Jestem na pTAK!

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków

W imieniu Śląskiego Ogrodu Botanicznego zapraszamy Was na obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków w Mikołowie - zapowiada się wiele atrakcji!

Już 6 kwietnia odbędzie się drugie święto w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego – Międzynarodowy Dzień Ptaków. Podczas pierwszego – Dnia Żaby – w szkołach podstawowych odbywały się zajęcia związane z tematyką płazów. Kwietniowe święto zaś to wydarzenie nie tylko dla uczniów, ale całych rodzin.

 

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, do zorganizowania go włączyli się członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, którzy wygłoszą prelekcje podczas seminarium „O ptakach słów kilka”, które rozpocznie się o 9. Po nim ptasiarze i wszyscy zainteresowani wyruszą w teren na obserwacje ptaków zamieszkujących obszar Śląskiego Ogrodu Botanicznego oraz jego okolice.

 

4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie odbędzie się prelekcja animatora przyrodniczego Andrzeja Pająka, który zaprezentuje 80 gatunków ptaków (dermoplastów) z różnych części świata. Wystawę będzie można oglądać w czytelni MBP do 18 kwietnia.

 

Podczas zeszłorocznych świąt ekologicznych dużym powodzeniem cieszyły się tematyczne gry terenowe, dlatego nie mogło jej zabraknąć również teraz. Przemierzając teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego i odpowiadając na pytania pozostawione w różnych miejscach, gracze poznają rodzimie gatunki ptaków, ich zwyczaje i ciekawostki związane z trybem życia. 

 

O 13 rozpocznie się blok filmów oczywiście o ptakach: widzowie poznają błotniaka łąkowego, płomykówkę i alczyka. O 17 rozpocznie się „Noc Sów” – wspólna akcja Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Stowarzyszenia Ptaki Polskie, podczas której uczestnicy wyruszą w teren z przewodnikiem, aby nasłuchiwać sowy. Na zakończenie, które planowane jest na godz. 20, odbędzie się pożegnalne ognisko i podsumowanie całodniowych obserwacji ptaków.

 

Z pewnością interesująca będzie wystawa piór i wydmuszek udostępniona przez Sabinę Cieślę-Nobis ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz autorskich rysunków Stanisława Gacka. Poza tym, jak podczas każdego święta, odbywać się będą warsztaty ekologiczne, kącik zabaw edukacyjnych dla najmłodszych oraz kiermasz produktów ekologicznych i rękodzieła.

 

Poza tym 6 kwietnia to dzień rozpoczęcia całorocznego EkoBazaru – nowej inicjatywy Śląskiego Ogrodu Botanicznego wskazującej na jego wielowymiarowy charakter, w którym poza nauką i edukacją oraz działaniami ochroniarskimi podejmowane są również działania na rzecz ekologii i promowania zdrowej żywności. Podczas EkoBazaru producenci ekologicznej żywności będą sprzedawać swoje produkty: warzywa, owoce, jaja, pieczywo, miody i in., dzięki czemu wszyscy goście odwiedzający Ogród podczas Dnia Ptaków będą mogli zaopatrzyć się w zdrowe, nieprzetworzone i niezmodyfikowane genetycznie produkty.

 

Szczegółowe informacje wraz z programem znajdziecie na stronie Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

 

Serdecznie zapraszamy! 

Galeria

Autor: Śląski Ogród Botaniczny

Źródło: Śląski Ogród Botaniczny

Powiązane artykuły

Przetarg na grę komputerową o charakterze edukacyjnym.

Przetarg na grę komputerową o charakterze edukacyjnym.

31 maj 2012

Goniądz: Usługa w zakresie opracowania i produkcji gry o charakterze edukacyjnym w ramach projektu pn. Bądź na pTAK! Ogólnopolska kampania wiedzy i edukacji przyrodniczej, etap 2

WIĘCEJ >
Wywijamy ptaszki z drutu - czyli zabawa z metaloplastyką na Zlocie!

Wywijamy ptaszki z drutu - czyli zabawa z metaloplastyką na Zlocie!

13 maj 2014

Ptaki z drutu? Jak można skojarzyć te piękne, lekkie, kolorowe istoty z czymś tak mało „ptasim” jak metal? Niektórzy potrafią. I to jak!

WIĘCEJ >
Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

19 marzec 2012

Po raz kolejny zapraszamy serdecznie wszystkie szkoły, uczniów i nauczycieli do wspólnej pracy i zabawy w ramach drugiej edycji Akcji Szkoła na pTAK!

WIĘCEJ >