Jestem na pTAK!

Piknik z Naturą w Słońsku

Miesiąc maj minął nam pod znakiem spotkań oraz imprez, w których mieliśmy przyjemność brać udział.

Od początku maja byliśmy m.in. na Zlocie Rzeczpospolitej Ptasiej, Dniu Informacyjnym LIFE+ w Warszawie oraz na II Zlocie Ptaków Polskich w Goniądzu. Podczas tych spotkań przybliżaliśmy wszystkim zainteresowanym zarówno działalność naszej organizacji, jak i poszczególne projekty, jakie realizujemy w Stowarzyszeniu Ptaki Polskie. Zarówno Bądź na pTAK!, Bagna są Dobre! jak i Orlik Ptak Jakich Mało cieszyły się niepomiernie ogromnym zainteresowaniem.

 

Zwieńczeniem obchodów była jedna z największych chyba imprez, jakie miały miejsce w Słońsku - „Pikniku z Naturą”, międzynarodowy event zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia instrumentu finansowego LIFE+, który odbył się w Dzień Dziecka, 1 czerwca. Poruszano na nim m.in. tematykę Sieci Natura 2000 (wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody), która została utworzona na mocy Dyrektywy siedliskowej, uchwalonej jednomyślnie przez państwa Unii Europejskiej w 1992 roku.

 

Organizatorem spotkania było Ministerstwo Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Gospodarzami wydarzenia był Park Narodowy „Ujście Warty” oraz Gmina Słońsk i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Organizatorzy w ramach obchodów przygotowali panel dyskusyjny dotyczący osiągnięć programów Natura2000 oraz LIFE, który odbył się w siedzibie Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie. W Słońsku natomiast, z okazji Dnia Dziecka odbył się festyn edukacyjny, poruszający tematykę obszarów specjalnej ochrony, skierowany głównie do dzieci i młodzieży.

 

Na biorących udział w „Pikniku z Naturą” czekało wiele atrakcji takich jak quizy, konkursy, układanie "żywego" logo Natura 2000 , warsztaty oraz prezentacje - wszystko premiowane atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi, będącymi częścią materiałów służących promocji projektów.

 

Nasze stoisko odwiedziło ponad 2000 osób, w tym około 1000 dzieci. Do wszystkich trafiły nasze foldery, plakaty promocyjne oraz ulotki. Nieustannie przez 8 godzin namiot nasz był obiektem najczęściej odwiedzanym, a szczęśliwcy, którzy wykazali się odpowiednią wiedzą związaną z prowadzonymi przez nas projektami - Bagna Są Dobre!, Orlik Ptak Jakich Mało, a także Bądź na pTAK! - odchodzili z pożądanymi „torbami” projektowymi.

 

Cieszymy się niezmiernie, że udało nam się dotrzeć z informacjami do tak szerokiego grona odbiorców, a instrumentowi LIFE+ z okazji 20 urodzin życzymy jeszcze raz 100 lat!

 

W samym maju gościliśmy już w tylu miejscach, a to dopiero początek sezonu i naszego podróżowania po Polsce. Już niedługo, bo 4-7 lipca, będziecie mogli nas spotkać na Heineken Open’er Festival w Gdyni - w Strefie NGO oczywiście. Zapraszamy serdecznie!

 

Autor: Dawid Kaźmierczak

Źródło: Zdjęcia: Marlena Przybył

Powiązane artykuły

Poznaliśmy laureatów konkursu Przyroda Ojczysta 2013!

Poznaliśmy laureatów konkursu Przyroda Ojczysta 2013!

20 styczeń 2014

Konkurs Przyroda Ojczysta jest organizowany corocznie przez portal Ekologia.pl. Skierowany jest on do osób, dla których fotografowanie jest wyjątkową i ważną częścią życia. 16 stycznia zakończyło się wielkie głosowanie, w wyniku którego wyb

WIĘCEJ >
Utrata bioróżnorodności

Utrata bioróżnorodności

04 październik 2014

Dlaczego utrata bioróżnorodności jest problemem? Różnorodność biologiczna jest podstawą życia na Ziemi. Dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie ekosystemów, z których czerpiemy.

WIĘCEJ >
Chciwość. Nowe Rospudy

Chciwość. Nowe Rospudy

29 grudzień 2011

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od dobrze znanej Doliny Rospudy postanowiono zbudować lotnisko! Niepokojąco blisko i, co niepokoi jeszcze bardziej, bezpośrednio po zapadnięciu wyroków w sprawie tej pierwszej.

WIĘCEJ >