Zlot Klubu Ptaków Polskich

Relacja z II Zlotu Klubu Ptaków Polskich

W dniach 18-20 maja do Goniądza, w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego, po raz drugi zawitali między innymi Państwo Wróblewscy, Sokołowscy, Orlikowscy, Słowińscy oraz wielu innych Bioróżnorodnych, zarówno z nazwiska, jak i z samej pasji

W II Zlocie Ptaków Polskich wzięło udział ponad 400 osób w różnym wieku, z różnych zakątków Polski oraz Europy – wszyscy będący na pTAK!

 

Od pierwszego dnia było bardzo intensywnie i bioróżnorodnie – pierwsze wycieczki terenowe w poszukiwaniu łosia, bekasów i wodniczki;  wieczorne prezentacje, w tym Bagna są Dobre! o zagrożeniach regulacji rzek i osuszaniu oraz o głębokim sensie bagien i mokradeł, a także 4 Wesela i Pogrzeb, czyli jak się kochają ptaki nad Biebrzą. Rozpoczęliśmy również pokazy pierwszych odcinków z niezwykłej serii Saga Prastarej Puszczy, Bożeny i Jana Walencików. Wszystkie 10 odcinków można było podziwiać przedpremierowo w kolejnych dniach zlotu.

 

W sobotę specjalnie dla „porannych ptaszków” zaplanowaliśmy kolejne wyprawy – świt na bagnach w towarzystwie ptaków wodno-błotnych oraz przeprawy bagienne. Poza niezwykłymi wschodami słońca w oparach bagiennej mgły, miłośnicy pięknych krajobrazów mieli okazję doświadczać uroków biebrzańskich bagien podczas kajakowych spływów wzdłuż rzeki Biebrzy.

 

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, w tym rodzinnych wypraw terenowych na wodne stwory, bobra i jedyną w swoim rodzaju rosiczkę oraz warsztatów z sztuki tropienia i…kupologii stosowanej.

 

Na mniej ruchliwych czekały liczne spotkania, prezentacje i warsztaty. Była okazja posłuchać historii Joanny Wierzbickiej, pierwszej damy i zarazem pionierki polskiego filmu przyrodniczego oraz niezwykłych opowieści Mateusza Piesiaka, laureata najbardziej prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej w kategorii młodzieżowej.

 

O rzeczach ważnych i istotnych nie tylko dla ptaków ale i całej przyrody opowiadali podczas swoich prezentacji Arek Broniarek i najmilszy z profesorów, prof. Maciej Luniak. Natomiast dla spragnionych artystycznych doznań przygotowaliśmy pTAKowe warsztaty rękodzielnicze oraz warsztaty fotografii i rysunku – dla każdego było coś dobrego. Wszystko oczywiście w klimacie na pTAK!

 

W sobotni wieczór zaszczycił nas swoimi barwnymi występami Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” oraz Dziecięcy Zespół Taneczny „Mikroklimat” z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Przy promieniach zachodzącego słońca wielu zmęczonych, ale i uradowanych "terenowiczów" delektowało się wysublimowanymi dźwiękami koncertu Jazz na pTAK w wykonaniu zespołu Triomania. Na koniec do energetycznych, bałkańskich rytmów zespołu Balkan Sevdah bawili się wszyscy wytrwali i spragnieni nocnych wrażeń – nie sposób było ustać w miejscu.

 

Na zwieńczenie całego zlotu, w niedzielę 20-ego maja, wraz z ponad 1500 osób ubranych w brązowe, żółte i czarne koszulki z napisem „pTAK też Człowiek!”, ułożyliśmy największego na świecie Orlika Grubodziobego, pobijając tym samym rekord Guinnessa ustanowiony podczas pierwszego zlotu.

 

Przy okazji Zlotu obchodziliśmy również 20 urodziny powołania instrumentu finansowego LIFE+, dzięki dofinansowaniu któremu realizujemy dwa niezwykłe projekty: Bagna są Dobre! oraz Orlik, Ptak Jakich Mało.

 

Było słonecznie i gorąco, pogoda sprzyjała, przyroda kusiła dzikością, a ptaki śpiewały i zachwycały swym pięknem. I co najważniejsze - wszystkim się podobało.

 

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Zlotu oraz Wolontariuszom za czas, zaangażowanie, pasję i miłość do ptaków. Bądźcie z nami na pTAK! i do zobaczenia już za rok, na kolejnym Zlocie Ptaków Polskich.

 

Dziękujemy również osobom i instytucjom wspierającym naszą inicjatywę – za wspaniałą postawę i bycie na pTAK! Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Goniądza i Starościny Monieckiej, do Zespołów Szkół w Goniądzu i Suchowoli, naszych Partnerów Medialnych – Portalu Onet.pl, Polskiego Radia Białystok, Radia TOK FM, TVP Białystok oraz sponsora generalnego - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

II Zlot Ptaków Polskich był jednym z wydarzeń włączonych do międzynarodowego kalendarza obchodów Światowego Dnia Ptaków Wędrownych.

 

Wybrane adresy internetowe, gdzie można posłuchać, obejrzeć lub poczytać o II Zlocie Ptaków Polskich i największym orliku grubodziobym na świecie:

 

Goniądz ponownie w Księdze Guinnessa

Największy na świecie

Rekord Guinnessa pobity w naszym regionie

Orlik w Księdze Guinnessa

Gigantyczny orlik z ludzi

W Goniądzu nad Biebrzą ustanowiono nowy rekord Guinnessa

 

 

 

 

 

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

pTAK też Człowiek! Nowa odsłona Kampanii Bądź na pTAK!

pTAK też Człowiek! Nowa odsłona Kampanii Bądź na pTAK!

13 czerwiec 2012

Wielkie wydarzenie na rzecz ptaków oraz wyjątkowa uczta dla ludzkiego oka. Wszystko to za sprawą nowej kampanii medialno-wizualnej do drugiej edycji Ogólnopolskiej Społecznej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej BĄDŹ NA pTAK!, którą wcielamy

WIĘCEJ >
Dzień Dziecka w Centrum Orlikowym

Dzień Dziecka w Centrum Orlikowym

10 czerwiec 2013

Z okazji Dnia Dziecka 3. czerwca w naszym Centrum Orlikowym w Goniądzu odbyło się specjalne wydarzenie dla najmłodszych - wspólnie z uczennicami i uczniami Szkoły Podstawowej w Klewiance poznawaliśmy świat biebrzańskiej przyrody, a w szczególno

WIĘCEJ >
Marek Piekarczyk

Marek Piekarczyk

09 październik 2015

Nie będzie ptaków, nie będzie śpiewania!

WIĘCEJ >