Kalendarz Młodego Przyrodnika

Działania Młodego Przyrodnika II

Wiosna w pełni, a właściwie już powoli zbliża się lato. Kwitną drzewa i rośliny zielne, owady uwijają się przy swoich codziennych obowiązkach.

Jak obserwować


Ptaki zajęte opieką nad pisklętami nie mają ani chwili wytchnienia. To doskonały czas na obserwacje tego, co dzieje się w świecie zwierząt i roślin. Rośliny są bardzo dobrym obiektem obserwacji. I dużo łatwiejszy niż zwierzęta – mamy pewność, że nie uciekną nam sprzed nosa. Piękne barwy, cudne kształty i niesamowite, intensywne zapachy! To wszystko oferują nam kwiaty.

 

Już właściwie od lutego możemy oglądać kwitnące krzewy, a w miarę upływu czasu dołączają drzewa i nowe gatunki roślin zielnych. Przy roślinach, a zwłaszcza kwiatach, zawsze krząta się wiele owadów i pająków, więc będziemy mieć okazję poobserwować również te zwierzęta. Jeśli nie musimy, to nie wbiegajmy na środek łąki, by przyjrzeć się jakiemuś okazowi. Moglibyśmy przy okazji spłoszyć lub niechcący pokaleczyć żyjące tu zwierzęta – np. małe zające, czy ptaki. Może interesująca nas roślina rośnie też na skraju łąki? A może lepiej skorzystać z lornetki? Przyglądając się jednym kwiatom pamiętajmy też, by przy okazji nie deptać i nie niszczyć innych. Znacznie trudniej obserwować zwierzęta, które nie pozują i nie czekają aż zanotujemy wszystkie ważne cechy wyglądu. Zwykle też szybko uciekają, gdy podchodzimy bliżej lub zbyt długo im się przyglądamy. I oczywiście nie zawsze spotkamy je w tym samym miejscu co ostatnio… Za to można je podpatrywać właściwie wszędzie i o każdej porze roku i dnia. A więc do dzieła!

 

Obserwując zwierzęta musimy zachowywać się cicho – czasem nawet najmniejszy szelest może przepłoszyć nasz obiekt. Przyda nam się także odrobina cierpliwości. Zdarzyć się bowiem może, że na jakiegoś ptaka lub ssaka będziemy musieli po prostu trochę poczekać. Nieoceniony jest również dobry refleks i spostrzegawczość – czasem będziemy mieli tylko chwilkę, by zauważyć cechy rozpoznawcze, zanim nasz cel zniknie bez śladu… Czy to była Sójka z charakterystycznymi niebieskimi piórkami, czy może szarawy Kwiczoł? Pamiętajmy, żeby nie przeszkadzać zwierzętom w ich codziennych czynnościach, zwłaszcza w czasie wychowywania młodych.

 

Jeśli zobaczymy znikającą w gęstwinie krzewów wiewiórkę z orzechem lub lecącego z patykiem czy owadem w dziobie ptaka, nie starajmy dostać się tam za wszelką cenę. Pozwólmy ptakom w spokoju budować gniazda i wychowywać młode.

 

Każde niepokojenie w sezonie lęgowym to duży stres dla zwierząt. Niektóre ptaki są bardzo wrażliwe i zdarza się, że opuszczają gniazdo ze złożonymi jajami lub małymi pisklętami, które w takiej sytuacji skazane są na śmierć. Pierwsze obserwacje najlepiej prowadzić w najbliższej okolicy.

 

Nie ograniczajmy się jednak tylko do jednego środowiska. Zajrzyjmy do lasu, parku, na łąkę, pole, nad rzekę.

Z pewnością wszędzie tam zobaczymy coś nowego! Coś fascynującego!

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Wiosna niesiona gęsim skrzydłem.

Wiosna niesiona gęsim skrzydłem.

10 marzec 2015

Nad Biebrzą pełnia wiosny pojawia się wraz z kluczami gęsi. To one sprawiają, że zimowa cisza odchodzi w niepamięć...

WIĘCEJ >
Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

01 październik 2010

Park powstał w 1954 roku w 1997r. został powiększony o fragment lasów użytkowanych wcześniej gospodarczo. Obecnie powierzchnia Parku wynosi 3391,55ha i obejmuje Masyw Babiej Góry, najwyższego wzniesienia Beskidów Zachodnich (1725 m n.p.m.).

WIĘCEJ >
Jego Pożyteczność - Trzmiel

Jego Pożyteczność - Trzmiel

28 czerwiec 2013

Każdemu z nas trzmiele kojarzą się dobrze. Każdy z nas wie, iż są pożyteczne. Niestety nasza wiedza na tym się kończy. A szkoda, gdyż te sympatyczne owady kryją wiele pasjonujących tajemnic.

WIĘCEJ >