Zielone Lekcje Czajki Majki

Razem czy osobno?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wielu miłośników ptaków. Jedni z naszych skrzydlatych przyjaciół poszukują towarzystwa, inni wolą chadzać własnymi ścieżkami. Wielu z nich wręcz nie znosi swych kuzynów w pobliżu - gdy pojawi się taki i

Pewnie chodzi o miejsce na gniazdo, żonę lub pokarm, który mógłby być po prostu przez nieproszonego gościa skradziony. Dlaczego więc inne ptaki mieszkają nie tylko obok siebie, ale wręcz razem?

 

Jednym z ptaków,  który mieszka blisko Ciebie, a przepada za towarzystwem, jest Gawron. Czarny i elegancki ptak, z potężnym dziobem i charakterystycznymi spodenkami na nóżkach, widocznymi zwłaszcza, gdy jest zimno. On lubi tłok, gwar i harmider. Zimę spędza razem z innymi - czasem w wielkich stadach. Wiosną stada te dzielą się na mniejsze grupki i Gawrony zaczynają budować gniazda. Ale nie samotnie, tylko obok swych braci…

 

Miejsce, gdzie jest dużo gniazd tych samych ptaków nazywamy kolonią lęgową.

 

Patrząc na kolonie Gawronów, w których cały czas wybuchają kłótnie, sprzeczki a nawet bójki, trudno pomyśleć, że to dobry sposób na mieszkanie. Jednak tak, przynajmniej jeśli chodzi o Gawrony. Są to ptaki, które bardzo lubią się kłócić. Sąsiedzi, gdy ktoś się zbliży do ich gniazda, mogą nawet boleśnie dziobnąć. A jeśli ktoś zostawi swoje prawie zbudowane gniazdo, gdy wróci, może go już nie znaleźć. Sąsiedzi bezwstydnie ukradną wszystkie patyki i patyczki, trawki, gałganki i włosie, czyli to, z czego zrobione jest gawronie gniazdo.

 

W grupie Gawronów panuje ciągły hałas, sprzeczki i przestępczość, ale ptakom to nie przeszkadza. Bo towarzystwo, choć czasem męczy, częściej się przydaje i pomaga. Samotna para Gawronów nawet mając tak wielkie dzioby nie obroniłaby swych jaj i piskląt. Ale kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kłótliwych Gawronów wzbudza respekt w każdym złodzieju. A rodzice mogą na chwilę odpocząć, bo wiedzą, że jeśli oni nie wypatrują niebezpieczeństwa, to są sąsiedzi, na których czujność i pomoc można liczyć.

 

Nie tylko bezpieczeństwo się tu liczy. Gawrony, co ciekawe, mogą wymieniać się informacjami o miejscach wartych odwiedzenia. Jeśli któryś znajdzie pole, łąkę lub skwer z mnóstwem jedzenia, może opowiedzieć o tym sąsiadom i nazajutrz polecieć tam wraz z nimi. Nawet jeśli nie zechce się podzielić wiedzą, to sąsiedzi mogą go obserwować i po prostu polecieć za nim do tej ptasiej stołówki.

 

Swe towarzystwo lubią również Mewy śmieszki. Tak jak u Gawronów, na mewim osiedlu mieszkaniowym wciąż wybuchają kłótnie i bójki. Sąsiedzi krzyczą na siebie i próbują dziobnąć. Jednak gdy pojawi się drapieżnik, przerywają swary i wspólnie ruszają na niego. Gdy niebezpieczeństwo minie, Mewy wracają do …kłótni.

 

Tak jak kolonia Gawronów, kolonia Mew jest bardzo głośnym miejscem. Mimo to wiele małych, spokojnych i nie tak wojowniczych ptaków chce mieć Mewy za swoich sąsiadów. Bo choć są to głośni i uciążliwi współlokatorzy, to do Mew nie zbliży się żaden rabuś gniazd. Dzięki temu mama Kaczka czy też mama Perkoz mogą czuć się bezpiecznie.

 

Jak widać z ptasimi sąsiadami jest jak z rodzeństwem. Choć są pewne minusy, to ogólnie dobrze jest mieć siostrę lub brata albo sąsiada, na których zawsze można polegać.

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Fot. Marcin Siuchno

Powiązane artykuły

Oferta na pTAK!

Oferta na pTAK!

03 październik 2010

Kampania pTAK!, chociaż poświęcona ptakom i ochronie bioróżnorodności, jest w całości adresowana do ludzi – do Państwa. Ma uczyć, bawić, może wzruszać - na pewno łączyć...

WIĘCEJ >
Miłość w puchu

Miłość w puchu

12 lipiec 2017

Jeśli sen z powiek spędza nam niewierność męża lub kochanka, należy napełnić jego poduszkę łabędzim puchem – tak podpowiadał stary obyczaj. Magiczna siła łabędzich piór miała zagwarantować jego lojalność i przywiązanie. Tak samo jak zapewnia trwałość stadła pary łabędzi.

WIĘCEJ >
Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

Pierwsza Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym za nami!

08 maj 2015

Ponad 80 uczestników, wykład dr-a Grzegorza Grzywaczewskiego z Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dwie wyprawy w teren oraz wspólne ognisko - tak w dużym skrócie wyglądało nocne spotkanie miłośników sów w Poleskim Parku Narodowym.

WIĘCEJ >