Jestem na pTAK!

Miasto pełne kultury na pTAK!

Kultura na pTAK! to projekt nowatorski, realizowany w ramach idei Miasto na pTAK! Dopiero co zakończyliśmy jego edycję w Gorzowie, a już rozglądamy się za następnym miastem, gdzie ptakami i kulturą możemy zarażać jego mieszkańców…

Choć wydawać by się mogło, że kultura niewiele ma wspólnego z przyrodą, właśnie poprzez realizację działań kulturalnych chcemy przybliżać Wam świat przyrody, jego bogactwo, piękno i unikalność.

 

Obszarów kulturalnych, w których przyroda jest tematem przewodnim, jest wiele. Znaleźć ją można między innymi w naszej literaturze, poezji, teatrze, filmie, a nawet muzyce. Na każdym kroku stykamy się z przyrodą w najróżniejszych dziedzinach sztuki. To nieodłączony element naszej współczesnej cywilizacji, ale co ważniejsze – również naszego dziedzictwa…

 

Światy przyrody i kultury przenikają się wzajemnie od tysięcy lat. Tą korelację ukazujemy rozwijając kampanię Bądź na pTAK! w poszczególnych miastach w Polsce. Pierwszym przystankiem Kultury na pTAK! stał się Gorzów Wielkopolski - miejsce wybrane nieprzypadkowo ze względu na olbrzymi potencjał przyrodniczy.

 

Od 1 września do 1 października 2013 roku, przestrzeń Parku Róż w Gorzowie została zagospodarowana pod jedyną w swoim rodzaju wystawę na pTAK! Na głównej uliczce parku rozmieszczone zostały wyjątkowe fotografie, przedstawiające najniezwyklejsze i najrzadsze gatunki ptaków w obiektywach najznamienitszych polskich i zagranicznych fotografików.

 

Przez równo miesiąc 30 ogromnych fotografii zwracało uwagę przechodniów, zachwycając pięknymi zdjęciami oraz niezwykłymi opisami. Uzupełnieniem do naszej ptasie wystawy był plener kulturalno-przyrodniczy dla mieszkańców Gorzowa, który miał miejsce się w parku 7 września.

 

W ramach imprezy odbyło się wiele atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci. Wszystko oczywiście w duchu na pTAK! Nie zabrakło interesujących spotkań i prelekcji na temat ptaków oraz ich znaczenia w kulturze, a także filmów i zdjęć o tych podniebnych bohaterach.

 

Dla rodziców z dziećmi zorganizowaliśmy specjalną wycieczkę ornitologiczną na terenie parku, podczas której wspólnie podziwialiśmy skrzydlatych mieszkańców tego miejskiego zakątka. Jak się później okazało – wśród młodych „podglądaczy” znalazło kilku prawdziwych, ptasich zapaleńców, których, mamy nadzieję, zaraziliśmy na dobre.

 

Najlepiej bawili się chyba jednak najmłodsi. „Ubabrani” specjalnymi farbkami malowali drewniane ptaki – dając upust wyobraźni, odkrywali swoje ukryte zdolności plastyczne. Inni sklejali piankowe sowy, układali ogromne puzzle, a nawet grali w ptasie klasy… Rodzice mieli prawdziwy problem, by przekonać swoje pociechy do powrotu do domu.

 

Jednak wrócić trzeba było, bo po kilku godzinach zabaw i radości, nawet ptaki w parku poszły spać – a wśród nich stado kilkuset gawronów, wron i kawek, które z wszelkich stron miasta zlatywały na swoje noclegowisko, towarzysząc nam w ptasich wydarzeniach.

 

* Wystawa oraz plener zrealizowane zostały w ramach projektu „Kultura na pTAK w Gorzowie Wielkopolskim”, dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa, przy współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gorzowa.

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Fot. Marlena Kulinska i Paweł Pstrokoński

Powiązane artykuły

Akcja Siemianówka akcją na pTAK!

Akcja Siemianówka akcją na pTAK!

30 sierpień 2012

Akcja Siemianówka to coroczne wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Biologów. Co roku od połowy lipca do końca października przyjeżdżają tu pasjonaci. Ornitolodzy, przyrodnicy, ale i Ci, którzy czują potrzebę pomocy w ochronie i badaniu p

WIĘCEJ >
Za nami pierwsze szkolenia.

Za nami pierwsze szkolenia.

03 grudzień 2014

Liderzy i Edukatorzy Regionalni już zaczynają działać!

WIĘCEJ >
Czapla Biała

Czapla Biała

26 sierpień 2011

Tajemnicze, wrażliwe, smukłe, olśniewająco białe – dosłownie świecą w krajobrazie!

WIĘCEJ >