Jestem na pTAK!

Orlik Ptak Jakich Mało

Zabezpieczenie populacji Aquila clanga w Polsce: opracowanie Krajowego Planu Ochrony oraz podstawowe działania ochronne

Mamy ich w Polsce 15 par.


Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode.
Tajemnicze i wrażliwe. Najbardziej bagienne i jedne z najrzadszych europejskich orłów.

Orliki Grubodziobe.


Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Ale i tutaj odwieczna dzikość, coraz częściej ustępuje przed naporem hałaśliwej cywilizacji. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt

Orlik Ptak Jakich Mało

 
Poznajemy Orliki – za pomocą satelitów śledzimy ich dalekie wędrówki, a z ukrytej kamery podglądamy ich codzienne zwyczaje. Kręcimy film o nich i piszemy książkę. Specjalną ochroną otaczamy ich gniazda i łowiska… Chronimy niezwykłe Biebrzańskie Bagna – ostatnie bagna w Polsce. Dla Orlików, dla Czajek, Batalionów, Cyranek, Dubeltów, Rycyków… Dla nas wszystkich.

Są bagna – jest życie! Są Orliki – jest nadzieja!

Szczegóły projektu na stronie: www.orlikgrubodzioby.org.pl

 

PARTNERZY PROJEKTU

Biebrzański Park Narodowy – największy w kraju Park Narodowy, o szczególnym pięknie i wartości. Na jego terenie realizowany jest Projekt – bo w Polsce tylko tutaj można spotkać Orliki Grubodziobe.

Komitet Ochrony Orłów – jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie i na świecie, wysoce specjalistyczna organizacji zajmująca się ochroną ptaków szponiastych (do tej grupy zalicza się tradycyjnie pojmowane ptaki drapieżne i sowy). Najwyższej klasy specjaliści, a przy tym sercem oddani przyrodnicy i ochroniarze – w Projekcie zajmą się badaniami, monitoringiem ekologicznym, ekspertyzami naukowymi.

Ptaki Polskie – lider i spiritus movens Projektu. Czuwamy nad całościową koordynacją i administracją Projektu. Dbamy o komunikację społeczną i promocję Projektu.

 

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ Umowa nr LIFE08 NAT/PL/000511 Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Umowa nr 511/2009/Wn10/OP-RE-LF/D Projekt jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Galeria

Autor: Anna Pilarska

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Noc Sów w Goniądzu

Noc Sów w Goniądzu

11 kwiecień 2013

W ostatni weekend, a dokładniej 5 kwietnia zorganizowaliśmy pierwszą Noc Sów w Goniądzu - dla dzieci, młodzieży i ptakowych zapaleńców. Było ciemno, głucho i…śniegu po pachy. Jednak choć pogodowa aura nie sprzyjała, warto było wspólnie s

WIĘCEJ >
Podróżniczek jest tylko jeden!

Podróżniczek jest tylko jeden!

26 sierpień 2011

Bliski krewny jednego z najbardziej znanych ptaków (przynajmniej z imienia) - Słowika

WIĘCEJ >
Zimowy ogród.

Zimowy ogród.

03 luty 2011

Skuty zimowymi mrozami ogród wydaje się być „bez życia”.

WIĘCEJ >