Wydarzenia

Europejskie Dni Ptaków

To ptasie święto odbywa się w pierwszy weekend października każdego roku w całej Europie. Polega ono na wycieczkach, na których spotykają się miłośnicy ptaków, by obserwować wyjątkowe wydarzenie – jesienne wędrówki ptaków.

Jest to dobra okazja do poznania wielu gatunków, również bardzo rzadkich, których wędrówka może przebiegać także przez nasze parki i ogrody. Pod okiem ornitologów można nauczyć się wiele, o czym przekonali się uczestnicy dwóch wycieczek – w Janowie Podlaskim i w Mielniku. A przewodnikami byli Jarosław Mydlak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Krzysztof Jurczak ze stowarzyszenia Ptaki Polskie.

 

Rozpoczęliśmy w sobotę (6 października) o godzinie 9:00 w Janowie Podlaskim. Była to jedyna tego typu impreza w regionie, dlatego frekwencja dopisała - na ok. 10 km trasę liczenia ptaków stawiło się 72 osoby, w  tym m.in. uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, pracownicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu i Straży Granicznej oraz inne osoby zainteresowane ptakami.

 

Mimo pochmurnej pogody w trakcie przemarszu, który trwał ponad cztery godziny, udało nam się zaobserwować 561 osobników 31 różnych gatunków ptaków. Podobnie jak w całej Polsce, na dwóch pierwszych miejscach pod względem liczby obserwowanych ptaków były zięba i szpak. Niecodziennym widokiem o tej porze roku okazał się kołujący nad łąkami bocian czarny, który jeszcze nie odleciał. W pobliżu Wygody przywitał nas klucz odlatujących na zachód dzikich gęsi. Z pól, gdzie rosła kukurydza, podrywały się stada grzywaczy, a z oczek wodnych i starorzeczy „tryskały” w górę krzyżówki.

 

Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków była czajka, niestety nie udało nam się zobaczyć tych niezwykłych ptaków. W zamian - w nagrodę za trud wędrówki - kończąc długą trasę w Pawłowie Starym, mieliśmy okazję widzieć przelatującego dzięcioła syryjskiego z nakłutym na dziób jabłkiem.

 

Następnego dnia po drugiej stronie Bugu - w Mielniku - odbyła się druga z serii wycieczka terenowa. Uczestnicy przybyli z całego województwa, ale najbardziej cieszy fakt, że nie zabrakło młodzieży szkolnej z Mielnika, chcącej dowiedzieć się więcej o przyrodzie swojej okolicy. Łącznie w wycieczce wzięły udział 23 osoby.

 

Podczas dwugodzinnego spaceru ukazało się 25 gatunków ptaków. Najczęściej spotykane były szpaki, bogatki, kwiczoły i dzikie gęsi, ale na chwilę zobaczyć mogliśmy także rzadkie ptaki szponiaste – błotniaka zbożowego i rybołowa. 

 

Wycieczkom towarzyszyły konkursy rozpoznawania ptaków, a najbardziej aktywni obserwatorzy wygrali wyjątkowe nagrody –  koszulki Jestem na pTAK!, plakaty z wizerunkami ptaków oraz torby Orlik grubodzioby - jego los w Twoich rękach. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano również ogromny baner „Europejskie Dni Ptaków” wykonany przez Panią Halinę Chwojko z mielnickiego GOKSiRu.

 

Obydwie wycieczki okazały się niesamowitym przeżyciem, a uczestnicy wrócili z terenowych wypraw zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także zachęcamy do częstszego wychodzenia na spacery i zwracania uwagi na naszych skrzydlatych przyjaciół. Szczególnie, że dla tych ptaków, które nie zdecydowały się na jesienną wędrówkę, zbliżają się ciężkie, zimowe czasy.

 

Fot. Jarosław Mydlak, Krzysztof Jurczak 

Autor: Jarosław Mydlak, Krzysztof Jurczak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Dobre

Dobre "chwasty" w ogrodzie

29 październik 2013

Każdy, kto uprawia nawet niewielki kawałek ziemi je zna. Zna ich żywotność i tępo wzrostu. Budzą bardzo różne emocje, ale na pewno nie euforię. Nikt o zdrowych zmysłach nie powie również, że są ważnym elementem naszego ogrodu. A jednak jes

WIĘCEJ >
Czapla Biała

Czapla Biała

26 sierpień 2011

Tajemnicze, wrażliwe, smukłe, olśniewająco białe – dosłownie świecą w krajobrazie!

WIĘCEJ >
Martha i 5 miliardów - spotkanie w Katowicach

Martha i 5 miliardów - spotkanie w Katowicach

05 czerwiec 2015

Wraz z Klubem Myśli Ekologicznej i kinoteatrem Rialto serdecznie zapraszamy na XXXI spotkanie KME, które już 11 czerwca. Gościem najbliższego wydarzenia będzie Jacek Karczewski.

WIĘCEJ >