Parki Narodowe & Rezerwaty

Park Narodowy Bory Tucholskie

Powstał w 1996 roku celem zachowania wyjątkowego krajobrazu sandrowo-pojeziernego i niezwykłego zróżnicowania flory i fauny oraz ochrony jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych.

Powierzchnia Parku wynosi 4613 ha, z czego pod ochroną ścisła znalazło się 324 ha; powierzchnia otuliny - 129,8 ha.

 

Flora Parku jest średnio bogata – stwierdzono tu 640 gatunków roślin naczyniowych (w tym gatunki reliktowe), 181 gatunków mchów, 26 gatunków wątrobowców. Znajdziemy tutaj m.in. bagno zwyczajne, borówkę bagienną, bażynę czarną, zimozioła północnego. W charakterystycznych dla Parku jeziorach lobeliowych, prócz lobelii jeziornej, spotkać możemy poryblina jeziornego, wywłócznika skrętoległego, elismę wodną i jeżogłówkę pokrewną, pływacze oraz kłoć wiechowatą przy brzegu.

 

Lasy zajmują ponad 85% powierzchni Parku (3935 ha), w większości są to jednogatunkowe bory sosnowe, ale też lasy mieszane i olsy.

 

W wodach Parku znaleźć można wiele gatunków bezkręgowców, m.in. mięczaków (w tym ginące szczeżuję wielką i spłaszczoną). Nad rzekami, jeziorami i torfowiskami latają ważki – smukłe zielone i niebieskie świtezianki, tysiące zalotek białoczelnych, zalotki większe, straszki północne, piękne trzeple zielone, olbrzymie husarze i żagnice, czerwone szablaki i błekitne lecichy. Wśród niezbyt bogatej fauny motyli (czterdzieści kilka gatunków) do cennych należy chroniony czerwończyk nieparek.

 

Spośród ryb warto wymienić chronione kozę i różankę czy preferujące chłodne jeziora sielawę i sieję, natomiast wśród płazów (9 gatunków) – traszkę zwyczajną.

 

Park jest miejscem lęgów wielu gatunków ptaków, w tym gągoła, krzyżówki (łącznie 14 gatunków kaczek), bąka, żurawia, błotniaka stawowego, bielika, słonki, lelka, puchacza i włochatki, 5 gatunków dzięciołów i wielu innych.

 

W Parku występują ssaki zarówno pospolite (szarak, myszy, ryjówki, sarna, dzik, jeleń, lis), jak też nieco rzadsze, jak chociażby wydra i nietoperze: nocek łydko włosy i duży, mroczek późny (łącznie stwierdzono występowanie 9 gatunków nietoperzy).

 

Park Narodowy "Bory Tucholskie"

ul. Długa 33 89-606 Charzykowy

tel./fax. /052/ 39-88-397

e-mail: sekretariat@pnbt.com.pl

www.park.borytucholskie.info

Autor: brak

Źródło: brak

Powiązane artykuły

Bioróżnorodność jest w mieście! Zapraszamy do Trójmiasta!

Bioróżnorodność jest w mieście! Zapraszamy do Trójmiasta!

10 maj 2015

W eter wysyłamy plotkę, że ONA jest w mieście. Jak na gwiazdę przystało wdzięczyć się będzie w Trójmieście. Nie wybiera tym razem ustronnego miejsca i nie będzie się chować przed publicznością. Podążaj z nami w ślad za Nią.

WIĘCEJ >

Przewodnik po ogrodach

06 maj 2016

WIĘCEJ >
Zapytanie ofertowe w zakresie noclegów, wyżywienia i cateringu podczas szkoleń

Zapytanie ofertowe w zakresie noclegów, wyżywienia i cateringu podczas szkoleń

07 styczeń 2015

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/01/01/2015 dotyczy: usługi w zakresie zapewnienia noclegów, wyżywienia i cateringu podczas drugiego i trzeciego cyklu szkoleń organizowanych dla Liderów i Edukatorów Regionalnych w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >