Ptaki w ogrodzie

Rozmiar ma znaczenie

Wieszając budki w swoim ogrodzie, zwróćcie uwagę na rozmiar i typy budek lęgowych. Wbrew wszystkiemu, kilka milimetrów mniej lub więcej może mieć duże znaczenie dla ptaka, który zadomowi się w naszym ogrodzie.

Nie bez przyczyny przy budkach lęgowych dodaje się zwrot „budka wymiarowa”. Każda budka ma swoje stałe wymiary określające jej długość, szerokość, wielkość otworu wlotowego i głębokość. Owe wymiary zawdzięczamy poświęceniu i pracy prof. Jana Sokołowskiego. To właśnie on - budując budki, obserwując efekty i wyciągając wnioski - ustalił, jakie wymiary powinna mieć bezpieczna, przyjazna ptakom budka. Jego praca przetrwała próbę czasu. I do dziś, z niewielkimi tylko poprawkami budujemy budki według jego wytycznych.

 

Kluczowe wymiary przy wyborze lub budowie budki, mające jednocześnie największe znaczenie dla ptaka, to: średnica otworu, wewnętrzny wymiar dna i głębokość budki (liczona od krawędzi otworu wlotowego do dna).

 

Średnica otworu nie może być za mała. Jeśli otwór będzie zbyt mały, ptaki zwyczajnie nie zmieszczą się w nim lub przeciskanie przez mały otwór zajmować będzie im zbyt dużo czasu, bądź co gorsza – spowoduje nawet fizyczne obrażenia. Duży otwór natomiast to groźba nieproszonych gości, głównie tych, którzy chcą zawłaszczyć dla siebie budkę lub pożreć lęg.

 

Płytka budka - czyli o zbyt małej odległości od wejścia do dna budki - to zagrożenie dla lęgów. Jaja lub pisklęta będą w takiej budce znajdować się tuż przy otworze wlotowym, czyli na wyciągnięcie dzioba lub łapy głodnego drapieżnika.

 

Pamiętajmy o tym wszystkim wybierając budki lęgowe w sklepach, tym bardziej, że budki zbyt małe, ciasne lub za płytkie są również wybierane przez ptaki jako miejsce na lęgi. Wtedy jednak kończą się one często tragicznie.

 

A jeśli ktoś chce zbudować ptasi dom własnymi rękoma, poniżej zamieszczamy listę wymiarów trzech najpopularniejszych i najprostszych do zrobienia budek, czyli budek: A, A1 i B. Tym drobnym wysiłkiem sprawi frajdę i sobie i ptakom:

 

Budka typu A :

 • Średnica otworu wlotowego 34 mm
 • Wewnętrzny wymiar dna: 11x11 cm
 • Głębokość od wlotu do dna: 21 cm
 • Wysokość ściany przedniej 30 cm

 

Budka typu A1:

 • Średnica otworu wlotowego 28 mm
 • Wewnętrzny wymiar dna: 11x11 cm
 • Głębokość od wlotu do dna: 21 cm
 •  Wysokość ściany przedniej 30 cm

 

Budka typu B2:

 • Średnica otwory wlotowego 50 mm,
 • Wewnętrzny wymiar dna 13x13
 • Wysokość ściany przedniej 38mm

Autor: Marcin Siuchno

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Szkoła na pTak

Szkoła na pTak

05 październik 2010

Zapraszamy serdecznie wszystkie szkoły, uczniów i nauczycieli do wspólnej pracy i zabawy w ramach Akcji Szkoła na pTAK!

WIĘCEJ >
Zrób coś na pTAK!

Zrób coś na pTAK!

15 maj 2015

Już teraz, dzisiaj. To proste!

WIĘCEJ >
Przetarg na usługę usprzętowienia Zlotu Klubu Ptaków Polskich

Przetarg na usługę usprzętowienia Zlotu Klubu Ptaków Polskich

11 czerwiec 2014

Goniądz: Usługa w zakresie zapewnienia i obsługi nagłośnienia oraz infrastruktury technicznej na Zlocie Klubu Ptaków Polskich w Goniądzu w roku 2014 Numer ogłoszenia: 196768 - 2014; data zamieszczenia: 10.06.2014

WIĘCEJ >