Choć wydawać by się mogło, że kultura niewiele ma wspólnego z przyrodą, właśnie poprzez realizację działań kulturalnych chcemy przybliżać Wam świat przyrody, jego bogactwo, piękno i unikalność.
Obszarów kulturalnych, w których przyroda jest tematem przewodnim, jest wiele. Znaleźć ją można między innymi w naszej literaturze, poezji, teatrze, filmie, a nawet muzyce. Na każdym kroku stykamy się z przyrodą w najróżniejszych dziedzinach sztuki. To nieodłączony element naszej współczesnej cywilizacji, ale co ważniejsze – również naszego dziedzictwa…
Światy przyrody i kultury przenikają się wzajemnie od tysięcy lat. Tą korelację ukazujemy rozwijając kampanię Bądź na pTAK! w poszczególnych miastach w Polsce. Pierwszym przystankiem Kultury na pTAK! stał się Gorzów Wielkopolski - miejsce wybrane nieprzypadkowo ze względu na olbrzymi potencjał przyrodniczy.
Od 1 września do 1 października 2013 roku, przestrzeń Parku Róż w Gorzowie została zagospodarowana pod jedyną w swoim rodzaju wystawę na pTAK! Na głównej uliczce parku rozmieszczone zostały wyjątkowe fotografie, przedstawiające najniezwyklejsze i najrzadsze gatunki ptaków w obiektywach najznamienitszych polskich i zagranicznych fotografików.
Przez równo miesiąc 30 ogromnych fotografii zwracało uwagę przechodniów, zachwycając pięknymi zdjęciami oraz niezwykłymi opisami. Uzupełnieniem do naszej ptasie wystawy był plener kulturalno-przyrodniczy dla mieszkańców Gorzowa, który miał miejsce się w parku 7 września.
W ramach imprezy odbyło się wiele atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci. Wszystko oczywiście w duchu na pTAK! Nie zabrakło interesujących spotkań i prelekcji na temat ptaków oraz ich znaczenia w kulturze, a także filmów i zdjęć o tych podniebnych bohaterach.
Dla rodziców z dziećmi zorganizowaliśmy specjalną wycieczkę ornitologiczną na terenie parku, podczas której wspólnie podziwialiśmy skrzydlatych mieszkańców tego miejskiego zakątka. Jak się później okazało – wśród młodych „podglądaczy” znalazło kilku prawdziwych, ptasich zapaleńców, których, mamy nadzieję, zaraziliśmy na dobre.
Najlepiej bawili się chyba jednak najmłodsi. „Ubabrani” specjalnymi farbkami malowali drewniane ptaki – dając upust wyobraźni, odkrywali swoje ukryte zdolności plastyczne. Inni sklejali piankowe sowy, układali ogromne puzzle, a nawet grali w ptasie klasy… Rodzice mieli prawdziwy problem, by przekonać swoje pociechy do powrotu do domu.
Jednak wrócić trzeba było, bo po kilku godzinach zabaw i radości, nawet ptaki w parku poszły spać – a wśród nich stado kilkuset gawronów, wron i kawek, które z wszelkich stron miasta zlatywały na swoje noclegowisko, towarzysząc nam w ptasich wydarzeniach.
* Wystawa oraz plener zrealizowane zostały w ramach projektu „Kultura na pTAK w Gorzowie Wielkopolskim”, dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa, przy współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gorzowa.
Autor: Ewa Stróżniak
Źródło: Fot. Marlena Kulinska i Paweł Pstrokoński
26 lipiec 2012
Tak jak u nas: w życiu ptaków podstawa to rodzina! Aż 90% wszystkich gatunków łączy się w pary na krótszy lub dłuższy czas – niektóre na całe życie.
WIĘCEJ >03 wrzesień 2013
Obiekt wybudowany na potrzeby Euro 2012 kojarzy się Polkom i Polakom, Warszawiankom i Warszawiakom głównie z imprezami masowymi: sportowymi – mecze piłki nożnej, futbolu amerykańskiego; koncertami gwiazd muzyki rozrywkowej czy wydarzeniami kultur
WIĘCEJ >