Wydarzenia

Ptasie warsztaty na Narodowym w toku!

Ptasie warsztaty na Stadionie Narodowym trwają w najlepsze. Czerwiec to ostatni miesiąc kiedy opowiadamy o pierzastych mieszkańcach naszej stolicy – Warszawy. A wbrew przekonaniom, jest ich tu trochę.

Według różnych źródeł w Warszawie można spotkać od 200 do 250 gatunków ptaków! To całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę, że cała awifauna Polski liczy 450 gatunków.

 

Wróbel, jerzyk, kawka, gawron, gołąb miejski... Często zdarza się, że oprócz tych typowo miejskich ptaków dzieci wymieniają też te bardziej egzotyczne, jak na przykład: kiwi, struś, dodo (sic!), koliber.

 

My jednak staramy się pokazać młodzieży, że piękno otaczającej nas przyrody jest obecne również w mieście – w miejskich parkach, lasach, ogrodach (ogródkach) przydomowych, oczkach wodnych, stawach czy jeziorkach.

 

Miasto to specyficzne środowisko, ale - jak widać - część ptaków nauczyła się, jak żyć w tym miejskim zgiełku, tuż obok nas. Warto żebyśmy i my nauczyli się tego od nich – jak żyć wspólnie w mieście z mniejszymi sąsiadami – ptakami oraz pozostałymi zwierzętami. Nasze warsztaty dają tę niepowtarzalną okazję!

 

Oczywiście życie w mieście nie jest łatwe (i dla ptaków i dla nas) – ulice, ruch samochodowy i wydzielane spaliny, hałas, stała obecność ludzi, ekrany dźwiękochłonne, itp. Zmieniając wciąż środowisko, tworzymy raz po raz nowe zagrożenia czyhające na ptaki i wiele innych zwierząt. Wiele z nich przegrywa z naszymi dość egoistycznymi pomysłami konstruktorskimi. Ptaki giną pod kołami aut (podobny los czeka żaby, ropuchy, kuny czy jeże), w przęsłach mostów czy na liniach wysokiego napięcia.

 

Znana, szczególnie młodszym dzieciom, gra „Murarz” świetnie uświadamia młodym dwie ważne kwestie dotyczące życia ptaków w mieście: trudność z pokonywaniem przeszkód oraz zabieranie ptakom cennych miejsc, także lęgowych. Dzieci, ze swoją niezwykłą wrażliwością, doskonale czują, jak podobne zagrożenia mogą wpłynąć na życie ptaków.

 

Całe szczęście w Warszawie wprowadzane są już pierwsze pomysły tworzone specjalnie z myślą o naszych skrzydlatych milusińskich. Powstały tu już dwie proptasie konstrukcje – wieża dla jerza (Białołęka) oraz jerzykownik (Pole Mokotowskie). Na ich wzór część dzieci zaprojektowała nawet swoje własne budowle. Liczymy na to, że tego typu M1 dla ptaków będzie coraz więcej. Prawdą jest, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe już zaczynają dostrzegać korzyści z posiadania ptasich sąsiadów. Tak więc.. oby więcej!

 

Pomimo całej tej trudności życia, która czyha na ptaki prawie wszędzie i codziennie (a w miastach szczególnie), ogromnie cieszy fakt, że tak dużo ptasich przyjaciół żyje pośród nas. Z pewnością warto wybrać się na Stadion Narodowy, by przyjrzeć im się z bliska.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi warsztatami, serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: TUTAJ.

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z naszym edukatorem Marcinem Siuchno: marcin.siuchno@ptakipolskie.pl, tel. 663 747 737!

Autor: Paweł Pstrokoński

Źródło: Fot. Paweł Pstrokoński, Marcin Siuchno

Powiązane artykuły

Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej

Przetarg na insert plakatu o tematyce przyrodniczej

12 listopad 2012

Goniądz: Usługa w przedmiocie dołączenia insertu plakatu o tematyce przyrodniczej do dziennika ogólnopolskiego

WIĘCEJ >
Zapytanie ofertowe - 1. cykl szkoleń dla Liderów i Edukatorów Regionalnych

Zapytanie ofertowe - 1. cykl szkoleń dla Liderów i Edukatorów Regionalnych

13 listopad 2014

Zapytanie ofertowe nr pTAK!3/01/11/2014 dotyczy: usługi w zakresie zorganizowania i przeprowadzenia cyklu szkoleń specjalistycznych dla Liderów i Edukatorów Regionalnych w ramach projektu Bądź na pTAK!

WIĘCEJ >
Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

08 maj 2015

Ponad 80 uczestników, wykład dr-a Grzegorza Grzywaczewskiego z Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dwie wyprawy w teren oraz wspólne ognisko - tak w dużym skrócie wyglądało nocne spotkanie miłośników sów w Poleskim Parku Narodowym.

WIĘCEJ >