Zlot Klubu Ptaków Polskich

Relacja z II Zlotu Klubu Ptaków Polskich

W dniach 18-20 maja do Goniądza, w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego, po raz drugi zawitali między innymi Państwo Wróblewscy, Sokołowscy, Orlikowscy, Słowińscy oraz wielu innych Bioróżnorodnych, zarówno z nazwiska, jak i z samej pasji

W II Zlocie Ptaków Polskich wzięło udział ponad 400 osób w różnym wieku, z różnych zakątków Polski oraz Europy – wszyscy będący na pTAK!

 

Od pierwszego dnia było bardzo intensywnie i bioróżnorodnie – pierwsze wycieczki terenowe w poszukiwaniu łosia, bekasów i wodniczki;  wieczorne prezentacje, w tym Bagna są Dobre! o zagrożeniach regulacji rzek i osuszaniu oraz o głębokim sensie bagien i mokradeł, a także 4 Wesela i Pogrzeb, czyli jak się kochają ptaki nad Biebrzą. Rozpoczęliśmy również pokazy pierwszych odcinków z niezwykłej serii Saga Prastarej Puszczy, Bożeny i Jana Walencików. Wszystkie 10 odcinków można było podziwiać przedpremierowo w kolejnych dniach zlotu.

 

W sobotę specjalnie dla „porannych ptaszków” zaplanowaliśmy kolejne wyprawy – świt na bagnach w towarzystwie ptaków wodno-błotnych oraz przeprawy bagienne. Poza niezwykłymi wschodami słońca w oparach bagiennej mgły, miłośnicy pięknych krajobrazów mieli okazję doświadczać uroków biebrzańskich bagien podczas kajakowych spływów wzdłuż rzeki Biebrzy.

 

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, w tym rodzinnych wypraw terenowych na wodne stwory, bobra i jedyną w swoim rodzaju rosiczkę oraz warsztatów z sztuki tropienia i…kupologii stosowanej.

 

Na mniej ruchliwych czekały liczne spotkania, prezentacje i warsztaty. Była okazja posłuchać historii Joanny Wierzbickiej, pierwszej damy i zarazem pionierki polskiego filmu przyrodniczego oraz niezwykłych opowieści Mateusza Piesiaka, laureata najbardziej prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej w kategorii młodzieżowej.

 

O rzeczach ważnych i istotnych nie tylko dla ptaków ale i całej przyrody opowiadali podczas swoich prezentacji Arek Broniarek i najmilszy z profesorów, prof. Maciej Luniak. Natomiast dla spragnionych artystycznych doznań przygotowaliśmy pTAKowe warsztaty rękodzielnicze oraz warsztaty fotografii i rysunku – dla każdego było coś dobrego. Wszystko oczywiście w klimacie na pTAK!

 

W sobotni wieczór zaszczycił nas swoimi barwnymi występami Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” oraz Dziecięcy Zespół Taneczny „Mikroklimat” z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Przy promieniach zachodzącego słońca wielu zmęczonych, ale i uradowanych "terenowiczów" delektowało się wysublimowanymi dźwiękami koncertu Jazz na pTAK w wykonaniu zespołu Triomania. Na koniec do energetycznych, bałkańskich rytmów zespołu Balkan Sevdah bawili się wszyscy wytrwali i spragnieni nocnych wrażeń – nie sposób było ustać w miejscu.

 

Na zwieńczenie całego zlotu, w niedzielę 20-ego maja, wraz z ponad 1500 osób ubranych w brązowe, żółte i czarne koszulki z napisem „pTAK też Człowiek!”, ułożyliśmy największego na świecie Orlika Grubodziobego, pobijając tym samym rekord Guinnessa ustanowiony podczas pierwszego zlotu.

 

Przy okazji Zlotu obchodziliśmy również 20 urodziny powołania instrumentu finansowego LIFE+, dzięki dofinansowaniu któremu realizujemy dwa niezwykłe projekty: Bagna są Dobre! oraz Orlik, Ptak Jakich Mało.

 

Było słonecznie i gorąco, pogoda sprzyjała, przyroda kusiła dzikością, a ptaki śpiewały i zachwycały swym pięknem. I co najważniejsze - wszystkim się podobało.

 

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Zlotu oraz Wolontariuszom za czas, zaangażowanie, pasję i miłość do ptaków. Bądźcie z nami na pTAK! i do zobaczenia już za rok, na kolejnym Zlocie Ptaków Polskich.

 

Dziękujemy również osobom i instytucjom wspierającym naszą inicjatywę – za wspaniałą postawę i bycie na pTAK! Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Goniądza i Starościny Monieckiej, do Zespołów Szkół w Goniądzu i Suchowoli, naszych Partnerów Medialnych – Portalu Onet.pl, Polskiego Radia Białystok, Radia TOK FM, TVP Białystok oraz sponsora generalnego - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

II Zlot Ptaków Polskich był jednym z wydarzeń włączonych do międzynarodowego kalendarza obchodów Światowego Dnia Ptaków Wędrownych.

 

Wybrane adresy internetowe, gdzie można posłuchać, obejrzeć lub poczytać o II Zlocie Ptaków Polskich i największym orliku grubodziobym na świecie:

 

Goniądz ponownie w Księdze Guinnessa

Największy na świecie

Rekord Guinnessa pobity w naszym regionie

Orlik w Księdze Guinnessa

Gigantyczny orlik z ludzi

W Goniądzu nad Biebrzą ustanowiono nowy rekord Guinnessa

 

 

 

 

 

Autor: Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Kowalik

Kowalik

14 listopad 2013

Wśród sosnowych gałązek zwinnie i niepostrzeżenie pełza niewielki ptaszek. Z wielką wprawą, niczym sikora, wyszukuje schowane pod korą owady i ich jajeczka. Nie należy jednak ani do rodziny pełzaczy, ani do sikor.

WIĘCEJ >
Zima w mieście zimą na pTAK!

Zima w mieście zimą na pTAK!

15 luty 2013

W ostatnim tygodniu ferii zimowych w Warszawie mieliśmy przyjemność gościć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” na Saskiej Kępie.

WIĘCEJ >
Kodeks etyczny

Kodeks etyczny

03 październik 2010

1. Dobro Przyrody – w szczególności ochrona dzikich gatunków i ich siedlisk - jest nadrzędnym celem naszego działania.

WIĘCEJ >