarza się, że opuszczają gniazdo ze złożonymi jajami lub małymi pisklętami, które w takiej sytuacji skazane są na śmierć. Pierwsze obserwacje najlepiej prowadzić w najbliższej okolicy.

 

Nie ograniczajmy się jednak tylko do jednego środowiska. Zajrzyjmy do lasu, parku, na łąkę, pole, nad rzekę.

Z pewnością wszędzie tam zobaczymy coś nowego! Coś fascynującego!

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Zapraszamy na Święto Krowy w Chyrzynie

Zapraszamy na Święto Krowy w Chyrzynie

21 sierpień 2012

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na Święto Krowy, odbywające się rokrocznie w siedzibie Parku Narodowego Ujście Warty w Chyrzynie.

WIĘCEJ >
Szpak

Szpak

02 styczeń 2014

Z cyklu "Dziuplaki" przedstawiamy kolejnego ptaka, dla którego dziupla lub odpowiednia budka lęgowa mają szczególne znaczenie. Szpak - jaki jest, każdy widzi. Oczywiście, jeśli patrzy. A kiedy już da sobie szansę, to ze zdziwieniem odkryje, jak k

WIĘCEJ >
Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej

Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej

12 listopad 2012

Goniądz: Usługa w przedmiocie dołączenia insertu plakatu o tematyce przyrodniczej do dziennika ogólnopolskiego

WIĘCEJ >