Jestem na pTAK!

Mateusz Piesiak - Wildlife Photographer of the Year

Mateusz Piesiak to jeden z najmłodszych i najbardziej utalentowanych polskich fotografów ptaków.

W roku 2011 w konkursie Wildlife Photographer of the Year otrzymał aż dwie nagrody. Został zwycięzcą w swojej kategorii wiekowej 11-14 lat oraz otrzymał tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2011, tj. został najlepszym fotografem wyłonionym spośród wszystkich młodzieżowych kategorii wiekowych.

 

Zwycięskim zdjęciem Mateusza z roku 2011 była fotografia Ostrygojadów Brunatnych sfotografowanych na plaży Long Island w Nowym Jorku.

 

Po dwóch latach, w edycji Wildlife Photographer of the Year 2013 Mateusz ponownie otrzymał nagrodę główną - tym razem w kategorii 15-17 lat. W tym roku nagrodzoną fotografią była Uszatka - sowa sfotografowana przez Mateusza w pięknej zimowej scenerii.

 

W październiku 2013 roku, Mateusz spędził w Londynie trzy dni wypełnione wydarzeniami związanymi z finałem konkursu. Wildlife Photographer of the Year to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie. Gala konkursowa odbywa się późnym wieczorem we foyer Muzeum Historii Naturalnej - podczas uroczystego ogłoszenia nagród laureaci i zaproszeni goście, w obowiązkowych smokingach i sukniach wieczorowych, zasiadają do kolacji wśród imponującej wiktoriańskiej architektury, we wnętrzu zdominowanym przez ogromny szkielet diplodoka - jednego z największych poznanych dinozaurów. Na gości spogląda z góry marmurowa postać Karola Darwina, twórcy teorii ewolucji.

 

Towarzyszyliśmy Mateuszowi w tych dniach, nagrywając materiał do krótkiego wywiadu. Dzięki zaproszeniu Mateusza mogliśmy uczestniczyć w zamkniętym pokazie nagrodzonych zdjęć, w którym udział wzięli także ich autorzy. Dzięki temu mieliśmy okazję rozmawiać z drugim polskim autorem zdjęcia nagrodzonego w tegorocznej edycji tego konkursu, Łukaszem Bożyckim. Jego 'Oko ropuchy' zdobyło wyróżnienie.

 

Mateusz Piesiak wziął udział w II Zlocie Ptaków Polskich w Goniądzu nad Biebrzą w maju 2012 roku. Zaprezentował wtedy swoje fotografie i opowiadał historie z nimi związane. Mówił o zdobyciu pierwszych nagród w konkursie Wildlife Photographer of the Year w poprzedzającym roku. Jego prezentacja zgromadziła jedną z najliczniejszych publiczności zlotu, a nasz festiwalowy namiot i bale słomy służące jako ławki nie były w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

 

W Londynie rozpoczęliśmy nagrywanie wywiadu z Mateuszem następnego dnia po wręczeniu nagród. Za nim była bardzo krótka noc. Uroczystość konkursowa zakończyła się po północy, a już o godzinie 8.30 rano kolejnego dnia rozpoczął się zamknięty pokaz nagrodzonych fotografii dla mediów.

 

Równie intensywnie Mateusz spędził pozostałe dwa dni w Londynie, dzieląc czas pomiędzy oficjalne imprezy konkursowe i fotografowanie Szpaków w londyńskim Hyde Parku. Tam właśnie zarejestrowaliśmy pierwszą część rozmowy. Ponieważ Mateusza nie dawało się łatwo oderwać od Szpaków, przed kamerą stanęliśmy dopiero, kiedy zachodziło już słońce. Cóż, Szpaki były dla Mateusza dość priorytetowe i jakoś trudno się było temu dziwić.

 

Najlepszym asystentem Mateusza okazał się jego tata, który do perfekcji opanował sztukę karmienia Szpaków. Tego dnia powstało sporo pięknych zdjęć Szpaków fotografowanych oryginalnie pod światło, w ostatnich promieniach słońca zachodzącego za Pałacem Kensington.

 

Drugą część rozmowy udało nam się nagrać podczas pokazu nagrodzonych zdjęć w pięknych wnętrzach Muzeum Historii Naturalnej, w ozdobnej sali wypełnionej XIX-wiecznymi eksponatami ornitologicznymi. Choć większość z nich jest nadzwyczaj ciekawa i pouczająca, eksponaty te stanowią też trwały dowód tego, jaką smutną rzeczą są wypchane ptaki, które nigdy nie będą w stanie dorównać urodą żywym ptakom w ich naturalnym środowisku. W tej samej sali znajduje się też bardzo znaczące memento - jedyny egzemplarz ptaka Dodo odtworzony na podstawie kilku szczątków szkieletu oraz ilustracji. Dodo stał się współcześnie symbolem ginięcia gatunków, za które odpowiedzialny jest człowiek. Ptak ten wyginął w XVII wieku, w ciągu 60 lat od przybycia na wyspę Mauritius białych osadników.

 

Nieprzypadkowo ostatnie pytanie wywiadu nawiązuje do tego, czy i jak fotograficy mogą pomóc w ochronie przyrody - odpowiedź Mateusza nie pozostawia tutaj wątpliwości…

 

Mateuszowi gratulujemy serdecznie zwycięstwa i nagrody, a na przyszłość życzymy wielu dalszych sukcesów i pięknych zdjęć, poruszających serca i wyobraźnię widzów. 

 

A Was zapraszamy do obejrzenia zrealizowanego przez nas wywiadu z Mateuszem:

 

Galeria

Uszatka, fot. Mateusz Piesiak

Autor: Arek Glaas

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Wielkopolski  Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy

01 październik 2010

Wielkopolski Park Narodowy utworzony został w 1957 roku. Powierzchnia Parku wynosi 7584 ha, z czego pod ochroną ścisłą znajduje się 260 ha, otulina to 7256 ha (z wyłączeniem terenów miejskich Puszczykowa, Mosiny oraz Stęszewa).

WIĘCEJ >
Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

01 październik 2010

Określenia „zmiana klimatu” i „ocieplenie klimatu” weszły już na dobre do naszego codziennego słownika. W grudniu 2009 roku odbyła się w Kopenhadze kolejna konferencja klimatyczna ONZ.

WIĘCEJ >
Feeria barw i zapachów

Feeria barw i zapachów

01 październik 2010

Przełom sierpnia i września to jeden z piękniejszych okresów w naszym otoczeniu. Wciąż wokół kwitnie wiele kwiatów jednorocznych i bylin na krzewach i drzewach dojrzewają owoce.

WIĘCEJ >