Aktualności

Nie musisz kochać drzew.

Wystarczy, że kochasz siebie i swoich bliskich...

Potężne dęby, smukłe topole, strzeliste świerki i dumne buki, to nie tylko dom dla puszczyków, kowalików i wiewiórek. To także - a może przede wszystkim - nasze życie. Dzięki drzewom oddychamy. To one produkują tlen i zmniejszają poziom dwutlenku węgla w powietrzu. Brzmi jak banał, ale ile właściwie o tym wiemy?

 

Fakty
60 letnia sosna produkuje dziennie tyle tlenu ile zużywają dwie osoby.
Duży 80-100 letni buk „utrzymuje” dziennie 14 osób. Liście o powierzchni 1m2 zapewniają roczną porcję tlenu dla dwóch osób.


Wartość tlenu produkowanego przez jedno duże drzewo szacuje się na około 30 tys. dolarów.

Równolegle z produkcją tlenu drzewa pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla.
Hektar lasu pochłania go tyle ile produkuje samochód, który przejechał 100 tys. km.
Parki i zadrzewienia śródmiejskie o podobnej powierzchni w ciągu godziny pochłaniają tyle dwutlenku węgla ile „produkuje” 200 osób (ok. 8kg).

 

 

Jesteś frajerem?
Liczby nie kłamią. Tylko prawdziwy frajer zgadza się na wycięcie starego drzewa i zastąpienia go młodą sadzonką. Duży buk produkuje w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką samą ilość produkuje aż 2700 młodych drzewek.

 

Drzewa i krzewy biorą istotny udział w obiegu wody. Duże drzewo „oddaje” do atmosfery kilkaset litrów wody dziennie. Systemy korzeniowe drzew i krzewów zatrzymują ogromne ilości wody. Szacuje się, że jedno duże drzewo potrafi zatrzymać do 45 tys. litrów wody w ciągu roku. Pamiętać o tym powinni szczególnie mieszkańcy tych miast, które „toną” po każdej większej ulewie na skutek niewydolnego systemu kanalizacji burzowej. W Fayetteville (Arkansas, USA) zwiększenie powierzchni zajmowanej przez drzewa z 27 do 40% obniżyło spływ wód opadowych, a tym samy zagrożenie nagłą powodzią o 31%.

 

Drzewa i krzewy oczyszczają powietrze. Ograniczają zapylenie nawet o 75%. Zanieczyszczenie powietrza miejskim pyłem na ulicach bezdrzewnych jest średnio trzykrotnie większe, niż na ulicach z drzewami. 100 drzew usuwa rocznie ok. 454 kg zanieczyszczeń, w tym 181 kg ozonu i 136 kg pyłów. W Chicago drzewa miejskie usunęły z powietrza 5575 ton różnych zanieczyszczeń w ciągu roku. Wartość oczyszczania wyniosła 9,2 miliona dolarów.

 

Odpowiednio posadzone drzewa redukują emisję zanieczyszczeń. Samochody na zacienionych parkingach emitują do atmosfery 1 tonę toksycznych węglowodorów aromatycznych mniej. Dzieje się tak poprzez obniżenie temperatury w bakach samochodów i mniejsze parowanie paliwa.

 

To tylko kilka najprostszych i najbardziej oczywistych przykładów i korzyści jakie zapewniają nam rosnące po sąsiedzku drzewa i krzewy. Dodajmy jeszcze, że w upalne dni drzewa obniżają temperaturę w miastach (nawet o 11 stopni), a zimą chronią nas przed mrozem. Tym samym obecność drzew obniża koszty ogrzewania i klimatyzacji. Drzewa redukują hałas o 50% i pochłaniają zanieczyszczenia, które inaczej trafiałyby do naszych płuc, serc i krwioobiegu. Drzewa, szczególnie te stare, znacząco podwyższają wartość nieruchomości – w każdym razie w krajach, które tak często stawiamy sobie za wzór i gdzie wielu z nas chciałoby żyć.

 

Nie musimy kochać drzew, żeby je chronić. Wystarczy, że kochamy siebie samych i swoich najbliższych – to jest najlepszy powód, żeby chronić drzewa. Drzewa i krzewy w naszym sąsiedztwie to zdrowie, przyjazny i bardziej zróżnicowany krajobraz, wyższy komfort życia oraz pieniądze, które zostają w naszych kieszeniach.

 

Widziałeś, pamiętasz, gdzie rosną PIĘKNE drzewa? Pokaż je nam i innym miłośnikom przyrody. Niech wszyscy zobaczą, jakie są niezwykłe. Weź udział w naszym konkursie fotograficznym! Wybieramy Najpiękniejsze Polskie Drzewo.
Zapraszamy - weź udział!

Autor: Piotr Kamont

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Kwiecień z Jaskółkami

Kwiecień z Jaskółkami

05 kwiecień 2016

Kalednarz pulpitowy!

WIĘCEJ >
Zapytanie ofertowe - 1. cykl szkoleń dla Liderów i Edukatorów Regionalnych

Zapytanie ofertowe - 1. cykl szkoleń dla Liderów i Edukatorów Regionalnych

13 listopad 2014

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/01/11/2014 dotyczy: usługi w zakresie zorganizowania i przeprowadzenia cyklu szkoleń specjalistycznych dla Liderów i Edukatorów Regionalnych w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >
Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

Zapraszamy na jesienne obserwacje ptaków na Mierzei Wiślanej

06 październik 2013

To już jesień właśnie! Zapraszamy do wspólnej jesiennej obserwacji odlatujących rudzików, rokitniczki, potrzosów, sikor czy mysikrólików i łozówek w niecodziennym miejscu, jakim jest piękny bór sosnowy i trzcinowiska Mierzei Wiślanej - miej

WIĘCEJ >