Jestem na pTAK!

Miasto pełne kultury na pTAK!

Kultura na pTAK! to projekt nowatorski, realizowany w ramach idei Miasto na pTAK! Dopiero co zakończyliśmy jego edycję w Gorzowie, a już rozglądamy się za następnym miastem, gdzie ptakami i kulturą możemy zarażać jego mieszkańców…

Choć wydawać by się mogło, że kultura niewiele ma wspólnego z przyrodą, właśnie poprzez realizację działań kulturalnych chcemy przybliżać Wam świat przyrody, jego bogactwo, piękno i unikalność.

 

Obszarów kulturalnych, w których przyroda jest tematem przewodnim, jest wiele. Znaleźć ją można między innymi w naszej literaturze, poezji, teatrze, filmie, a nawet muzyce. Na każdym kroku stykamy się z przyrodą w najróżniejszych dziedzinach sztuki. To nieodłączony element naszej współczesnej cywilizacji, ale co ważniejsze – również naszego dziedzictwa…

 

Światy przyrody i kultury przenikają się wzajemnie od tysięcy lat. Tą korelację ukazujemy rozwijając kampanię Bądź na pTAK! w poszczególnych miastach w Polsce. Pierwszym przystankiem Kultury na pTAK! stał się Gorzów Wielkopolski - miejsce wybrane nieprzypadkowo ze względu na olbrzymi potencjał przyrodniczy.

 

Od 1 września do 1 października 2013 roku, przestrzeń Parku Róż w Gorzowie została zagospodarowana pod jedyną w swoim rodzaju wystawę na pTAK! Na głównej uliczce parku rozmieszczone zostały wyjątkowe fotografie, przedstawiające najniezwyklejsze i najrzadsze gatunki ptaków w obiektywach najznamienitszych polskich i zagranicznych fotografików.

 

Przez równo miesiąc 30 ogromnych fotografii zwracało uwagę przechodniów, zachwycając pięknymi zdjęciami oraz niezwykłymi opisami. Uzupełnieniem do naszej ptasie wystawy był plener kulturalno-przyrodniczy dla mieszkańców Gorzowa, który miał miejsce się w parku 7 września.

 

W ramach imprezy odbyło się wiele atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci. Wszystko oczywiście w duchu na pTAK! Nie zabrakło interesujących spotkań i prelekcji na temat ptaków oraz ich znaczenia w kulturze, a także filmów i zdjęć o tych podniebnych bohaterach.

 

Dla rodziców z dziećmi zorganizowaliśmy specjalną wycieczkę ornitologiczną na terenie parku, podczas której wspólnie podziwialiśmy skrzydlatych mieszkańców tego miejskiego zakątka. Jak się później okazało – wśród młodych „podglądaczy” znalazło kilku prawdziwych, ptasich zapaleńców, których, mamy nadzieję, zaraziliśmy na dobre.

 

Najlepiej bawili się chyba jednak najmłodsi. „Ubabrani” specjalnymi farbkami malowali drewniane ptaki – dając upust wyobraźni, odkrywali swoje ukryte zdolności plastyczne. Inni sklejali piankowe sowy, układali ogromne puzzle, a nawet grali w ptasie klasy… Rodzice mieli prawdziwy problem, by przekonać swoje pociechy do powrotu do domu.

 

Jednak wrócić trzeba było, bo po kilku godzinach zabaw i radości, nawet ptaki w parku poszły spać – a wśród nich stado kilkuset gawronów, wron i kawek, które z wszelkich stron miasta zlatywały na swoje noclegowisko, towarzysząc nam w ptasich wydarzeniach.

 

* Wystawa oraz plener zrealizowane zostały w ramach projektu „Kultura na pTAK w Gorzowie Wielkopolskim”, dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa, przy współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gorzowa.

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Fot. Marlena Kulinska i Paweł Pstrokoński

Powiązane artykuły

II Międzynarodowa Konferencja

II Międzynarodowa Konferencja

06 czerwiec 2012

nt. Działalności Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Polsce odbędzie się 19-20 czerwca 2012 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

WIĘCEJ >
Karmnik to nie wszystko!

Karmnik to nie wszystko!

13 listopad 2015

Karmnik to nie wszystko!

WIĘCEJ >
Zachowania społeczne ptaków – część I

Zachowania społeczne ptaków – część I

29 sierpień 2014

Social commitment (ang. zaangażowanie społeczne). Ptaki bardzo dobrze znają to pojęcie – przynajmniej z praktycznego punktu widzenia. Jakie interakcje występują w świecie ptaków? Czy pomagają sobie wzajemnie, wspierają i dodają otuchy? A może odwrotnie – są nieprzyjazne i unikają siebie nawzajem jak ognia? Poprzez cykl artykułów postaramy się pokazać Wam, jak ptaki rozumieją a przede wszystkim praktykują powiedzenie „podaj mi pomocną dłoń” - w ich wypadku… skrzydło.

WIĘCEJ >