Zielone Lekcje Czajki Majki

Razem czy osobno?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć wielu miłośników ptaków. Jedni z naszych skrzydlatych przyjaciół poszukują towarzystwa, inni wolą chadzać własnymi ścieżkami. Wielu z nich wręcz nie znosi swych kuzynów w pobliżu - gdy pojawi się taki i

Pewnie chodzi o miejsce na gniazdo, żonę lub pokarm, który mógłby być po prostu przez nieproszonego gościa skradziony. Dlaczego więc inne ptaki mieszkają nie tylko obok siebie, ale wręcz razem?

 

Jednym z ptaków,  który mieszka blisko Ciebie, a przepada za towarzystwem, jest Gawron. Czarny i elegancki ptak, z potężnym dziobem i charakterystycznymi spodenkami na nóżkach, widocznymi zwłaszcza, gdy jest zimno. On lubi tłok, gwar i harmider. Zimę spędza razem z innymi - czasem w wielkich stadach. Wiosną stada te dzielą się na mniejsze grupki i Gawrony zaczynają budować gniazda. Ale nie samotnie, tylko obok swych braci…

 

Miejsce, gdzie jest dużo gniazd tych samych ptaków nazywamy kolonią lęgową.

 

Patrząc na kolonie Gawronów, w których cały czas wybuchają kłótnie, sprzeczki a nawet bójki, trudno pomyśleć, że to dobry sposób na mieszkanie. Jednak tak, przynajmniej jeśli chodzi o Gawrony. Są to ptaki, które bardzo lubią się kłócić. Sąsiedzi, gdy ktoś się zbliży do ich gniazda, mogą nawet boleśnie dziobnąć. A jeśli ktoś zostawi swoje prawie zbudowane gniazdo, gdy wróci, może go już nie znaleźć. Sąsiedzi bezwstydnie ukradną wszystkie patyki i patyczki, trawki, gałganki i włosie, czyli to, z czego zrobione jest gawronie gniazdo.

 

W grupie Gawronów panuje ciągły hałas, sprzeczki i przestępczość, ale ptakom to nie przeszkadza. Bo towarzystwo, choć czasem męczy, częściej się przydaje i pomaga. Samotna para Gawronów nawet mając tak wielkie dzioby nie obroniłaby swych jaj i piskląt. Ale kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kłótliwych Gawronów wzbudza respekt w każdym złodzieju. A rodzice mogą na chwilę odpocząć, bo wiedzą, że jeśli oni nie wypatrują niebezpieczeństwa, to są sąsiedzi, na których czujność i pomoc można liczyć.

 

Nie tylko bezpieczeństwo się tu liczy. Gawrony, co ciekawe, mogą wymieniać się informacjami o miejscach wartych odwiedzenia. Jeśli któryś znajdzie pole, łąkę lub skwer z mnóstwem jedzenia, może opowiedzieć o tym sąsiadom i nazajutrz polecieć tam wraz z nimi. Nawet jeśli nie zechce się podzielić wiedzą, to sąsiedzi mogą go obserwować i po prostu polecieć za nim do tej ptasiej stołówki.

 

Swe towarzystwo lubią również Mewy śmieszki. Tak jak u Gawronów, na mewim osiedlu mieszkaniowym wciąż wybuchają kłótnie i bójki. Sąsiedzi krzyczą na siebie i próbują dziobnąć. Jednak gdy pojawi się drapieżnik, przerywają swary i wspólnie ruszają na niego. Gdy niebezpieczeństwo minie, Mewy wracają do …kłótni.

 

Tak jak kolonia Gawronów, kolonia Mew jest bardzo głośnym miejscem. Mimo to wiele małych, spokojnych i nie tak wojowniczych ptaków chce mieć Mewy za swoich sąsiadów. Bo choć są to głośni i uciążliwi współlokatorzy, to do Mew nie zbliży się żaden rabuś gniazd. Dzięki temu mama Kaczka czy też mama Perkoz mogą czuć się bezpiecznie.

 

Jak widać z ptasimi sąsiadami jest jak z rodzeństwem. Choć są pewne minusy, to ogólnie dobrze jest mieć siostrę lub brata albo sąsiada, na których zawsze można polegać.

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Fot. Marcin Siuchno

Powiązane artykuły

Wernisaż Wystawy w Złotych Tarasach!

Wernisaż Wystawy w Złotych Tarasach!

08 maj 2015

Wystawa Ptak też Człowiek! ciągle trwa. Możecie oglądać ją w Złotych Tarasach w Warszawie jeszcze do 17 maja.

WIĘCEJ >
Polska i Polacy z lotu pTAKa.

Polska i Polacy z lotu pTAKa.

11 grudzień 2010

Czy rzeczywiście nieszczęściem wielu regionów Polski jest to, że ma tak dużo terenów zielonych?

WIĘCEJ >
Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy

01 październik 2010

Został utworzony w 1990 roku Parku, jego powierzchnia wynosi 11441,34 ha, z czego pod ochroną ścisłą znajduje się 569,36 ha, ochroną częściową 10225,02 ha, a krajobrazową – 313,19 ha. Powierzchnia otuliny wynosi 40896 ha.

WIĘCEJ >