Ptaki w mieście

Szklane domy a bezpieczeństwo ptaków

Wizja szklanych domów Stefana Żeromskiego to już od dawna nie wizja! - to fakt. Jednakże autor „Przedwiośnia” nie przewidział w najczarniejszym nawet scenariuszu, jak bardzo „odbije się” to na naszych skrzydlatych przyjaciołach.

Tymczasem coraz więcej ptaków traci życie rozbijając się o okna, drzwi balkonowe, szklane tarasy, ekrany akustyczne i wieżowce. O skali tego zjawiska świadczyć może ilość osób poszukujących na różnych forach porady, co zrobić w przypadku wyżej wymienionej sytuacji.

 

Sami w ostatnim czasie staliśmy się świadkami takich zdarzeń, kiedy to o sąsiadujący z nami budynek rozbiły się kolejno: dzięcioł duży i wróbel. Postanowiliśmy zatem wrócić do znanego nam problemu i dowiedzieć się, jakimi metodami próbuje się zapobiegać tego typu sytuacjom na co dzień. Do najczęstszych sposobów należy naklejanie sylwetek ptaków drapieżnych na szklane powierzchnie (według niektórych opinii skuteczność dotyczy tylko powierzchni bezpośrednio zaklejonej). Innym rozwiązaniem jest zawieszanie firanek i zasłonek. Ostatnio głośno jest o foliach UV, które nie wpływają na pogorszenie widoczności dla ludzi, natomiast doskonale wpływają na spostrzeganie obiektów przezroczystych przez ptaki.

 

Jaka jest jednak skuteczność tych metod? Nie mamy niestety zbyt dużego doświadczenia w tym temacie i dlatego chcielibyśmy zachęcić was do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami. Być może wspólnie znajdziemy złoty środek na problem, jakim są powierzchnie szklane dla ptaków. Jest to szczególnie ważne w okresie wędrówek, które już mają miejsce. Ptaki z dalekiego wschodu czy też północy na ogół maja małą styczność z tego typu obiektami, więc nie orientują się do końca w zagrożeniu. Zabezpieczenie powierzchni szklanych nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, natomiast jest bardzo ważne dla dobra ptaków. Nieoznakowane szyby to tylko jedno z wielu zagrożeń (linie napowietrzne, kolizje z pojazdami), jakie czyhają na skrzydlate, ale mają ogromny wpływ na odsetek ginących ptaków.

 

Niedawno pojawiły się w naszym Sklepie na pTAK nowe produkty pozwalające zapobiegać podobnym wypadkom. Zapraszamy!

 

Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie Fatal Light Awareness Program.

 

Sylwetki ptaków drapieżnych do ściągnięcia znajdą Państwo na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Autor: Dawid Kaźmierczak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Światowy Dzień Drzewa!

Światowy Dzień Drzewa!

10 październik 2014

10 października przypominamy o wartości drzew.

WIĘCEJ >
II Międzynarodowa Konferencja

II Międzynarodowa Konferencja

06 czerwiec 2012

nt. Działalności Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Polsce odbędzie się 19-20 czerwca 2012 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

WIĘCEJ >
Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

Konkurs Szkoła na pTAK! - edycja 2

19 marzec 2012

Po raz kolejny zapraszamy serdecznie wszystkie szkoły, uczniów i nauczycieli do wspólnej pracy i zabawy w ramach drugiej edycji Akcji Szkoła na pTAK!

WIĘCEJ >