Jestem na pTAK!

Jaki karmnik? Oto jest pytanie...

Gdy zdecydujemy się na dokarmianie i dowiemy się już, co serwować w karmniku, pozostaje nam wybór właściwego karmnika. Wybór może się okazać trudny przy obecnej ofercie, mnogości wzorów, rozmiarów i kształtów.

Wybierając karmnik musimy, ni mniej, ni więcej, ale spojrzeć na niego z ptasiej perspektywy. To, co podoba się nam, niekoniecznie będzie się podobało ptakom.

 

Dlatego, aby karmnik spełniał swe funkcje, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim ptaki stołujące się w naszym karmniku muszą mieć maksymalnie duże pole widzenia. Jedząc, często będą się płoszyły, odlatywały i wracały, dlatego warto, aby dokładnie widziały, co się dzieje wokoło karmnika. Dzięki temu będą nieco spokojniejsze, a posiłek nie przyniesie dodatkowych strat energii marnowanej w trakcie bezsensownych ucieczek. Poza tym ptaki unikają ciasnych, zamkniętych przestrzeni, które - w ich oczach - wyglądają jak pułapka.

 

Kolejną rzeczą, której musimy unikać w karmniku, jak i w jego otoczeniu, to wszelkie ruchome elementy, które poruszane wiatrem będą straszyć ptaki.

 

Karmnik powinien mieć na tyle prostą budowę, abyśmy mogli go łatwo umyć. To nie żart, karmnik trzeba myć. I to często. Dokarmiając ptaki, zwabiamy wiele osobników w jedno miejsce, a to sytuacja sprzyjająca przenoszeniu między ptakami chorób i pasożytów. Aby temu zapobiec, wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń.

 

Nasz karmnik powinien również być tak skonstruowany, aby maksymalnie ochronić karmę przed wilgocią. Oczywiście, że nie ma hermetycznych karmników, a w trakcie śnieżycy nawet najlepszy daszek nie zabezpieczy karmy. Dbajmy więc, aby mokra karma nie zalegała w karmniku zbyt długo. Gdyż nawet podczas zimy zdarzają się odwilże, a kilka stopni na plusie uaktywnia grzyby, mogące powodować zatrucia pokarmowe ptaków.

 

Budowa karmnika zależy również od ptaków, które go odwiedzają. Bogatki i sikory modre są na tyle sprawne, że bez problemu poradzą sobie z każdym karmnikiem. Są ciekawskie i bystre, dlatego bardzo szybko uczą się korzystać z różnych ich typów. Odpowiednim karmnikiem jest zarówno tradycyjny karmnik zbudowany z drewna, podwieszana kula lub rożek tłuszczowy jak i karmnik tubowy. Ich silne palce i ostre pazurki potrzebują jakiegokolwiek, nawet minimalnego punktu zaczepienia.

 

Z nowościami gorzej sobie radzą ziarnojady. Dla wróbli, mazurków i dzwońców, które nie są tak sprawne i bystre jak sikory, zdecydowanie lepsze są karmniki drewniane. Z których korzystają chętnie i szybko. Nieco problemu może im sprawić karmnik tubowy, ale po pewnym czasie i z niego nauczą się jeść. Najmniej dostępne dla tych ptaków są wszelkie podwieszone konstrukcje. Słabiej niż sikory radzą sobie z lawirowaniem na sznurkach i cienkich patyczkach, zwisaniem i chwytaniem się od spodu poziomych powierzchni. Co za tym idzie, często czekają pod takim karmnikiem i żywią się tym, co z niego wypadnie.

 

Czytając powyższe, możemy odnieść wrażenie, iż karmnik idealny to prosta drewniana skrzynia – szara i po prostu brzydka. Nie musi tak jednak być. Mając na uwadze nasze rady, z powodzeniem mogą znaleźć Państwo ładny i - z ptasiej perspektywy - funkcjonalny karmnik.

 

Podsumowując, standardy konsumpcji w ptasiej stołówce nie różnią się zasadniczo od naszych.  Miejsce posiłku powinno być przestronne i czyste. Nie mogą w nim leżeć zaspy śniegu i stać kałuże wody. A dostanie się do posiłku nie powinno być poprzedzone serią akrobacji, godnych gimnastyki artystycznej.

 

Po szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych rodzajów karmników zapraszamy do naszego sklepu: www.sklepnapTAK.pl Mamy nadzieję, że znajdziecie tam karmniki idealne dla Waszych skrzydlatych sąsiadów.

 

A jak się sprawdza karmnik z siatki, możecie podejrzeć na poniższym filmie: 

Galeria

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Fot. www.sklepnapTAK.pl

Powiązane artykuły

Sowy w Polsce, sowy w Goniądzu - czyli jak uczyć o sowach

Sowy w Polsce, sowy w Goniądzu - czyli jak uczyć o sowach

01 czerwiec 2015

Z okazji 4. edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Noc Sów" pod koniec marca w Goniądzu zorganizowaliśmy szkolenie specjalistyczne "Sowy w Polsce" dla miłośników sów i przewodników regionalnych Nocy Sów.

WIĘCEJ >
Dzień Dziecka w Centrum Orlikowym

Dzień Dziecka w Centrum Orlikowym

10 czerwiec 2013

Z okazji Dnia Dziecka 3. czerwca w naszym Centrum Orlikowym w Goniądzu odbyło się specjalne wydarzenie dla najmłodszych - wspólnie z uczennicami i uczniami Szkoły Podstawowej w Klewiance poznawaliśmy świat biebrzańskiej przyrody, a w szczególno

WIĘCEJ >
Mądre dokarmianie ptaków, cz.III

Mądre dokarmianie ptaków, cz.III

27 styczeń 2016

Odpowiedzialnie i rytmicznie, czyli trochę historii

WIĘCEJ >