Jestem na pTAK!

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków

W imieniu Śląskiego Ogrodu Botanicznego zapraszamy Was na obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków w Mikołowie - zapowiada się wiele atrakcji!

Już 6 kwietnia odbędzie się drugie święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego – Międzynarodowy Dzień Ptaków. Podczas pierwszego – Dnia Żaby – w szkołach podstawowych odbywały się zajęcia związane z tematyką płazów. Kwietniowe święto zaś to wydarzenie nie tylko dla uczniów, ale całych rodzin.

 

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, do zorganizowania go włączyli się członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, którzy wygłoszą prelekcje podczas seminarium „O ptakach słów kilka”, które rozpocznie się o 9. Po nim ptasiarze i wszyscy zainteresowani wyruszą w teren na obserwacje ptaków zamieszkujących obszar Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz jego okolice.

 

4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbędzie się prelekcja animatora przyrodniczego Andrzeja Pająka, który zaprezentuje 80 gatunków ptaków (dermoplastów) z różnych części świata. Wystawę będzie można oglądać w czytelni MBP do 18 kwietnia.

 

Podczas zeszłorocznych świąt ekologicznych dużym powodzeniem cieszyły się tematyczne gry terenowe, dlatego nie mogło jej zabraknąć również teraz. Przemierzając teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego i odpowiadając na pytania pozostawione w różnych miejscach, gracze poznają rodzimie gatunki ptaków, ich zwyczaje i ciekawostki związane z trybem życia. 

 

O 13 rozpocznie się blok filmów oczywiście o ptakach: widzowie poznają błotniaka łąkowego, płomykówkę i alczyka. O 17 rozpocznie się „Noc Sów” – wspólna akcja Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Stowarzyszenia Ptaki Polskie, podczas której uczestnicy wyruszą w teren z przewodnikiem, aby nasłuchiwać sowy. Na zakończenie, które planowane jest na godz. 20, odbędzie się pożegnalne ognisko i podsumowanie całodniowych obserwacji ptaków.

 

Z pewnością interesująca będzie wystawa piór i wydmuszek udostępniona przez Sabinę Cieślę-Nobis ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz autorskich rysunków Stanisława Gacka. Poza tym, jak podczas każdego święta, odbywać się będą warsztaty ekologiczne, kącik zabaw edukacyjnych dla najmłodszych oraz kiermasz produktów ekologicznych i rękodzieła.

 

Poza tym 6 kwietnia to dzień rozpoczęcia całorocznego EkoBazaru – nowej inicjatywy Śląskiego Ogrodu Botanicznego wskazującej na jego wielowymiarowy charakter, w którym poza nauką i edukacją oraz działaniami ochroniarskimi podejmowane są również działania na rzecz ekologii i promowania zdrowej żywności. Podczas EkoBazaru producenci ekologicznej żywności będą sprzedawać swoje produkty: warzywa, owoce, jaja, pieczywo, miody i in., dzięki czemu wszyscy goście odwiedzający Ogród podczas Dnia Ptaków będą mogli zaopatrzyć się w zdrowe, nieprzetworzone i niezmodyfikowane genetycznie produkty.

 

Szczegółowe informacje wraz z programem znajdziecie na stronie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Serdecznie zapraszamy! 

Galeria

Autor: Śląski Ogród Botaniczny

Źródło: Śląski Ogród Botaniczny

Powiązane artykuły

Szyby a ptaki - niewidzialne zagrożenie

Szyby a ptaki - niewidzialne zagrożenie

25 luty 2014

Każdy miłośnik przyrody zna to przykre uczucie, gdy po głuchym uderzeniu w szybę pod oknem znajduje martwego ptaka. Wielu próbuje temu przeciwdziałać. Jednak nawet polecane metody nie skutkują lub poprawiają sytuację jedynie w bardzo małym sto

WIĘCEJ >
Poznaliśmy laureatów konkursu Przyroda Ojczysta 2013!

Poznaliśmy laureatów konkursu Przyroda Ojczysta 2013!

20 styczeń 2014

Konkurs Przyroda Ojczysta jest organizowany corocznie przez portal Ekologia.pl. Skierowany jest on do osób, dla których fotografowanie jest wyjątkową i ważną częścią życia. 16 stycznia zakończyło się wielkie głosowanie, w wyniku którego wyb

WIĘCEJ >
Mokradła

Mokradła

01 październik 2010

Co to jest mokradło? Odpowiedź wydaje się prosta – teren podmokły. Jednak…

WIĘCEJ >