O Kampanii

Oferta na pTAK!

Kampania pTAK!, chociaż poświęcona ptakom i ochronie bioróżnorodności, jest w całości adresowana do ludzi – do Państwa. Ma uczyć, bawić, może wzruszać - na pewno łączyć...

Oferta na pTAK!

czyli co możemy zrobić razem.

 

Aby dotrzeć do Państwa z naszym komunikatem, musimy przebić się przez współczesną rzeczywistość medialno-społeczną wypełnioną nieskończoną ilością innych komunikatów – zwykle prezentowanych z większą intensywnością, uważanych powszechnie za ważniejsze.

 

My postawiliśmy na różnorodność kanałów i narzędzi medialnych oraz synergię wynikającą z zaangażowania i wsparcia wielu ludzi i instytucji. Siła Kampanii pTAK! wynika też z niespotykanej dotąd w tej dziedzinie skali, walorów artystycznych i wreszcie efektu zaskoczenia samym tematem.

 

Wierzymy, że idea pTAK! z czasem zadomowi się w naszym życiu społecznym. Mamy nadzieję, że wpłynie na naszą wiedzę, przekonania i postawy – że wpłynie na pTAK!

 

Oto, naszym zdaniem, najważniejsze i najbardziej interesujące działania w ramach Kampanii pTAK! – zapraszamy Państwa już teraz lub wkrótce:

 • Pierwsze w historii badania opinii publicznej na próbie ogólnopolskiej w zakresie naszej wiedzy, postaw i stosunku wobec przyrody oraz idei jej ochrony. Aby poznać ich wyniki wystarczy kliknąć. Badania realizowała dla nas firma CBM Test.
 • Interaktywny portal pTAK!: www.jestemnapTAK.pl - dostarcza bieżącej informacji o Kampanii, podejmowanych przez nią tematach, akcjach oraz wszelkiego rodzaju działaniach. Zapewnia przestrzeń publicystyczną oraz dostarcza informacji źródłowych. Zapraszamy Państwa na fora dyskusyjne oraz do naszych galerii. Zachęcamy do korzystania z naszych poradników i przewodników. Poprzez portal pTAK! połączycie się Państwo ze stronami internetowymi naszych Partnerów i Przyjaciół. Tutaj naprawdę dużo się dzieje – z każdym dniem i miesiącem więcej! Portal na pTAK! prowadzi dla nas firma e-direct
 • Jedną z atrakcji jakie przygotowaliśmy dla Państwa na naszym portalu jest książka on line – Zobacz pTAKa! To rodzaj przewodnika po ptakach - zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Tym razem jednak zrezygnowaliśmy z podawania wymiarów dzioba, czy ułożenia lotek trzeciorzędowych. Bynajmniej nie dlatego, że uważamy te informacje za mało ważne. Po prostu – chcemy pokazać ptaki od strony ich charakterów, zwyczajów i codziennych spraw. Zrezygnowaliśmy nawet z typowych dla tradycyjnych przewodników ilustracji. Chcemy, abyście Państwo dostrzegli ptaki wokół siebie – być może po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję że będzie to dopiero początek fascynującej przygody. I jeszcze jedno: w naszym przewodniku opowiadamy przede wszystkim o ptakach zwyczajnych – naszych sąsiadach zza okna lub spotkanych na spacerze. Z drugiej jednak strony nie zapomnimy też o tych najrzadszych i najbardziej tajemniczych – o nich w rozdziale „Na szczęście”. Do końca roku 2010 każdego tygodnia przedstawiamy kolejny gatunek. Zaczynamy w maju - od sroki, sójki i sowy. A właściwie Pani Sroki, Pani Sójki i Pana Sowy – bohaterów kampanii outdoor. Warto jeszcze dodać, że w naszym przewodniku, podobnie jak w wielu innych publikacjach, nazwy gatunków piszemy z dużych liter. Spieszymy wyjaśnić, że nie wynika to z naszej ignorancji lub niezamierzonego błędu. To jest nasz wybór. Autorką ilustracji do naszego przewodnika jest Renia Bartek, autorem tekstów – Jacek Karczewski.
 • Kampania zewnętrzna (outdoor) pod hasłem Bądź na pTAK! – do zobaczenia wiosną 2010 na bilbordach oraz przystankach autobusowych w największych aglomeracjach kraju: Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu oraz w miastach Górnego Śląska. Łącznie co najmniej 530 plakatów. Pani Sójka, Pani Sroka i Pan Sowa mówią nam, że nie tylko żyjemy obok siebie, ale też, że w gruncie rzeczy jesteśmy do siebie bardzo podobni i wiele na łączy. Szkoda, że my, ludzie, tak bardzo zajęci sobą, nie mamy czasu (nie chcemy?) tego dostrzec. Mamy nadzieję, że nasza Kampania to zmieni. Ci z Państwa, którzy nie będą w tym czasie w żadnym z wymienionych miast mogą zobaczyć plakaty w tej chwili, na ekranie własnego komputera – zapraszamy. Kampania zewnętrzna Bądź na pTAK! zrealizowana została we współpracy z Firmą AMS. Zdjęcia do kampanii powstały dzięki życzliwości agencji Summer76, a ich autorem jest Janek Kirwol. Kompozycję artystyczną całości zawdzięczmy zespołowi kreatywnemu 1976 ad.
 • O Kampanii pTAK! posłuchać można też w Radio i TV. Wspiera nas Radio TOK FM. Ale opowiedzą też o nas w regionalnych rozgłośniach na Podlasiu oraz w TV Białystok. Czy jeszcze ktoś będzie nadawać wiadomości lub audycje na pTAK! – zależy również od Państwa. Zapraszamy do współpracy!
 • Kampania publicystyczna pod hasłem 7 Grzechów Głównych - realizowana we współpracy z naszym Partnerem Medialnym, naturalnie dostępna na www.jestemnapTAK.pl Ideę Grzechów Głównych spotykamy w wielu religiach. W Kampanii pTAK! odwołujemy się do filozofii chrześcijańskiej. W naszych publikacjach opowiemy o Pysze, Gniewie, Nieczystości, Nieumiarkowaniu, Lenistwie, Zazdrości, Chciwości. Każdy z 7 Grzechów Głównych zostanie opisany w kontekście naszego stosunku do przyrody. Prosimy jednak nie upadać na duchu. Podpowiadamy jak odkupić nasze winy wobec Przyrody i się poprawić… W kampanii pTAK! głosimy pozytywne myślenie i konstruktywne działanie. W końcu uczymy się od najlepszych – Ptaków. Wystarczy być na pTAK! - i świat wokół nas będzie lepszy!
 • Ogród na pTAK! – kampania adresowana do wszystkich posiadaczy ogrodów, ale też miejskich i wiejskich parków. Tę akcję wdrażamy poprzez Konkurs Ogród na pTAK! czyli Ogród najbardziej przyjazny Bioróżnorodności (ptakom w szczególności!). Do konkursu możecie Państwo zgłosić przydomowe ogrody. Gorąco zachęcamy też miasta i wsie, aby zgłaszały parki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Dzięki swoim ogrodom będziecie Państwo wspierać bioróżnorodność w Polsce, włączając się tym samym w dzieło ochrony bioróżnorodności na całej Ziemi. Im więcej będzie takich ogrodów tym lepiej. Kto wie, może któregoś dnia będzie ich cała sieć – jakże ważna i cenna dla zachowania Wspólnego Dziedzictwa, jakim jest nasza Przyroda. Wszystkim zainteresowanym zapewniamy odpowiednie informacje – poradniki, a nawet gotowe projekty ogrodów. Zresztą sami możecie Państwo „przegadać” swoje ogrodowe sprawy na specjalnie dla Was dedykowanym forum dostępnym na naszej stronie. Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy! Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji odsyłamy do regulaminu – wystarczy kliknąć.
 • Szkoła na pTAK! – kampania adresowana do wszelkich szkół – Uczniów i Studentów, Nauczycieli i Wykładowców. Tę akcję wdrażamy poprzez dwa konkursy – jeden to Konkurs na Najbardziej Bioróżnorodną Remizę, drugi – Konkurs na Najlepszy Blok Lekcyjny poświęcony Ochronie Bioróżnorodności. Pierwszy z nich nawiązuje do Ogrodu na pTAK! Z jednej strony tworzymy sieć swoistych oaz bioróżnorodności w coraz bardziej zabetonowanym krajobrazie. Z drugiej – dostarczamy pomysłu na osobistą pasję i rozwój zainteresowań młodych ludzi oraz zakładamy najlepsze szkolne laboratorium przyrodnicze – najlepsze, bo czynne przez cały rok, a do tego praktycznie bezkosztowe w utrzymaniu. Poza tym, czy jest dzisiaj coś ważniejszego niż ochrona życia na Ziemi? Remiza na szkolnym podwórku, czy Ogród na pTAK! temu właśnie służą. Naszym Partnerom zapewniamy odpowiednie wsparcie merytoryczne – dedykowane forum dyskusyjne, poradniki i gotowe projekty remizy – wszystko dostępne na naszej stronie. Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy. Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji o konkursie odsyłamy do regulaminów – wystarczy kliknąć. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – w tym warsztaty przyrodnicze w najpiękniejszych zakątkach kraju. Akcję Szkoła na pTAK! wdrażamy we współpracy z Lasami Państwowymi.
 • Mamy też propozycję dla tych z Państwa, którzy do szkoły już nie chodzą, ani nie mają ogrodu. W końcu wszyscy chcemy się czegoś nowego uczyć, rozwijać i jeszcze dobrze się przy tym bawić. Dlatego też, bez wyjątku wszystkich!, zapraszamy do udziału w 3 ogólnopolskich konkursach fotograficznych: Polska z lotu pTAKa!, Konkurs na Najpiękniejsze Polskie Drzewo, Konkurs na Najpiękniejszą Polską Aleję. Nie musimy przypominać, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Tych z Państwa, którzy już teraz chcieliby uzyskać więcej informacji o konkursach odsyłamy do regulaminów – wystarczy kliknąć. Wszystkie Konkursy prowadzimy we współpracy z naszym Partnerem Medialnym.
 • Absolutnie wyjątkową propozycję zarezerwowaliśmy dla tych z Państwa, którzy, choć nie zawsze tego świadomi, mają absolutnie szczególną wieź z ptakami - w każdym razie z niektórymi. Otóż uroczyście anonsujemy otwarcie Klubu Ptaków Polskich, do którego zapraszamy wszystkich Bocianów, Kulczyków, Sowy i Sowińskich, Kulików i Kulikowskich, Bąków, Wrońskich, Wójcików, Szczygłów, Wróblewskich oraz wielu, wielu innych noszących nazwiska od-ptasie. W tym jedynym w swoim rodzaju oraz ze wszech miar elitarnym Klubie z radością powitamy również innych bioróżnorodnych z pochodzenia – od Kwiatkowskich począwszy, a na Wilkowskich skończywszy. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Poza tym mamy jeszcze jedno bardzo ważne zaproszenie – do współdziałania – dla dobra „naszych” rodowych ptaków i dla naszego własnego dobra. Bądźmy na pTAK! Zanim będziemy za późno.
 • W specjalnej ofercie, jaką przygotowaliśmy dla Klubowiczów, szczególne miejsce zajmują cykliczne Zloty Ptaków Polskich. Kolejne happeningi z tego cyklu, to okazja do poznania kolejnych zakątków kraju oraz tamtejszej (naszej!) przyrody. W przyszłości zaprosimy Państwa do Parku Narodowego „Ujście Warty”, czy Słowińca. Jednak pierwszy w historii zlot – odbywa się w Goniądzu nad Biebrzą, w dniach 4-6 czerwca 2010. Szykuje się świetna zabawa – pokazy filmów i prezentacje, spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wycieczki i warsztaty terenowe, koncerty, do tego pyszne jedzenie. O wspaniałej atmosferze i urodzie miejsca nawet nie wspominając. Spróbujemy też ustanowić rekord Guinnessa – ułożyć ogromnego bociana z ludz. Wszystko oczywiście w duchu na pTAK! - możliwe zaś dzięki współpracy m.in. z Miastem i Gminą Goniądz, Zespołami Szkół w Goniądzu i w Suchowoli, Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Zapraszamy - Państwa Ptasińskich, Państwa Bioróżnorodnych oraz wszystkich którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Klubie, o Zlocie, Kampanii, czy też zaangażować się osobiście…(!?)
 • pTAK! na każdy dzień tygodnia – okolicznościowa seria kart pocztowych. Być może kiedyś stanie się filatelistycznym „białym krukiem”. Wydaliśmy ją dla upamiętnienia Kampanii, ale też z nadzieją, że dzięki niej żaden z pokazanych siedmiu ptaków nie stanie się przysłowiowym „białym krukiem” w naszym krajobrazie. Serię pTAK! na każdy dzień tygodnia wydaliśmy dzięki współpracy z Pocztą Polską (Centrum Poczty– Oddział Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim). Do obejrzenia również tutaj.
 • Publikacje na pTAK! – czyli materiały edukacyjno-informacyjne towarzyszące Kampanii oraz te, które ją promują. Różnorodne, o dużej wartości informacyjnej i edukacyjnej, estetyczne – cała ich bogata oferta dostępna jest na naszej stronie: Przewodnik po Ogrodzie na pTAK!, projekty ogrodów bioróżnorodnych (ogrodów na pTAK!), Przewodnik do Bioróżnorodnej Remizy Szkolnej wraz z projektami, poradnik prawny, Słownik na pTAK!, internetowy przewodnik Zobacz pTAKa!, seria kart pTAK! na każdy dzień tygodnia, Mapa na pTAK! Praktycznie wszystkie tytuły dostępne są w formie plików do pobrania (drukowania). Poza tymi dostępnymi w wersji elektronicznej należy wymienić chociażby niniejszą broszurę, czy plakaty promujące Kampanię. Warto też zwrócić uwagę na piękny, duży poster z ptakami naszych ogrodów i parków autorstwa Reni Bartek – dystrybuowany przez Partnera Medialnego jako insert. Dodajmy też, że lista Publikacji na pTAK! jest wciąż otwarta. Kolejne tytuły mogą zależeć od Państwa inwencji. Zapraszamy do współpracy!
 • Wystawa na pTAK! – przygotowana na koniec Kampanii, do zobaczenia w naszej portalowej galerii. W ekspozycji znajdą się prace nadesłane w ramach konkursów – zwycięskie, wyróżnione, wybrane specjalnie na wystawę. Wystawa będzie też doskonałą okazją na promocję osiągnięć Kampanii oraz idei ochrony bioróżnorodności – ptaków w szczególności. Do kontaktu serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy dysponują odpowiednią powierzchnią i chcieliby gościć wystawę u siebie.
 • Współpraca na pTAK! Tak duże przedsięwzięcie wymagało nawiązania kontaktu z wieloma instytucjami i osobami już na etapie jego projektowania. Lista naszych Przyjaciół i Partnerów zawiera wiele nazw, nazwisk i adresów – zapraszamy do zakładki Nasi Przyjaciele. Wdrożenie Kampanii bez ich zaangażowania i wsparcia byłoby praktycznie niemożliwe. Podobnie jest z ochroną przyrody – możliwa jest tylko dzięki szczeremu oddaniu i synergicznej pracy wielu osób, organizacji - i wreszcie całego społeczeństwa. Bez społecznego zrozumienia i poparcia żadne działania nie byłyby możliwe. Dziękujemy naszym Partnerom i Przyjaciołom. Dziękujemy Państwu. I nieustająco zapraszamy do współpracy! Bądźmy na pTAK! Im więcej nas będzie tym lepiej dla nas i dla całej Ziemi.

Autor: Brak

Źródło: Brak

Powiązane artykuły

Natura 2000

Natura 2000

05 październik 2010

Nie taka Natura 2000 straszna jak ją malują. Chyba każdy słyszał hasło Natura 2000. Tylko co to tak właściwie znaczy? Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest to system obszarów objętych ochroną przyrody.

WIĘCEJ >
Pingwiny. Ptaki południowej półkuli

Pingwiny. Ptaki południowej półkuli

20 styczeń 2015

Prawdziwi survivalowcy pośród ptaków.

WIĘCEJ >
Polska i Polacy z lotu pTAKa.

Polska i Polacy z lotu pTAKa.

11 grudzień 2010

Czy rzeczywiście nieszczęściem wielu regionów Polski jest to, że ma tak dużo terenów zielonych?

WIĘCEJ >