Jestem na pTAK!

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków

W imieniu Śląskiego Ogrodu Botanicznego zapraszamy Was na obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków w Mikołowie - zapowiada się wiele atrakcji!

Już 6 kwietnia odbędzie się drugie święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego – Międzynarodowy Dzień Ptaków. Podczas pierwszego – Dnia Żaby – w szkołach podstawowych odbywały się zajęcia związane z tematyką płazów. Kwietniowe święto zaś to wydarzenie nie tylko dla uczniów, ale całych rodzin.

 

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, do zorganizowania go włączyli się członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, którzy wygłoszą prelekcje podczas seminarium „O ptakach słów kilka”, które rozpocznie się o 9. Po nim ptasiarze i wszyscy zainteresowani wyruszą w teren na obserwacje ptaków zamieszkujących obszar Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz jego okolice.

 

4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbędzie się prelekcja animatora przyrodniczego Andrzeja Pająka, który zaprezentuje 80 gatunków ptaków (dermoplastów) z różnych części świata. Wystawę będzie można oglądać w czytelni MBP do 18 kwietnia.

 

Podczas zeszłorocznych świąt ekologicznych dużym powodzeniem cieszyły się tematyczne gry terenowe, dlatego nie mogło jej zabraknąć również teraz. Przemierzając teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego i odpowiadając na pytania pozostawione w różnych miejscach, gracze poznają rodzimie gatunki ptaków, ich zwyczaje i ciekawostki związane z trybem życia. 

 

O 13 rozpocznie się blok filmów oczywiście o ptakach: widzowie poznają błotniaka łąkowego, płomykówkę i alczyka. O 17 rozpocznie się „Noc Sów” – wspólna akcja Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Stowarzyszenia Ptaki Polskie, podczas której uczestnicy wyruszą w teren z przewodnikiem, aby nasłuchiwać sowy. Na zakończenie, które planowane jest na godz. 20, odbędzie się pożegnalne ognisko i podsumowanie całodniowych obserwacji ptaków.

 

Z pewnością interesująca będzie wystawa piór i wydmuszek udostępniona przez Sabinę Cieślę-Nobis ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz autorskich rysunków Stanisława Gacka. Poza tym, jak podczas każdego święta, odbywać się będą warsztaty ekologiczne, kącik zabaw edukacyjnych dla najmłodszych oraz kiermasz produktów ekologicznych i rękodzieła.

 

Poza tym 6 kwietnia to dzień rozpoczęcia całorocznego EkoBazaru – nowej inicjatywy Śląskiego Ogrodu Botanicznego wskazującej na jego wielowymiarowy charakter, w którym poza nauką i edukacją oraz działaniami ochroniarskimi podejmowane są również działania na rzecz ekologii i promowania zdrowej żywności. Podczas EkoBazaru producenci ekologicznej żywności będą sprzedawać swoje produkty: warzywa, owoce, jaja, pieczywo, miody i in., dzięki czemu wszyscy goście odwiedzający Ogród podczas Dnia Ptaków będą mogli zaopatrzyć się w zdrowe, nieprzetworzone i niezmodyfikowane genetycznie produkty.

 

Szczegółowe informacje wraz z programem znajdziecie na stronie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Serdecznie zapraszamy! 

Galeria

Autor: Śląski Ogród Botaniczny

Źródło: Śląski Ogród Botaniczny

Powiązane artykuły

Gniew. Inwestycje hydrotechniczne.

Gniew. Inwestycje hydrotechniczne.

11 grudzień 2010

Środowiskowe skutki przedsięwzięć hydrotechnicznych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Raport Towarzystwa na rzecz Ziemi i Polskiej Zielonej Sieci, 2007

WIĘCEJ >
Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy

01 październik 2010

Park powstał w 1950r., natomiast w 1996r. został powiększony o część Pasma Klonowskiego i kompleks leśny Zapusty.

WIĘCEJ >
Zapytanie ofertowe - rekrutacja Liderów i Edukatorów Regionalnych

Zapytanie ofertowe - rekrutacja Liderów i Edukatorów Regionalnych

04 lipiec 2014

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/01/07/2014 dotyczy: przygotowania i przeprowadzenia kompleksowego procesu rekrutacyjnego Kandydatów na Liderów i Edukatorów Regionalnych w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >