Serial BUKIET Z PÓL

Drzewo na polu - ostoja bioróżnorodności

Pożyteczne zwierzęta na polu

Jesień to czas podróży. Ptaki ruszyły i jesteśmy właśnie świadkami cudu migracji. W Polsce odwiedzają nas teraz „przelotem” – w drodze z północnych lęgowisk – Gęś Białoczelna i Zbożowa.

Gęgawa jest - spośród trzech gatunków Gęsi - jedyną, która spędza u nas lato.
Zbożowe i Białoczelne zatrzymują się u nas aby odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki. Tak, jak robiły to od wieków. Niestety – do zmęczonych podróżników strzelają myśliwi. Zabijając gęsi na polach uzasadniają swoje hobby – miedzy innymi – potrzebą ochrony pól przed szkodnikami.

Czy Gęsi rzeczywiście szkodzą oziminom?

Wręcz przeciwnie!
Badania naukowe – a tych najwyraźniej myśliwi nie czytają – potwierdzają, iż zgryzanie i deptanie traw nie przyczynia się do pogorszenia plonu. Powoduje wręcz, że plony będą większe i lepszej jakości!
(szczegóły w filmie: 10min:40sek)



W tym odcinku serialu Bukiet z Pól rozprawiamy się z tym oraz  podobnymi mitami dotyczącymi wpływu zwierząt na uprawy. Pokazujemy fakty, dane i jasne argumenty, które wskazują iż zwierzęta na naszym polu, czy w ogrodzie to wsparcie w walce z gryzoniami, sposób na polepszenie jakości - a wręcz - na zwiększenie naszych plonów

Co zrobić, żeby Przyroda działała na naszą korzyść ?
Odpowiedzi ekspertów i badania naukowe wskazują raczej, czego NIE robić.
- nie wycinać samotnych drzew na polu
- zostawić miedzę między uprawami
- nie zasypywać oczek śródpolnych


(Co więcej, wszystkie wymienione elementy krajobrazu rolniczego (w ramach określonych parametrów) nie zmieniają obszaru, za które rolnicy otrzymują dopłaty rolnośrodowiskowe.)
Te i wiele innych porad - w filmie!

Serial z Bukiet z Pól to osiem odcinków ilustrujących wzajemne powiązania i przede wszystkim współzależność rolnictwa/rolników i Przyrody – zjawiska i wartości kompletnie ignorowane przez współczesnych rolników i osoby związane z tym sektorem. Serial to garść praktycznych rad dla rolników, dla gospodarstw i dla wszystkich którzy wciąż jeszcze żyją mitami, iż lis jest szkodnikim, gęsi niszczą oziminy, a chemiczne środki to rozwiązanie wszelkich problemów upraw.

W poszczególnych odcinkach mowa jest nie tylko o otaczającej nas przyrodzie (kluczowe gatunki, siedliska, ich funkcjonowanie, wzajemne powiązania i znaczenie), ale też o dobrych praktykach i sposobach wsparcia lokalnej bioróżnorodności w warunkach gospodarstwa rolnego.

Serial jest produkcją stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Powstał w ramach kampanii Bukiet z pól. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym", którą realizujemy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy nr 533/2015/Wn50/EE-EE/D. Za jego treść odpowiada wyłącznie stowarzyszenie Ptaki Polskie.
Film został wyprodukowany przez Carbo Media http://www.carbomedia.pl/
Bądźmy na pTAK! zanim będziemy za późno. 

Powiązane artykuły

Wypalanie traw

Wypalanie traw

17 kwiecień 2013

Katastrofa ekologiczna według definicji encyklopedycznej to nagła zmiana środowiska przyrodniczego uniemożliwiająca przetrwanie gatunku lub danej populacji. Może być ona naturalna bądź wywołana działaniem człowieka. Może mieć zasięg globaln

WIĘCEJ >
Pożyteczne zwierzęta na polu

Pożyteczne zwierzęta na polu

19 wrzesień 2018

Jesień to czas podróży. Ptaki ruszyły i jesteśmy właśnie świadkami cudu migracji. W Polsce odwiedzają nas teraz „przelotem” – w drodze z północnych lęgowisk – Gęś Białoczelna i Zbożowa.

WIĘCEJ >
Łąka

Łąka

23 sierpień 2018

„Stworzyliśmy Łąkę razem z Przyrodą. Teraz od nas zależy jej przetrwanie...”

WIĘCEJ >