W mieście, w parku i w ogrodzie

Pani Sroka

Srokę nie sposób pomylić z innym ptakiem. A wszystko przez jej czarno białe piórka. Głowa, dziób, skrzydła i ognon są czarne, a brzuch biały.

Sroka

 

Do tego czarne pióra połyskują w słońcu zielenią, purpurą i granatem, co możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej. W locie łatwo srokę poznać po długim ogonie. Gniazdo zakłada w gałęziach drzew lub wysoko na krzewach. Musisz wiedzieć, że jest to bardzo przemyślana konstrukcja.

 

Wyglądem przypomina koszyk, od góry przykryty daszkiem z dłuższych gałązek. Gniazdo ma dwa wejścia, a w środku wyścielone jest gliną i źdźbłami traw. Gdzie najłatwiej spotkać srokę? Właściwie wszędzie, a ostatnimi czasy nawet w najbardziej ruchliwych dzielnicach miast. Nie jest zbyt wybredna, zje prawie wszystko ca nawinie się jej pod dziób od jaszczurek i żab, po owady, a czasem nawet pisklęta innych ptaków.

 

Sroka rozpoznaje swój wizerunek w lustrze. Może dlatego tak bardzo lubi błyskotki, które znosi do swego gniazda. Jednak nie musisz się martwić, nie ukradnie Ci łańcuszka ani pierścionka, zadowoli ją raczej kapsel lub małe sreberko.

 

A za tydzień poznasz Mazurka.

Autor: Brak

Źródło: Brak