Jestem na pTAK!

Orlik Ptak Jakich Mało

Zabezpieczenie populacji Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne

Mamy ich w Polsce 15 par.


Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode.
Tajemnicze i wrażliwe. Najbardziej bagienne i jedne z najrzadszych europejskich orłów.

Orliki Grubodziobe.


Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Ale i tutaj odwieczna dzikość, coraz częściej ustępuje przed naporem hałaśliwej cywilizacji. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt

Orlik Ptak Jakich Mało

 
Poznajemy Orliki – za pomocą satelitów śledzimy ich dalekie wędrówki, a z ukrytej kamery podglądamy ich codzienne zwyczaje. Kręcimy film o nich i piszemy książkę. Specjalną ochroną otaczamy ich gniazda i łowiska… Chronimy niezwykłe Biebrzańskie Bagna – ostatnie bagna w Polsce. Dla Orlików, dla Czajek, Batalionów, Cyranek, Dubeltów, Rycyków… Dla nas wszystkich.

Są bagna – jest życie! Są Orliki – jest nadzieja!

Szczegóły projektu na stronie: www.orlikgrubodzioby.org.pl

 

PARTNERZY PROJEKTU

Biebrzański Park Narodowy – największy w kraju Park Narodowy, o szczególnym pięknie i wartości. Na jego terenie realizowany jest Projekt – bo w Polsce tylko tutaj można spotkać Orliki Grubodziobe.

Komitet Ochrony Orłów – jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie i na świecie, wysoce specjalistyczna organizacji zajmująca się ochroną ptaków szponiastych (do tej grupy zalicza się tradycyjnie pojmowane ptaki drapieżne i sowy). Najwyższej klasy specjaliści, a przy tym sercem oddani przyrodnicy i ochroniarze – w Projekcie zajmą się badaniami, monitoringiem ekologicznym, ekspertyzami naukowymi.

Ptaki Polskie – lider i spiritus movens Projektu. Czuwamy nad całościową koordynacją i administracją Projektu. Dbamy o komunikację społeczną i promocję Projektu.

 

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ Umowa nr LIFE08 NAT/PL/000511 Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Umowa nr 511/2009/Wn10/OP-RE-LF/D Projekt jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Galeria

Autor: Anna Pilarska

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Wodnik

Wodnik

28 listopad 2012

W ramach drugiej części opowieści fotografa - Jacka Wierzejskiego, zapraszamy do tajemniczego świata bardzo skrytego Wodnika, którego zdecydowanie znacznie częściej można usłyszeć, niż zobaczyć.

WIĘCEJ >
Bioróżnorodna Remiza dla Ptaków

Bioróżnorodna Remiza dla Ptaków

07 marzec 2011

Akcja Edukacyjna: Najbardziej Bioróżnorodna Remiza dla Ptaków. Regulamin Akcji.

WIĘCEJ >
Kolejna Zielona Szkoła w Goniądzu za nami

Kolejna Zielona Szkoła w Goniądzu za nami

18 listopad 2013

Możemy dumnie ogłosić koniec kolejnej zielonej szkoły, którą zorganizowaliśmy w Centrum Orlikowym w Goniądzu. Tak jak rok temu, również teraz przyjechały do nas dzieci z szkoły podstawowej. I tak jak rok temu - przyjechały, żeby zmoknąć, z

WIĘCEJ >