Wydarzenia

Ogólnopolska Noc Sów 2015

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, organizowane przez Ptaki Polskie. 4. edycja wydarzenia odbędzie się 10-12 kwietnia 2015.

Dzięki współpracy wolontariuszy i edukatorów z całego kraju, wspólnie poznamy świat sów – gatunki występujące w Polsce, metody badań i ochrony oraz rolę w kulturze. Co więcej, ruszymy w teren, gdzie spacerując i nasłuchując zbliżymy się do sów jeszcze bardziej. A wszystko to w samym środku jednej z kwietniowych nocy, kiedy większość z nich jest najbardziej aktywna.

 

Lokalne wydarzenia prowadzone będą przez wolontariuszy, edukatorów – Przewodników Nocy Sów.

 

 

Uczestnictwo w Nocy Sów

 

Uczestnikiem Wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody.

 

Wybieramy spośród ponad 40 lokalizacji dostępnych w całym kraju - tutaj. Następnie kontaktujemy się z Przewodnikiem z wybranej miejscowości i zgłaszamy swoje uczestnictwo. W Twojej miejscowości nikt nie organizuje Nocy Sów? Nic straconego – skontaktuj się z lokalnym przyrodnikiem, Nadleśnictwem lub szkołą i zaproponuj organizację wydarzenia.

 

Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do uczestnictwa pod opieką rodziców/opiekunów bądź po przedstawieniu odpowiedniej zgody od rodziców/opiekunów.

 

Udział w akcji jest nieodpłatny. Wszelkie działania mają charakter wolontariacki.

 

Zostań Przewodnikiem Nocy Sów

 

Jeśli chciałbyś/chciałabyś zostać Przewodnikiem Nocy Sów i zorganizować Noc Sów w swojej miejscowości, przyłącz się do nas.

 

Potrzebne będą: dobre chęci, podstawowa wiedza na temat ptaków (w szczególności sów), pasja oraz umiejętność przekazywania wiedzy innym. Podczas wybranego przez Ciebie wieczoru będziesz mieć wspaniałą okazję, by przybliżyć lokalnej społeczności znaczenie, piękno i potrzebę ochrony sów.

 

Przygotowany przez nas Poradnik Przewodnika Nocy Sów pomoże Ci zorganizować wydarzenie.

 

Przewodnicy Nocy Sów, którzy do 5 kwietnia 2015 r. prześlą nam wypełniony Formularz zgłoszeniowy dla Przewodnika Nocy Sów, nie tylko będą mogli liczyć na naszą pomoc i wsparcie, ale otrzymają również komplet materiałów w wersji elektronicznej, pomocnych przy realizacji całego wydarzenia.

 

W skład materiałów wchodzić będą:

  • poradnik Przewodnika,
  • wzór plakatu promującego wydarzenie,
  • prezentacje multimedialne,
  • głosy sów,
  • zdjęcia,
  • film przyrodniczy,
  • karta obserwacji,
  • lista obecności,
  • wzór informacji prasowej.

 

Szkolenie dla potencjalnych Przewodników Nocy Sów „Sowy w Polsce”

 

Pomyśleliśmy również o tych, którzy chcieliby zorganizować Noc Sów w swojej miejscowości, jednak obawiają się, że ich wiedza i umiejętności nie są zbyt wystarczające do przeprowadzenia takiego wydarzenia.

 

Specjalnie dla Was organizujemy szkolenie specjalistyczne „Sowy w Polsce”, które odbędzie się 28-29 marca 2015 r. w Goniądzu nad Biebrzą. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Szczegóły na temat uczestnictwa w szkoleniu wraz z dokładnym programem znajdziecie tutaj.

 

Uczestnicy, jak i Przewodnicy Nocy Sów zobowiązani są do zapoznania się z Regulaminem Nocy Sów.

Wszelkich dodatkowych informacji oraz wsparcia przy organizacji wydarzenia udziela Ewa Stróżniak, Koordynatorka ds. Edukacji. Kontakt drogą telefoniczną 887 747 737 lub mailowo: ewa.strozniak@ptakipolskie.pl.

 

A jak było rok temu, możecie sprawdzić tutaj. 

 

Materiały do pobrania:

Regulamin Nocy Sów

Przykładowy Program Nocy Sów

Poradnik Przewodnika Nocy Sów

Formularz zgłoszeniowy dla Przewodnika Nocy Sów

Zgoda rodziców/opiekunów

Plakat promocyjny Nocy Sów

Plakat promocyjny Nocy Sów z programem

 

 

Poznaj, Pokochaj, Pomóż – wspólnie możemy chronić sowy!

 

 

 

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Związki i życie rodzinne

Związki i życie rodzinne

26 lipiec 2012

Tak jak u nas: w życiu ptaków podstawa to rodzina! Aż 90% wszystkich gatunków łączy się w pary na krótszy lub dłuższy czas – niektóre na całe życie.

WIĘCEJ >
Zima w mieście zimą na pTAK!

Zima w mieście zimą na pTAK!

15 luty 2013

W ostatnim tygodniu ferii zimowych w Warszawie mieliśmy przyjemność gościć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” na Saskiej Kępie.

WIĘCEJ >
Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 1 – ptaki.

Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 1 – ptaki.

25 październik 2013

Drzew na świecie ubywa, a mimo to ofiarą nadgorliwych urzędników padają kolejne stare przydrożne aleje, postanowiliśmy więc przybliżyć ten temat w formie cyklicznej. Podobno szpalery drzew rosnące wzdłuż naszych dróg stanowią bardzo ważne funkcje środowiskowe. Czy tak jest w rzeczywistości? I kogo możemy spotkać pośród tych drzew i krzewów? Zapraszamy do ciekawej lektury!

WIĘCEJ >