Parki Narodowe & Rezerwaty

Park Narodowy Gór Stołowych

Został utworzony w 1993 roku, obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich o powierzchni 6340 ha.

Pod ochroną znalazły się unikatowe w skali całego kraju formy skalne, walory krajobrazowe, a także charakterystyczne zbiorowiska roślinne.

 

Roślinność podlegała dużej presji człowieka, który zmieniał stosunki wodne i wylesiał tereny pod pastwiska i łąki. W miejsce bogatych i zróżnicowanych lasów liściastych bądź mieszanych sadzone były świerki, później wykorzystywane w gospodarce. Lasy, zajmujące niemal 90% powierzchni Parku to głównie sztucznie wprowadzone świerczyny. Dolnoreglowe naturalne lasy liściaste (Park leży całkowicie w piętrze regla dolnego) tworzą niewielkie płaty w trudno dostępnym terenie. Są to buczyny sudeckie, jaworzyny, łęgi.

 

Istotnym elementem flory jest pionierska roślinność naskalna z licznymi gatunkami mchów (ponad 270 gatunków), porostów i wątrobowców. Spośród 214 gatunków roślin naczyniowych na uwagę zasługują: pełnik europejski, ciemiężyca zielona, storczyk szerokolistny, zimowit jesienny, storczyki – listera jajowata, gółka długoostrogowa, storczyk męski, storczyca kulista. Z innych podlegających ochronie roślin występuje tu: orlik pospolity, zerwa kulista, goryczuszki orzęsiona, czeska i wczesna. Zbiorowiska łąki storczykowej należą do najcenniejszych w całym Parku. Wśród gatunków łąkowych występujących na siedliskach umiarkowanie wilgotnych warto zobaczyć piękną lilię bulwkowatą, ostrożenia różnolistnego, mieczyka dachówkowatego, szczaw alpejski, arnikę górską. Na torfowisku wysokim występują wełnianki pochwowata i wąskolistna, żurawina błotna, bagno zwyczajne, turzyca nitkowata, turzyca skąpo kwiatowa, modrzewnica zwyczajna oraz zagrożona sosna błotna.

 

Bogata fauna to m.in. pojawiające się nad kwitnącymi łąkami motyle (paź królowej, rusałki pawik, żałobnik, pokrzywnik i admirał, mieniak tęczowiec, zawisak tawulec, furczak gołąbek, nastrosz Lipowiec, lotnica zyska), chrząszcze (m.in biegacze wręgaty, skórzasty, zielonozłoty, fioletowy), liczne pająki.

 

Do ciekawych gatunków kręgowców należą: śliza, lipienia, głowacze: białopłetwy i pręgopłetwy, strzebla potokowa (ryby), salamandra plamista, traszki zwyczajna, grzebieniasta i górska (płazy), ptaki – jarząbek, puchacz, sóweczka, włochatka, orzechówka, krzyżodziób świerkowy, siniak, muchołówka mała, dzięcioł zielonosiwy, trzmielojad, pluszcz, pliszka górska, bocian czarny, słonka, sokół wędrowny (lęgowe)oraz czapla siwa, gęsi, błotniaki, myszołów włochaty, drzemlik, dudek, droździk, białorzytka, jemiołuszka, jer (zalatujące), nietoperze, popielica, orzesznica, koszatka, wydra, borsuk, sporadycznie wilk i kozica (ssaki).

 

Warto zobaczyć "skalne miasto" na Szczelińcu Wielkim, Błędne Skały w masywie Skalniaka, Skały Puchacza, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały i pierwsze w Polsce Muzeum Żaby. Park poznawać możemy wędrując pieszo, rowerem, zimą na nartach. W kilku miejscach udostępnione zostały skałki do wspinaczki.

 

Park Narodowy Gór Stołowych

ul. Słoneczna 31 57-350

Kudowa Zdrój

tel. + 48 74 / 8661 - 436, +48 74 / 8662 - 097

fax. + 48 74 / 8654 - 918

e-mail: pngs@interia.pl

www.pngs.pulsar.net.pl

Autor: brak

Źródło: brak

Powiązane artykuły

Przyjaźń, komunikacja i relacje społeczne

Przyjaźń, komunikacja i relacje społeczne

20 luty 2013

W świecie ptaków, tak jak w naszym, skuteczna komunikacja to podstawa! Te, które żyją w multikulturowych (wielogatunkowych) społecznościach, wykształciły więc swój Basic English, który jest zrozumiały dla wszystkich.

WIĘCEJ >
Chciwość

Chciwość

30 grudzień 2011

Stawy Milickie Parkiem Narodowym.

WIĘCEJ >
Bioróżnorodność jest w mieście! Zapraszamy do Trójmiasta!

Bioróżnorodność jest w mieście! Zapraszamy do Trójmiasta!

10 maj 2015

W eter wysyłamy plotkę, że ONA jest w mieście. Jak na gwiazdę przystało wdzięczyć się będzie w Trójmieście. Nie wybiera tym razem ustronnego miejsca i nie będzie się chować przed publicznością. Podążaj z nami w ślad za Nią.

WIĘCEJ >