Wydarzenia

Prowadzimy warsztaty o Ptakach Zmysłakach!

Jakie stwory i potwory kreśli stado szpaków na niebie? Jak odróżnić wronę od gawrona czy kawki? Co to za ptak z powłóczystym czubkiem, który opycha się owocami jemioły? Co widać sowie przez ucho? Czy ptaki widzą tak samo jak my? Jak ptakom odpowiedzialnie pomagać zimą?

W sobotę było wietrznie  i ptaki poukrywały się w zacisznych miejscach w parku i nadwiślańskich zaroślach tuż obok Białołęckiego Ośrodka Kultury. W Ośrodku było jednak bardzo na pTAK!  - w zaciszu  tego niezwykłego miejsca ptasie warsztaty poprowadziła Koordynatorka ds. Edukacji z Ptaków Polskich.

Z dziećmi rozmawiała o ptasich mieszczuchach i ich potrzebach w kontekście nadchodzącej zimy. Czy dokarmiać ptaki? Jeśli tak, to jak? Po pierwsze – aby  nie szkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom!

W gruz obróciliśmy podczas wspólnej zabawy  przekonanie, że „ptaszki” należy karmić chlebkiem! Dzieci – uczestnicy warsztatów -  na pewno nie będą już zapychały ptasich brzuchów ani chlebem ani bułkami, bo wiedzą, że jest to niezdrowe i niskokaloryczne pożywienie.
 
Podczas warsztatów w ruch poszły karmy i karmniki ze Sklepu na pTAK!  a także autorskie materiały edukacyjne Ptaków Polskich. Wspólnie przygotowaliśmy dla ptaków smaczne i zdrowe zestawy śniadaniowe. W podróż po różnych karmnikach zabrała nas Sikora Matylda – pod jej okiem uczyliśmy się jak dbać o karmniki i jak odpowiedzialnie pomagać ptakom.

Uczyliśmy się także rozpoznawania ptaków z okolicy – wykorzystując własne zmysły, czyli słuch i wzrok. Bo wydarzenie było częścią projektu „ZMYSŁAKI”!  Z zamkniętymi oczami, zrelaksowani, rozłożeni na kolorowych pufach wsłuchiwaliśmy się w ptasie głosy.  A potem oglądaliśmy piękne zdjęcia ptaków i sprawdzaliśmy, czy je rozpoznajemy. Do nauki rozpoznawania krukowatych przydały nam się rysunki autorstwa Justyny Kierat

Przy tej okazji poruszyliśmy jakże fascynujące zagadnienie – jak to jest być ptakiem? Jak ptaki widzą? Wspólne odkrywanie, że świat ptaków wygląda inaczej niż nasz i jest bardziej kolorowy, ponieważ ptaki widzą promieniowanie ultrafioletowe, było ogromnym zaskoczeniem i niespodzianką!

Wydarzenie było  częścią projektu „ZMYSŁAKI - otwarte soboty dla rodzin z dziećmi”. Jego bohaterem są … zmysłaki, dzięki którym ciekawe świata dzieci (w wieku 5-9 lat) poszerzą swoją wiedzę na temat zmysłów. Podczas interaktywnych warsztatów - z ekspertami, znanymi artystami i muzykami oraz naukowcami opowiadamy o poznawaniu rzeczywistości poprzez węch, wzrok, słuch, smak i dotyk. W specjalnej strefie działań świetlicowych o opiekę nad najmłodszymi dbają doświadczeni animatorzy. Więcej tutaj.

Zapraszamy na warsztaty organizowane przez Ptaki Polskie!
Na naszych warsztatach nie zabraknie zabaw ruchowych i kreatywnych!
Kontakt w sprawie warsztatów kliknij tutaj
 

Autor: Magdalena Puczko

Źródło: Ptaki Polskie