Konkursy na pTAK!

Cezary Korkosz

Podsumowanie I edycji Szkoła na pTAK!

Pierwsza edycja Akcji Szkoła na pTAK! już dawno za nami. Tymczasem z niecierpliwością czekamy na kolejną, która już tuż, tuż. Zanim jednak rozpoczniemy prace nad nowymi działaniami, warto podsumować dokonania, które miały miejsce w ramach kon

Choć czasu na zrealizowanie założeń konkursów było niewiele, Wasze zainteresowanie samą Akcją okazało się zaskakująco duże. W zorganizowanych w ramach Akcji konkursach:

  • na najlepszy scenariusz bloku lekcyjnego o ochronie przyrody/bioróżnorodności – kategoria dla nauczycieli,
  • na najlepszy scenariusz bloku lekcyjnego o ochronie przyrody/bioróżnorodności – kategoria dla zespołów uczniowskich,
  • na stworzenie najbardziej bioróżnorodnej remizy dla ptaków,

wzięło udział w sumie 28 szkół - podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych - z całej Polski. Cieszy nas bardzo, z jak ogromnym entuzjazmem podeszliście do proponowanych przez nas zadań i jednocześnie z jak dużym zaangażowaniem zabraliście się za ich realizację.

 

Wierzymy, że działania poczynione w ramach konkursów pozwoliły Wam nie tylko zgłębić tajemnice otaczającej nas przyrody, uwrażliwić na jej piękno i bioróżnorodność, ale również poczuć współodpowiedzialność za zwierzęta i rośliny, które żyją w naszym bliskim otoczeniu.

 

Mamy nadzieję, że bezpośrednie jak i pośrednie zadania związane z ochroną przyrody, które podjęliście w ramach konkursów, rozbudziły w Was chęć do poznawania zwyczajów i codziennego życia naszych mniejszych sąsiadów, w tym w szczególności ptaków, oraz nauczyły szacunku i zrozumienia istoty i wyjątkowości wszystkich otaczających nas stworzeń.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy 11 zwycięzców (2 nauczycieli - scenariusz, 1 zespół uczniowski - scenariusz, 8 szkół – remiza). Wszystkich laureatów nagrodziliśmy cennymi nagrodami edukacyjnymi: sprzętem optycznym (lunety, lornetki, aparaty fotograficzne), książkami i albumami o tematyce przyrodniczej, przyrodniczymi filmami DVD, płytami z odgłosami ptaków oraz dyplomami człowieka/szkoły na pTAK! i pakietami z materiałami promocyjnymi Kampanii.

 

Zwycięskie szkoły oraz nauczycieli, którzy zostali nagrodzeni w konkursach, zaprosiliśmy na obóz przyrodniczy, który odbył się w dniach 13-19 czerwca 2011 r. w gospodarstwie turystycznym we wsi Budne w gminie Goniądz.

 

W obozie uczestniczyło w sumie 37 osób. Był to niesamowity czas, spędzony w wspaniałym towarzystwie i w niezwykłym miejscu, gdzie bogactwo przyrody bezustannie zachwyca swym pięknem i różnorodnością.

 

W trakcie trwania obozu miały miejsce różnego rodzaju atrakcje, miedzy innymi zajęcia edukacyjne i sportowe. Uczestnicy wzięli udział w terenowych warsztatach przyrodniczych, zajęciach z jazdy konnej, spływie kajakowym, zajęciach w lesie (park linowy) oraz licznych warsztatach plastyczno-rękodzielniczych. Ponadto zorganizowane zostały pokazy multimedialne oraz konkurs przyrodniczy. Uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję zdobyć nie tylko dodatkową wiedzę o tematyce przyrodniczej, ale także możliwość bezpośredniego obcowania z naturą i pięknem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na zakończenie obozu każdy Uczestnik otrzymał Dyplom Człowieka na pTAK!"

 

Pierwsza edycja Akcji Szkoła na pTAK! okazała się wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem, nie tylko dla nas, ale wierzymy, że również dla Was - wszystkich Uczestników i Zwycięzców organizowanych przez nas konkursów. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek naszych wspólnych, tak niezwykłych, twórczych i ważnych dla przyrody działań. Nie wątpimy, że z każdym kolejnym rokiem będą one poszerzały swój zasięg i przyciągały coraz to większą liczbę miłośników, dla których szczególnie istotne jest dobro ptaków oraz ochrona życia i bogactwa przyrody na naszej planecie.

 

Za udział, zaangażowanie i bycie na pTAK! dziękujemy wszystkim szkołom i uczniom, którzy wzięli udział w konkursach oraz oficjalnym Partnerom Akcji Szkoła na pTAK! – Lasy Państwowe i Gdańskie Wydawnictwo Edukacyjne – których wsparcie okazało się nieocenione.

 

Jednocześnie z ogromną radością zapraszamy uczniów i szkoły z całej Polski do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie na Najbardziej Bioróżnorodną Remizę dla Ptaków, który rozpocznie się 1 kwietnia 2012 r. w ramach drugiej edycji Akcji Szkoła na pTAK!

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Weź udział w Nocy Sów 2014!

Weź udział w Nocy Sów 2014!

25 marzec 2014

Zapraszamy na jedyną taką noc w Polsce – Noc Sów, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom.

WIĘCEJ >
Chciwość. Nowe Rospudy

Chciwość. Nowe Rospudy

29 grudzień 2011

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od dobrze znanej Doliny Rospudy postanowiono zbudować lotnisko! Niepokojąco blisko i, co niepokoi jeszcze bardziej, bezpośrednio po zapadnięciu wyroków w sprawie tej pierwszej.

WIĘCEJ >
Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 3 – owady.

Aleje przydrożne – tętniące życiem przyrodnicze arterie. Część 3 – owady.

27 styczeń 2014

Dokładna liczba gatunków owadów, które żyją w Polsce, nie jest do końca znana. Szacunki mówią o 28-34 tysiącach gatunków, ale w zasadzie nikt tego dokładnie nie wykazał. Ostatnia, trzecia część naszego cyklu dotyczy właśnie tych małych

WIĘCEJ >