Jestem na pTAK!

Obserwacje puszczyków, Noc Sów 2017, fot. Tomasz Puszczyński

Gdy Przewodnik Nocy Sów nazywa się Puszczyński…

...wtedy dzieją się niesamowite rzeczy! Nazwiska Panu Tomaszowi może pozazdrościć każdy Przewodnik Nocy Sów! "Puszczyński" zapowiada bowiem, że Noc Sów będzie niezwykła! Nie dość, że spotkanie z puszczykami gwarantowane, to jeszcze wycieczka na najprawdziwszą Górę Sowią! Oto relacja Pana Tomasza:

Mam przyjemność przedstawić przebieg Nocy Sów w Bieniszewie. Wycieczkę planowałem dla około stu osób, dzięki nagłośnieniu w mediach stawiło się około trzystu osób, w tym połowa to dzieci.

Największa grupa, osoby niepełnosprawne z fundacji OTWARCIE, przyjechała autobusem, drugą grupą zorganizowaną była drużyna ze szkoły Podstawowej Nr 3 w Koninie. W krótkim czasie zapełnił się samochodami osobowymi cały parking. Przybyli też rowerzyści i piesi.

Przed spotkaniem przy ognisku, w oczekiwaniu na zachód słońca, zrobiłem kilka zdjęć "rodzinnych " przed klasztorem kamedułów.

Następnie  przeszliśmy na teren byłej leśniczówki, gdzie Nadleśnictwo Konin przygotowało ognisko i udostępniło izbę edukacji leśnej.

Najmłodszym uczestnikom wręczyłem odblaskowe naklejki Nocy Sów.

Spotkanie z uczestnikami rozpocząłem od przedstawienia idei spotkania i organizatora stowarzyszenia Ptaki Polskie. Następnie zaprezentowałem  sowy występujące w Polsce, ich charakterystykę, miejsca występowania i legendy.

Na spotkanie wydrukowałem 120  dyplomów, którymi mogłem obdarować tylko najmłodszych uczestników, sprawiając im wielką radość.

Po zachodzie słońca wyruszyliśmy na szlak wokół Góry Sowiej (117 m n.p.m.), na której stoi klasztor.

W połowie drogi nad głowami uczestników przeleciał puszczyk! Ptak usiadł na gałęzi sosny, a po krótkim czasie mieliśmy okazję zobaczyć drugiego puszczyka! W tym momencie uczestnicy zostali usatysfakcjonowani, okazując radość z poznania sowy na żywo.

Nie mogło być inaczej, gdy przewodnik nazywa się Puszczyński, miejsce wycieczki to Puszcza Bieniszewska, Góra Sowia, a  obiektem obserwacji jest puszczyk!

Serdecznie pozdrawiam i przesyłam zdjęcia z wycieczki ,
Tomasz Puszczyński

Ptaki Polskie gratulują Panu Tomaszowi fantastycznej, pełnej wrażeń Nocy Sów!
 

Autor: Tomasz Puszczyński (red. Magdalena Puczko)

Źródło: Ptaki Polskie