Materiały do pobrania

Pakiet edukacyjny Bądź na pTAK!

Bądź na pTAK! to pozdrowienie ludzi na pTAK!, a także nazwa naszej Kampanii i jej najważniejsze hasło. To też tytuł pakietu edukacyjnego pełnego pomysłów na niebanalne zajęcia o ptakach i przyrodzie - dla czterech różnych poziomów nauczania. Dla dwóch działów szkoły podstawowej (klasy I-III oraz IV-VI), dla gimnazjum oraz dla szkół ponadgimnazjalnych.

Ptaki! Tyle im zawdzięczamy: samoloty, muzykę, spisane ich piórami dzieła mistrzów światowej poezji i literatury – a także, chociażby, przytulne puchowe kołdry i dobry nastrój podczas spaceru w parku. Ale to tylko kilka punktów z nieskończenie długiej listy ptasich zasług, dokonań i wartości.


Materiały do pobrania:

- Pakiet edukacyjny Bądź na pTAK! Szkoła Podstawowa
UWAGA: niedostępny w wersji papierowej. Zachęcamy szkoły podstawowe do zapoznania się z pakietem dla gimnazjum, z którego wiele szkół korzysta już w zastępstwie! Przypominamy, że przesłanie deklaracji przystąpienia do Szkoły na pTAK! oraz przesłanie potwierdzenia przelewu za przesyłkę jest równoznaczne z akceptacją pakietu dla szkoły gimnazjalnej.

- Pakiet edukacyjny Bądź na pTAK! Szkoła Gimnazjalna

- Pakiet edukacyjny Bądź na pTAK! Szkoła Ponadgimnazjalna

Ptaki są z nami dosłownie od zawsze… Właściwie to były tu na długo przed nami! Są w naszych parkach, ogrodach i domostwach. Obecne w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze i marzeniach. Wiele z nich, to nasi sąsiedzi.

 

Niezwykła jest różnorodność ptaków – ich barw, głosów, pomysłów na życie, gatunków... Zadziwiają swoją urodą, zachwycają śpiewem, zaskakują przedsiębiorczością, onieśmielają wytrzymałością podczas dalekich wędrówek. Im więcej się o nich dowiadujemy, tym więcej pozostaje do odkrycia.

 

Są piękne, mądre, inspirujące…

 

Nas zainspirowały do stworzenia pakietu edukacyjnego, który oddajemy w Wasze wirtualne ręce. Wierzymy, że pakiet i przede wszystkim same ptaki okażą się inspiracją również dla Was. Tak jak cała Przyroda.

 

W skład pakietu edukacyjnego wchodzi łącznie 36 oryginalnych scenariuszy lekcyjnych, które dopełniają prezentacje i pomoce multimedialne, gry planszowe, zestawy kart, różnorodne kolorowe pomoce, pomysły na odkrywcze konkursy, a nawet teksty i rekwizyty do szkolnych przedstawień.   

 

Z naszego pakietu nie dowiecie się, ile ważą lub mierzą jaja, które składają  kosy, czy pustułki. Nie znajdziecie też w nim informacji chociażby o mitozie, czy mejozie… Dowiecie się za to, jak żyją ptaki – nasi sąsiedzi. Jak je rozpoznać? Z jakimi problemami zmagają się na co dzień? Co je z nami łączy, a co je od nas odróżnia? Zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak to jest być ptakiem?...

 

Przede wszystkim namawiamy do twórczego wykorzystania naszych propozycji. Mamy nadzieję, że nasz pakiet pomoże uczynić z lekcji przyrody prawdziwą przygodę - dla Uczniów i Nauczycieli. 

 

Jeśli chcielibyście otrzymać którąś z powyższych części pakietu w wersji papierowej oraz podjąć działania na pTAK! w swojej szkole, przedszkolu bądź innych instytucjach i ośrodkach edukacyjnych, przyłączcie się do naszej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Szkoła na pTAK!

 

Więcej szczegółów uzyskacie kontaktując się z Piotrem Kamontem,  email: [email protected]

 

I jeszcze jedno: pozostańmy w kontakcie. Przysyłajcie filmy i projekty, które powstaną w ramach konkursów, które podpowiadamy w pakiecie. Filmujcie, fotografujcie i przysyłajcie relację z Waszych przedstawień, zajęć. Dzielcie się swoją pracą, dokonaniami, pomysłami…

 

Piszcie do nas: [email protected]

 

Razem budujmy sieć Szkół na pTAK!

 

Może wspólnie odkryjemy, co sprawia, że ptaki od zawsze tak bardzo fascynowały ludzi…  

 

 

 

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie