Jestem na pTAK!

Skrzaty z Przedszkola Miejskiego nr 21 w Olsztynie podczas Nocy Sów, fot. Magdalena Wróblewska

Skrzaty, sowy i ślimaki...

W Nocy Sów 2017 wzięły udział Skrzaty z Przedszkola Miejskiego nr 21 w Olsztynie. W drodze "na sowy" spotkały ciekawych sąsiadów przedszkola: bociana, kruka, a nawet żabę i ślimaka! Oglądały stokrotki, podbiały i wierzby. Wykryły porozrzucane ptasie pióra, a także - niestety! - nielegalne wysypisko śmieci. Dziękujemy Pani Magdalenie za barwną relację i godne najwyższego uznania podejścia do edukacji przyrodniczej najmłodszych.

W piątek 31 marca 2017r. w Przedszkolu Miejskim nr 21 w Olsztynie zorganizowaliśmy „Noc Sów” – na miarę możliwości dzieci z grupy 3-5 latki zostały zorganizowane zajęcia.

Na początku przedszkolaki zapoznały się z wyglądem sów (plakat „Noc Sów”, udostępnione przez Państwa zdjęcia) zamieszkujących terytorium Polski i wskazano im te, które zamieszkują Warmię. Dzieci poznały ich nazwy i cechy charakterystyczne, szczególną uwagę zwrócono na wygląd oczu sów i na to, co oznacza ich kolor – tryb życia (żółty – dzienne, pomarańczowy – świt i zmierzch, czarny – noc).

Następnie przedszkolaki z grupy Skrzaty wybrały trzy nazwy sów, które im się spodobały (sóweczka, płomykówka, włochatka). Otrzymały ich kontury, które kolorowały zgodnie z własnymi obserwacjami i po porównaniu z plakatami.

Kiedy już się posililiśmy  (po śniadaniu) około godziny 9:00 wyruszyliśmy do lasu na spotkanie z sowami. Zanim jednak spotkaliśmy sowę udało się dzieciom spostrzec Bociana białego, który krążył nad łąką w poszukiwaniu zdobyczy.

W drodze do lasu dzieci dowiedziały się czym żywią się sowy, jakie tereny zamieszkują, czy budują gniazda i utrwaliły wiadomości nt. trybu życia związanego z kolorem oczu sów. Przed wejściem w głąb lasu ustaliliśmy wspólnie sposób zachowania się (ciche zachowanie, nie oddalanie się od grupy i uważne słuchanie).

Przedszkolaki uważnie obserwowały drzewa i całe otoczenie, niestety nie udało nam się dostrzec żadnej z sów. Pokazały się sroki, sikorki i kawki oraz kruki. Mimo to usłyszeliśmy sowę w naturalnym otoczeniu – dzięki nagraniu – mogliśmy przynajmniej to sobie wyobrazić (Skrzaty uważnie słuchały odgłosów, były bardzo zaciekawione). Dzieci zwróciły uwagę na zainteresowanie ptaków słuchanymi przez nas odgłosami – kiedy słychać było głos sowy, inne ptaki milkły, następnie one jakby informowały się o zagrożeniu i odfruwały.

Udało nam się dokonać jeszcze kilku dodatkowych obserwacji innych okazów zwierząt m.in. ślimaki, żaby. Przedszkolaki dostrzegły także okazy roślinne tj. bazie wierzbowe, podbiał i stokrotki.

Kiedy już mieliśmy wracać odnaleźliśmy miejsce, w którym porozrzucane były jedynie pióra prawdopodobnie gołębia – dzieci stwierdziły, że został zjedzony przez lisa.

W czasie powrotu do przedszkola dzieci żywiołowo opowiadały sobie o tym, co widziały i o czym się dowiedziały. Cała wyprawa sprawiła im wiele radości, ale także zwróciła uwagę na konieczność dbania o środowisko przyrodnicze, by ochronić różnego rodzaju gatunki ptaków, roślin i zwierząt (szczególnie w takich miejscach jak las – zobaczyliśmy w lesie dzikie wysypisko śmieci, co również poruszyło dzieci).

Po naszej wyprawie od rodziców mieliśmy informację zwrotną, że dzieci były zadowolone po wycieczce i chętnie im opowiadały o swoich odkryciach, przeżyciach i informacjach, jakie pozyskały  podczas naszych zajęć.

Magdalena Wróblewska
Przedszkole Miejskie nr 21 w Olsztynie
 

Autor: Magdalena Wróblewska

Źródło: Przedszkole Miejskie nr 21 w Olsztynie