Wydarzenia

Relacja z Trzeciej Ogólnopolskiej Nocy Sów

Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Białystok, Poznań, Toruń i wiele innych miejscowości małych i dużych – łącznie w ponad 50 lokalizacjach w całym kraju blisko 2000 Uczestniczek i Uczestników razem z nami wzięło udział w Ogólnopolskiej Trzeciej Nocy Sów, która odbyła się w dniach 5-6 kwietnia. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami współtworzyli to niezwykłe wydarzenie oraz tym, którzy wzięli w nim udział. Bez Was by tego nie było!

Okazało się, że nocne zabójczynie cieszą się dużą sławą - mimo, iż rzadko kto widział je na własne oczy. Ich nocny tryb życia, tajemniczość, mistycyzm i głos mrożący krew w żyłach sprawiają, iż nie można przejść obok tematu Sów obojętnie, ba… co więcej - bardzo łatwo można stracić dla nich głowę i…serce. Sowy, jak mało jakie ptaki, mają w sobie dar rozkochiwania tłumów, co szczególnie zaobserwowaliśmy podczas niektórych wycieczek w tym roku.

 

Tegoroczna Noc Sów cieszyła się ogromną popularnością. Zainteresowanie sowimi wycieczkami w całym kraju było tak duże, iż przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłoszenia o chęci przeprowadzenia wydarzenia w swojej miejscowości napływały do nas strumieniem z całej Polski – od prywatnych osób zakochanych w ptakach i przyrodzie, po Parki Narodowe i Krajobrazowe, Nadleśnictwa, Uniwersyteckie Koła Przyrodnicze, szkoły,  organizacje przyrodnicze, a nawet bydgoskie ZOO.

 

Prowadzący prześcigali się w pomysłach na rozpromowanie Nocy Sów w swoim regionie. Wolontariusze z Poznania byli gośćmi w regionalnej telewizji, organizatorzy z Gdańska pojawili się w tamtejszym radiu, a lokalne gazety i portale internetowe z zapałem zamieszczały informacje o planowanych atrakcjach – sowia gorączka trwała w najlepsze w całym kraju.

 

Wydarzenia, w zależności od lokalizacji i lokalnych organizatorów, skierowane były zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – jedne do osób, dla których to dopiero pierwszy bezpośredni kontakt z Sowami, inne do prawdziwych pasjonatów przyrody i ptaków. Zapisom nie było końca – szczególnie w dużych miastach, gdzie zainteresowanie okazało się tak duże, iż brakowało już miejsc, choć zaplanowanych było nawet kilka wycieczek w ciągu tygodnia. W niektórych miastach, jak np. w Gdańsku, Poznaniu czy Janowie Podlaskim, podczas organizowanych Nocy Sów zebrało się od 100 do 150 osób, które wspólnie z nami chciały odkrywać magię Sów.

 

W jaki sposób uczestniczki i uczestnicy poznawali świat nocnych ptaków? W głównej mierze spotkania były oparte o prezentacje multimedialne dotyczące gatunków Sów i ich biologii, ochrony, badań oraz znaczenia tych tajemniczych ptaków w kulturze, a także projekcje jednego z dwóch filmów o Sowach: „Sowy Polski” (Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych) oraz „Płomykówka. Sowa z Sąsiedztwa” (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”). Od pomysłowości naszych wolontariuszy zależało jak jeszcze ubogacą plan sowiej Nocy. I tak w jednych miejscach nie zabrakło atrakcji artystycznych, w tym konkursów i wystaw plastycznych. Gdzie indziej na zwieńczenie Nocy organizowano ogniska do białego rana, a prawdziwi szczęściarze mieli okazję stanąć oko w oko (a nawet dotknąć) z prawdziwym Puchaczem bądź Płomykówką – dzięki zaproszonym sokolnikom.  

 

Jednak Przyrody nie da się pokochać i odkryć jedynie znając teorię, dlatego po części teoretycznej przychodził czas na nocny spacer, nasłuchiwanie, a nawet podglądanie Sów. Szukaliśmy Sów zarówno w miastach - zaglądając do pobliskich parków, na skwery czy cmentarze - na wsiach i w pobliskich lasach, jak i w najdzikszych rejonach Polski - korzystając z bogactwa przyrodniczego naszych Parków Narodowych. Z 13 gatunków, które można spotkać w Polsce, naszym Uczestniczką i Uczestnikom z całej Polski udało się zobaczyć bądź usłyszeć 7 gatunków – Puszczyki, Uszatki, Płomykówki, Sóweczki, Pójdźki, Włochatki i Puchacze.

 

Grupy, które nie miały tyle szczęścia, i nie udało im się zaobserwować czy usłyszeć Sów (Przyroda przecież bywa kapryśna i nie zawsze łatwo ją przewidzieć), nie przejmowali się zbytnio – wszak poznali naturę Sów, które chcąc pozostać niesłyszane i niewidziane, takimi zostały. Dla wielu osób sam spacer w nocnej atmosferze był dużym przeżyciem - nie na co dzień przecież chodzimy w nocy po ciemnym lesie czy parku, by poszukiwać Sów…

 

Po właśnie minionej edycji Nocy Sów śmiało możemy stwierdzić jedno - Sowy kompletnie oczarowały osoby, które wzięły udział w wydarzeniu. Ich wspaniały słuch i wzrok, bezszelestny lot, kąt obrotu głowy i szereg innych przystosowań biologicznych oraz ta wyjątkowa majestatyczność i tajemniczość znalazły wiele fanek i fanów. Cieszymy się razem z tymi, którzy swoją przygodę z Ptakami dopiero zaczęli lub dzięki naszemu wydarzeniu wzmocnili się w przekonaniu, że Ptaki to zwierzęta piękne i cudowne (i tajemnicze, jeśli mowa o Sowach), które mogą budzić ogromny zachwyt, jak cała Przyroda.

 

Gorąco zachęcamy do samodzielnego poszukiwania Uszatek, Puszczyków i całej sowiej braci – jednak z rozwagą, pamiętając, iż bezpieczeństwo i komfort Ptaków są najważniejsze. Z tym jednak trzeba będzie raczej poczekać do października, gdyż od maja Sowy milkną i odnalezienie ich staje się jeszcze trudniejsze… Życzymy ciekawych spotkań, obserwacji i pięknych zdjęć. Za rok spotkamy się znów, by Sowy stały się nam jeszcze bliższe – mamy nadzieję, że w jeszcze większym gronie. Już teraz gorąco zapraszamy!

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Prowadzącym i osobom zaangażowanym w zorganizowanie poszczególnych Nocy Sów za pasję i zapał, z jakim miłością do Sów zarażaliście innych. Spośród relacji z wydarzeń nadesłanych przez Przewodników wybraliśmy te, które zrobiły na nas szczególne wrażenie. Ich autorom pragniemy przyznać nagrody specjalne:

 

I miejsce – Krzysztof Baranowski

II miejsce – Jarosław Mydlak

III miejsce –  Białowieska Akademia Bioróżnorodności WEJMUTKA

 

Wyróżnienie:

Agata Hryniewiecka-Cichoń

Mirosława Gromacka

Małgorzata Kielan

Eryk Złoty

 

Natomiast wśród Uczestniczek i Uczestników zapisanych na listach obecności z wszystkich spotkań zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiej Nocy Sów rozlosowane zostaną specjalne nagrody – upominki związane z Bohaterkami naszej wspólnej akcji, z których część zasponsorowana została przez firmę Forest Design.

Autor: Paweł Pstrokoński i Ewa Stróżniak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Zachowania społeczne ptaków – część I

Zachowania społeczne ptaków – część I

29 sierpień 2014

Social commitment (ang. zaangażowanie społeczne). Ptaki bardzo dobrze znają to pojęcie – przynajmniej z praktycznego punktu widzenia. Jakie interakcje występują w świecie ptaków? Czy pomagają sobie wzajemnie, wspierają i dodają otuchy? A może odwrotnie – są nieprzyjazne i unikają siebie nawzajem jak ognia? Poprzez cykl artykułów postaramy się pokazać Wam, jak ptaki rozumieją a przede wszystkim praktykują powiedzenie „podaj mi pomocną dłoń” - w ich wypadku… skrzydło.

WIĘCEJ >
Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy

22 marzec 2012

Formularz zgłoszeniowy. Akcja Edukacyjna: Najbardziej Bioróżnorodna Remiza, edycja 2.

WIĘCEJ >
Pierwszy dzień wiosny z Żyrafą

Pierwszy dzień wiosny z Żyrafą

21 marzec 2013

Jak najlepiej spędzić pierwszy dzień wiosny? Z ptakami... Nic bardziej nie oddaje ducha nadchodzących słonecznych, pełnych zieleni dni niż nasi rozświergotani, skrzydlaci przyjaciele.

WIĘCEJ >