Wydarzenia

Europejskie Dni Ptaków

To ptasie święto odbywa się w pierwszy weekend października każdego roku w całej Europie. Polega ono na wycieczkach, na których spotykają się miłośnicy ptaków, by obserwować wyjątkowe wydarzenie – jesienne wędrówki ptaków.

Jest to dobra okazja do poznania wielu gatunków, również bardzo rzadkich, których wędrówka może przebiegać także przez nasze parki i ogrody. Pod okiem ornitologów można nauczyć się wiele, o czym przekonali się uczestnicy dwóch wycieczek – w Janowie Podlaskim i w Mielniku. A przewodnikami byli Jarosław Mydlak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Krzysztof Jurczak ze stowarzyszenia Ptaki Polskie.

 

Rozpoczęliśmy w sobotę (6 października) o godzinie 9:00 w Janowie Podlaskim. Była to jedyna tego typu impreza w regionie, dlatego frekwencja dopisała - na ok. 10 km trasę liczenia ptaków stawiło się 72 osoby, w  tym m.in. uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, pracownicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu i Straży Granicznej oraz inne osoby zainteresowane ptakami.

 

Mimo pochmurnej pogody w trakcie przemarszu, który trwał ponad cztery godziny, udało nam się zaobserwować 561 osobników 31 różnych gatunków ptaków. Podobnie jak w całej Polsce, na dwóch pierwszych miejscach pod względem liczby obserwowanych ptaków były zięba i szpak. Niecodziennym widokiem o tej porze roku okazał się kołujący nad łąkami bocian czarny, który jeszcze nie odleciał. W pobliżu Wygody przywitał nas klucz odlatujących na zachód dzikich gęsi. Z pól, gdzie rosła kukurydza, podrywały się stada grzywaczy, a z oczek wodnych i starorzeczy „tryskały” w górę krzyżówki.

 

Symbolem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków była czajka, niestety nie udało nam się zobaczyć tych niezwykłych ptaków. W zamian - w nagrodę za trud wędrówki - kończąc długą trasę w Pawłowie Starym, mieliśmy okazję widzieć przelatującego dzięcioła syryjskiego z nakłutym na dziób jabłkiem.

 

Następnego dnia po drugiej stronie Bugu - w Mielniku - odbyła się druga z serii wycieczka terenowa. Uczestnicy przybyli z całego województwa, ale najbardziej cieszy fakt, że nie zabrakło młodzieży szkolnej z Mielnika, chcącej dowiedzieć się więcej o przyrodzie swojej okolicy. Łącznie w wycieczce wzięły udział 23 osoby.

 

Podczas dwugodzinnego spaceru ukazało się 25 gatunków ptaków. Najczęściej spotykane były szpaki, bogatki, kwiczoły i dzikie gęsi, ale na chwilę zobaczyć mogliśmy także rzadkie ptaki szponiaste – błotniaka zbożowego i rybołowa. 

 

Wycieczkom towarzyszyły konkursy rozpoznawania ptaków, a najbardziej aktywni obserwatorzy wygrali wyjątkowe nagrody –  koszulki Jestem na pTAK!, plakaty z wizerunkami ptaków oraz torby Orlik grubodzioby - jego los w Twoich rękach. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano również ogromny baner „Europejskie Dni Ptaków” wykonany przez Panią Halinę Chwojko z mielnickiego GOKSiRu.

 

Obydwie wycieczki okazały się niesamowitym przeżyciem, a uczestnicy wrócili z terenowych wypraw zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także zachęcamy do częstszego wychodzenia na spacery i zwracania uwagi na naszych skrzydlatych przyjaciół. Szczególnie, że dla tych ptaków, które nie zdecydowały się na jesienną wędrówkę, zbliżają się ciężkie, zimowe czasy.

 

Fot. Jarosław Mydlak, Krzysztof Jurczak 

Autor: Jarosław Mydlak, Krzysztof Jurczak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Pierwszy dzień wiosny z Żyrafą

Pierwszy dzień wiosny z Żyrafą

21 marzec 2013

Jak najlepiej spędzić pierwszy dzień wiosny? Z ptakami... Nic bardziej nie oddaje ducha nadchodzących słonecznych, pełnych zieleni dni niż nasi rozświergotani, skrzydlaci przyjaciele.

WIĘCEJ >
Warsztaty w Nadleśnictwie Wejherowo

Warsztaty w Nadleśnictwie Wejherowo

22 czerwiec 2013

Środek pięknej buczyny nadmorskiej a w nim ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej „Muza”. Czy można wyobrazić sobie lepszy plener do prowadzenia przyrodniczych warsztatów edukacyjnych? Tu, w samym sercu Nadleśnictwa Wejherowo, mieliśmy przyjemn

WIĘCEJ >
Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

06 październik 2013

To już jesień właśnie! Zapraszamy do wspólnej jesiennej obserwacji odlatujących rudzików, rokitniczki, potrzosów, sikor czy mysikrólików i łozówek w niecodziennym miejscu, jakim jest piękny bór sosnowy i trzcinowiska Mierzei Wiślanej - miej

WIĘCEJ >