Wydarzenia

Ptasie warsztaty na Narodowym w toku!

Ptasie warsztaty na Stadionie Narodowym trwają w najlepsze. Czerwiec to ostatni miesiąc kiedy opowiadamy o pierzastych mieszkańcach naszej stolicy – Warszawy. A wbrew przekonaniom, jest ich tu trochę.

Według różnych źródeł w Warszawie można spotkać od 200 do 250 gatunków ptaków! To całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę, że cała awifauna Polski liczy 450 gatunków.

 

Wróbel, jerzyk, kawka, gawron, gołąb miejski... Często zdarza się, że oprócz tych typowo miejskich ptaków dzieci wymieniają też te bardziej egzotyczne, jak na przykład: kiwi, struś, dodo (sic!), koliber.

 

My jednak staramy się pokazać młodzieży, że piękno otaczającej nas przyrody jest obecne również w mieście – w miejskich parkach, lasach, ogrodach (ogródkach) przydomowych, oczkach wodnych, stawach czy jeziorkach.

 

Miasto to specyficzne środowisko, ale - jak widać - część ptaków nauczyła się, jak żyć w tym miejskim zgiełku, tuż obok nas. Warto żebyśmy i my nauczyli się tego od nich – jak żyć wspólnie w mieście z mniejszymi sąsiadami – ptakami oraz pozostałymi zwierzętami. Nasze warsztaty dają tę niepowtarzalną okazję!

 

Oczywiście życie w mieście nie jest łatwe (i dla ptaków i dla nas) – ulice, ruch samochodowy i wydzielane spaliny, hałas, stała obecność ludzi, ekrany dźwiękochłonne, itp. Zmieniając wciąż środowisko, tworzymy raz po raz nowe zagrożenia czyhające na ptaki i wiele innych zwierząt. Wiele z nich przegrywa z naszymi dość egoistycznymi pomysłami konstruktorskimi. Ptaki giną pod kołami aut (podobny los czeka żaby, ropuchy, kuny czy jeże), w przęsłach mostów czy na liniach wysokiego napięcia.

 

Znana, szczególnie młodszym dzieciom, gra „Murarz” świetnie uświadamia młodym dwie ważne kwestie dotyczące życia ptaków w mieście: trudność z pokonywaniem przeszkód oraz zabieranie ptakom cennych miejsc, także lęgowych. Dzieci, ze swoją niezwykłą wrażliwością, doskonale czują, jak podobne zagrożenia mogą wpłynąć na życie ptaków.

 

Całe szczęście w Warszawie wprowadzane są już pierwsze pomysły tworzone specjalnie z myślą o naszych skrzydlatych milusińskich. Powstały tu już dwie proptasie konstrukcje – wieża dla jerza (Białołęka) oraz jerzykownik (Pole Mokotowskie). Na ich wzór część dzieci zaprojektowała nawet swoje własne budowle. Liczymy na to, że tego typu M1 dla ptaków będzie coraz więcej. Prawdą jest, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe już zaczynają dostrzegać korzyści z posiadania ptasich sąsiadów. Tak więc.. oby więcej!

 

Pomimo całej tej trudności życia, która czyha na ptaki prawie wszędzie i codziennie (a w miastach szczególnie), ogromnie cieszy fakt, że tak dużo ptasich przyjaciół żyje pośród nas. Z pewnością warto wybrać się na Stadion Narodowy, by przyjrzeć im się z bliska.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi warsztatami, serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: TUTAJ.

Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z naszym edukatorem Marcinem Siuchno: marcin.siuchno@ptakipolskie.pl, tel. 663 747 737!

Autor: Paweł Pstrokoński

Źródło: Fot. Paweł Pstrokoński, Marcin Siuchno

Powiązane artykuły

Działania Młodego Przyrodnika II

Działania Młodego Przyrodnika II

03 październik 2010

Wiosna w pełni, a właściwie już powoli zbliża się lato. Kwitną drzewa i rośliny zielne, owady uwijają się przy swoich codziennych obowiązkach.

WIĘCEJ >
Żuraw Mandżurski.

Żuraw Mandżurski.

17 luty 2011

Jeden z największych żurawi na świecie. Symbol wierności, szczęścia i długowieczności. Ptak monumentalny, niezwykły, piękny, elegancki.

WIĘCEJ >
Liderzy na pTAK!

Liderzy na pTAK!

03 grudzień 2014

Marzenia się spełniają. Tym razem nasze...

WIĘCEJ >