Jestem na pTAK!

Fot. Agnieszka Płończyk

NOC SÓW 2017, czyli uhuuu-hu-uu dobiegające z mroku nocy

24 marca 2017 roku w piątkowy wieczór odbyło się przyrodnicze spotkanie z okazji ogólnopolskiej akcji Noc Sów. To edukacyjne wydarzenie zorganizowano dla uczniów szkoły podstawowej z Wojciechowa i gimnazjalistów z Jaraczewa.

Jedyna taka noc w Polsce jest zawsze doskonałą okazją do odkrywania świata sów i przekonania, że są to ptaki fascynujące, choć mroczne i tajemnicze.
Przyrodnicza impreza rozpoczęła się warsztatami decoupage, czyli zdobieniem wcześniej przygotowanych słoików serwetkowymi sowami. Młodzież wykonała przepiękne pojemniki na przybory szkolne.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna i prelekcja dotycząca charakterystyki gatunków sów żyjących w Polsce i zalatujących do naszego kraju. Młodzi ornitolodzy poznali biologię tych nocnych ptaków oraz odsłuchali głosy sów i zostali zapoznani z metodyką badań terenowych i prowadzeniem nocnych nasłuchów. Zajęcia przyrodnicze przygotowały i przeprowadziły nauczycielki przyrody i biologii – Dominika Woźniak i Agnieszka Płończak.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz filmu pt. „Sowy Polski” z unikatowymi zdjęciami jednego z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody - Artura Tabora. Film ten został zrealizowany w ramach projektu Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE) i udostępniony uczestnikom Nocy Sów na prośbę stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Po zachodzie słońca nadszedł czas na zajęcia terenowe i rozpoczęły się nocne nasłuchy sów. Uczestnicy udali się do starego podworskiego parku oraz pod kościół i na poniemiecki cmentarz w Porębie, by tam prowadzić obserwacje.

Sowy zawsze budziły ciekawość i fascynację, a czasami nawet grozę. Przypisywano im z jednej strony symbole mądrości i wiedzy, a z drugiej nieszczęścia i śmierci. Okazuje się, że ich bliższe poznanie wcale nie jest takie łatwe. Należy włożyć sporo wysiłku, aby zobaczyć je w ich naturalnym środowisku. Mimo że żyją między nami, to jednak stronią od bezpośrednich spotkań z człowiekiem. Aby je zaobserwować trzeba być bardzo cichym, cierpliwym i wytrwałym przyrodnikiem. Najczęściej zanim uda nam się je zobaczyć, możemy być pewni, że to właśnie one pierwsze nas wypatrzyły. Wszystko za sprawą ich bardzo dobrego słuchu – asymetrycznych ukrytych w piórach uszu oraz doskonałych i wielkich oczu.

Niestety podczas wieczornej wycieczki w okolice parku i kościoła, gdzie w poprzednich latach ptaki te były słyszane i widziane, nie udało się dostrzec ani usłyszeć dziko żyjącej sowy. Po przeprowadzonych nasłuchach zdawało się ułowić uchem nieśmiałe piskliwe brzmienie, jednak nikt z uczestników nie był pewny, czy to odgłosy sowich przyjaciół, dźwięki nocy, czy może nasza wyobraźnia.

Najważniejszy cel Nocy Sów 2017 został wypełniony, ponieważ udało się zaszczepić w młodych ludziach szacunek do przyrody i postawę współodpowiedzialności za jej ochronę. Na zakończenie uczestnikom rozdano pamiątkowe dyplomy, sowie zakładki i ulotki.

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Akcja ta jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej Społecznej Kampanii Wiedzy
i Edukacji Przyrodniczej „Bądź na pTAK”.
 

Autor: Agnieszka Płończak