Ptaki w mieście

Mądre dokarmianie ptaków, cz.II

Gdzie i kiedy?

Jeśli dokarmiasz „maluchy” i masz tradycyjny karmnik (domek z daszkiem) – umieść go w miejscu możliwie osłoniętym od wiatru (i śniegu), ale w taki sposób, aby ptaków korzystających z karmnika nie był w stanie zaskoczyć jakiś kot. (Koty są statystycznie największym zagrożeniem dla ptaków żyjących w miastach i wsiach.) Jednocześnie żadna z „dróg panicznego wylotu” z karmnika nie może prowadzić na duże okna lub inne przeszklone powierzchnie. Przestraszone ptaki (zupełnie jak ludzie) często odruchowo rzucają się do ucieczki, a prędkość ok. 40km/h, szczególnie na krótkim dystansie, nie daje im szansy na korektę kierunku lotu. W efekcie ci którym udało się uniknąć zębów kota lub szponów krogulca, zabijają się w zderzeniu z szybą. Podobne zagrożenie może stanowić bezpośrednie sąsiedztwo uczęszczanej drogi.

 

Mając powyższe na uwadze, dobrze jest zlokalizować karmnik w bezpośredniej bliskości dużego krzewu (krzewów) albo niskiego drzewa. Uwaga – nie powinny to jednak być zbite, zimozielone iglaki, w których niepostrzeżenie mógłby się zasadzić kot i stamtąd uderzyć na posilające się ptaki. Za to plątanina bezlistnych lub jeszcze lepiej rzadko ulistnionych gałęzi - idealnie jeśli najeżone są kolcami! – zapewnia pełną widoczność w obydwu kierunkach: Do wewnątrz, gdy ptak szuka „grzędy”, na której może bezpiecznie skonsumować np. ziarno słonecznika przyniesione z karmnika lub dokąd ucieknie przed zagrożeniem - i na zewnątrz, gdy z gąszczu swojego krzaka może się przyglądać okolicy.

 

Systematyczność (ciągłość) dokarmiania, higiena stołówki, jakość karmy i bezpieczeństwo lokalizacji to podstawa! Inaczej karmnik czy wywieszone kule tłuszczowe albo słonina mogą okazać się śmiertelną pułapką dla wielu gości. Pozostałe parametry związane z miejscem i formą dokarmiania, to już tzw. kwestie wtórne. I tak: Karmnik może być posadowiony na specjalnym słupku albo bezpośrednio na drzewie lub krzewie. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić sobie dobre dojście do niego. To samo dotyczy wysokości na jakiej umieścimy ptasią stołówkę. Pokarm (szczególnie ziarna zbóż i warzywa) możemy wysypywać bezpośrednio na ziemię lub na specjalną platformę umiejscowioną tuż nad ziemią. Karmnik możemy również umieścić za oknem lub na balkonie wysokiego piętra - tam też w końcu dotrą głodne ptaki.  

 

Jeśli chodzi o kształt i formę - generalna zasada jest taka, że im prostszy karmnik, tym lepszy. Obecnie, obok tych tradycyjnych, dostępne są najróżniejsze karmniki tubowe oraz koszyki na kule tłuszczowe. Gdy kupujemy karmnik lub sami go składamy, pamiętajmy, aby jego konstrukcja umożliwiała nam łatwe czyszczenie.  

 

Dobrze jest też mieć kilka karmników (punktów dokarmiania) z różnym lub nawet identycznym pokarmem. Takie zróżnicowanie rozprasza konkurencję i zmniejsza ryzyko konfliktów - daje przy tym większe szanse tym bardziej nieśmiałym. Jeśli zaś ktoś martwi się o stan swojego trawnika wokół karmnika – zapewniamy, że ten sobie poradzi, a nawet skorzysta z dobrodziejstw ptasiego guana. Wątpiącym podpowiadamy okresową zmianę lokalizacji, czyli przestawianie karmnika.  

 

I już na koniec: Jeśli komuś absolutnie nie podoba się, że do karmnika zaglądają tzw. nieproszeni goście, np. miejskie gołębie lub wrony, proponujemy karmnik umieścić w specjalnym koszu lub otoczyć go siatką z odpowiednio dużymi/małymi okami. W każdym razie muszą być na tyle ciasne, że zniechęcą przykładowe gołębie, ale umożliwią swobodny ruch całemu ptasiemu drobiazgowi. Pamiętajmy jednak, aby w ten sposób nie wyeliminować kosów czy kwiczołów, które są dużo większe od np. sikory. Z drugiej strony zabezpieczając nasz karmnik przed gołębiami miejskimi, zamkniemy go też dla sierpówek i dzięciołów. Szkoda…

 

Autor: Jacek Karczewski

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Razem czy osobno?

Razem czy osobno?

27 marzec 2013

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wielu miłośników ptaków. Jedni z naszych skrzydlatych przyjaciół poszukują towarzystwa, inni wolą chadzać własnymi ścieżkami. Wielu z nich wręcz nie znosi swych kuzynów w pobliżu - gdy pojawi się taki i

WIĘCEJ >
Weź udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Przyroda Ojczysta 2014!

Weź udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Przyroda Ojczysta 2014!

19 luty 2014

Uwielbiasz robić zdjęcia w plenerze? Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym Przyroda Ojczysta 2014, organizowanym już po raz piąty przez największy portal ekologiczny – Ekologia.pl. Najlepsze zdjęcia zostaną wyróżnione i nagrodzone

WIĘCEJ >
Ponowienie zapytania ofertowego - produkcja koszulek happeningowych

Ponowienie zapytania ofertowego - produkcja koszulek happeningowych

02 czerwiec 2014

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/01/05/2014 dotyczy: produkcji 2 000 koszulek happeningowych z nadrukiem, realizowanych w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >