Kalendarz Młodego Przyrodnika

Listopad

Listopad, choć może już wtedy padać śnieg to wciąż jesień. Późna jesień.

Gdy się zaczyna, przyroda dopiero szykuje się do zimowego spoczynku. Gdy się kończy, wszystko wkoło nas z reguły już pod śniegiem czeka do wiosny, ukryte w pąkach, pod liśćmi, w norach i wszelkich szparach. Jednak bez względu na pogodę za oknem, w listopadzie wciąż jest po co iść na spacer - do parku, lasu lub na pole.

 

Pola

Na zaoranych polach na pierwszy rzut oka nie ma nic prócz pustki i ciszy. To tylko pozory. Do połowy miesiąca na polach można jeszcze spotkać skowronki - ptaki, odlatujące od nas jako ostatnie. Stali mieszkańcy pól przenieśli się pewnie już na niezaorane tereny, łąki bądź nieużytki. Tu nasiona chwastów, traw i niezebranych roślin uprawnych będą dla wielu zwierząt stanowiły pokarm na całą zimę. W takich miejscach możemy spotkać zające, bażanty, kuropatwy, liczne gryzonie, stada mazurków i szczygłów. Za nimi, jak to bywa w przyrodzie, podążają drapieżniki. Dlatego, gdy mamy szczęście, dostrzeżemy tu również myszołowa, jastrzębia czy lisa.

 

Parki i ogrody

 Do miast, jakby na przekór wszystkim innym ptakom, zaczynają przylatywać goście. W listopadzie przy naszych karmnikach na chwilkę pojawią się pojedyncze rudziki, które zatrzymują się tu na krótko, w swej drodze na południe. Dłużej, a czasem całą zimę zostaną u nas sikory, gile, jemiołuszki, kwiczoły. Te, przyleciawszy ze wschodu, traktują nasz kraj jako miejsce, w którym można spokojnie spędzić zimę.  W miastach pojawiają się również nieco większe ptaki. Jesienno-zimowe kawki i gawrony, choć spacerują po naszych trawnikach, ogrodach i polach tak jak te latem i wiosną, są one również gośćmi z zimniejszych części naszego kontynentu.

 

Lasy

W lesie, gdy opadną już wszystkie liście, a zioła z dna lasu uschną, warto przyjrzeć się temu, co mamy pod nogami. Bo tam, zasłaniany wcześniej przez rośliny, bujnie rozwija się świat mchów, grzybów i porostów. Można je podziwiać do pierwszych śniegów. 

Leśne ptaki, które zostały u nas na zimę w listopadzie zbierają się w wielogatunkowe stadka. Słychać je już z daleka, bo cichy i spokojny las szybko wypełnia się piskiem i ruchem. W takich stadach ptaki mogą bezpiecznie się najeść - wiadomo, w grupie raźniej, a i więcej oczu wypatruje niebezpieczeństw. W takich grupkach razem mogą wędrować przez las sikory, gile, kowaliki, pełzacze a nawet dzięcioły.

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy

05 październik 2010

Został utworzony w 1981 roku w celu zachowania i ochrony pozostałości puszczy karpackiej i naturalnych lasów dolnoreglowych (buczyny karpackiej), borów świerkowych regla górnego oraz polan reglowych.

WIĘCEJ >
Róbmy zimowe zapasy dla ptaków!

Róbmy zimowe zapasy dla ptaków!

18 listopad 2013

Zima za pasem. Zaczęły się pierwsze przymrozki, migrację kończą już ostatnie ptaki, a te, które pozostały, rozpoczęły wielkie przygotowania do zimy. Jedzą, myszkują, szperają, poszukują jedzenia i znów jedzą. Rozpoczął się intensywny r

WIĘCEJ >
Bocian w podróży! odc. 4

Bocian w podróży! odc. 4

05 październik 2010

Jeszcze do niedawna (bo zaledwie około 100 lat temu!), ludziom nawet się nie śniło, że małe, słabe ptaki mogłyby samodzielnie odbywać dalekie wędrówki pomiędzy kontynentami. Przełom zawdzięczamy Bocianom…

WIĘCEJ >