Ogród na pTAK!

Feeria barw i zapachów

Przełom sierpnia i września to jeden z piękniejszych okresów w naszym otoczeniu. Wciąż wokół kwitnie wiele kwiatów jednorocznych i bylin na krzewach i drzewach dojrzewają owoce.

Pojawiają się czarne owoce bzu i czerwone jarzębiny pięknie odbijające się na tle zieleni liści. Obficie kwitną róże. W sadach i ogrodach dojrzewają śliwki, renklody, lubaszki i węgierki. Pojawiają się jeżyny, letnie i jesienne jabłka i gruszki. Przy drogach pysznią się rośliny, które przyciągają skrzydlatych mieszkańców naszych ogrodów i parków: łopiany, lebioda i komosa biała.

 

Pod koniec sierpnia widocznie spada intensywność lotów motyli i chrząszczy, pojawiają się natomiast na liściach i owocach ich larwy. Ptaki cieszące nasze oczy w czasie lata rozpoczynają wędrówki na południe, powoli, systematycznie spada liczba ptaków spiewających. Z ciekawszych obserwacji warto przyjrzeć się śliwkom węgierki, gdzie licznie spotyka się owoce z kleistą mazią i licznymi kroplami złoto bursztynowej mazi. Informuje ona o żerowaniu wewnątrz larw owocówki śilwkóweczki. Małych owadów dochodzących do 12 mm długości, które powodują robaczenie śliwek. Owocówka jest niewielkim szarobrunatnym motylkiem pojawiającym się w początkach czerwca. Bardzo pospolite w całym kraju szkodniki śliw. Na miododajnych kwiatach pojawiają się motyle drugiego pokolenia pazia żeglarza i pierwszego pokolenia rusałki wierzbowca. Na pokrzywach żerują gąsienice drugiego pokolenia rusałki admirała a w kapuście bielinka kapustnika. Warto poobserwować krzewy porzeczek i agrestu, gdzie na spodniej stronie liści swoje jaja składa plamiec agreściak.

 

Pod koniec sierpnia obserwujemy odlot kulczyków, osobniki młodsze mogą być obserwowane jeszcze we wrześniu a nawet w październiku. Swoje odloty zaczyna również pokrzewka ogrodowa oraz zaganiacz obierając kierunek środkowej i południowej Afryki. Pod koniec sierpnia żegnamy słowiki a także muchołówki, które już zdążyły wyprowadzić dwa lęgi.

 

Charakterystyczne dla przełomu sierpnia i września stają się ptasie sejmiki. „Sejmikują” licznie jaskółki oraz bociany, które odlatują końcem sierpnia.

 

We wrześniu długość dnia wynosi około 13 i pół godziny a dzień skraca się o ponad 1,5 godziny w stosunku do poprzednich miesięcy. Około 23 września następuje jesienne zrównoważenie dnia z nocą a dzień 23 przyjęto, jako pierwszy dzień jesieni. Wrzesień wciąż jeszcze rozpieszcza nas ciepłymi promieniami, które nie grzeją już jednak tak mocno jak w lipcu czy sierpniu. Noce robią się coraz chłodniejsze a pod koniec miesiąca nie rzadko obserwuje się już pierwsze przymrozki.

 

Wrzesień to miesiąc kolorów i zapachów. W lasach pojawiają się grzyby, owocuje większość krzewów i drzew. Pośród morza zieleni pojawiają się wyspy żółci i czerwieni. Odlatuje większość ptaków a zwierzęta zimujące zaczynają ostatnie przygotowania do zimy.

 

Wciąż pięknie kwitną rośliny jednoroczne: balsaminki, begonie, astry, goździki, heliotropy, nagietki, petunie, nasturcje, rezedy, smagliczki, szałwie, werbeny, wyżliny oraz żeniszki. Z bylin w ogrodach na wietrze kołyszą się kwiaty dalii, złocieni, gailardi, nawłoci, słoneczników trwałych, astry jesienne malwy, floksy miechunki i mieczyki.

 

Krzewy i drzewa zaczynają mienić się jaskrawymi kolorami czerwieni, purpury i żółci. Pojawiają się owoce, które w ciągu sezonu zimowego stanowią pożywienie dla ptaków zamieszkujących nasze okolice. Jaskrawią się podłużne owoce berberysu, owoce róży i głogów, dojrzewa jarzębina kalina i bez koralowy, przysmak kosów, kwiczołów i jemiołuszek. Od ciemnej zieleni odcinają się osnówki cisa oraz czerwone owocki irgi rozkrzewionej. Z drzew sypia się na ziemie owoce dębu, buku, kasztany, klony oraz oskrzydlone owocostany lip. W sadach i ogrodach dojrzewają kolejne przysmaki zimujących u nas ptaków śliwki węgierki, orzechy włoski i laskowe przyciągające zimą grubodzioby oraz sójki.

 

W świecie zwierząt widocznie zwalnia tempo życia. Larwy różnych owadów przestają żerować i przepoczwarzają się w ziemi lub budują oprzędy na drzewach gdzie spędzą zimę. Mniejsze ptaki odlatują opustoszając nasze ogrody, wymieniają się jednak miejscami z ptakami, które przylatują do nas na zimę.

Autor: brak

Źródło: brak

Powiązane artykuły

Mysz domowa

Mysz domowa

07 styczeń 2013

W tym tygodniu przyjrzymy się najbardziej przerażającemu sąsiadowi człowieka. Budzi on strach, czasem nawet u jednych paniczny lęk, a u innych sympatię i uśmiech. O kim mowa? Czy to wilk, ryś, żmija? Nie. Opowiem dziś o małej, szarej myszy dom

WIĘCEJ >
Nie musisz kochać drzew.

Nie musisz kochać drzew.

03 lipiec 2015

Wystarczy, że kochasz siebie i swoich bliskich...

WIĘCEJ >
Witnica na pTAK!

Witnica na pTAK!

23 lipiec 2013

Skrzydlaci mieszkańcy na jeden dzień przejmują miasto Witnica w Ujściu Warty. Już wkrótce tj. w najbliższy piątek, 26 lipca na okolicznych mieszkańców oczekiwać będą różnego rodzaju atrakcje. Zapraszamy wszystkich chętnych!

WIĘCEJ >