Ptaki w mieście

Szklane domy a bezpieczeństwo ptaków

Wizja szklanych domów Stefana Żeromskiego to już od dawna nie wizja! - to fakt. Jednakże autor „Przedwiośnia” nie przewidział w najczarniejszym nawet scenariuszu, jak bardzo „odbije się” to na naszych skrzydlatych przyjaciołach.

Tymczasem coraz więcej ptaków traci życie rozbijając się o okna, drzwi balkonowe, szklane tarasy, ekrany akustyczne i wieżowce. O skali tego zjawiska świadczyć może ilość osób poszukujących na różnych forach porady, co zrobić w przypadku wyżej wymienionej sytuacji.

 

Sami w ostatnim czasie staliśmy się świadkami takich zdarzeń, kiedy to o sąsiadujący z nami budynek rozbiły się kolejno: dzięcioł duży i wróbel. Postanowiliśmy zatem wrócić do znanego nam problemu i dowiedzieć się, jakimi metodami próbuje się zapobiegać tego typu sytuacjom na co dzień. Do najczęstszych sposobów należy naklejanie sylwetek ptaków drapieżnych na szklane powierzchnie (według niektórych opinii skuteczność dotyczy tylko powierzchni bezpośrednio zaklejonej). Innym rozwiązaniem jest zawieszanie firanek i zasłonek. Ostatnio głośno jest o foliach UV, które nie wpływają na pogorszenie widoczności dla ludzi, natomiast doskonale wpływają na spostrzeganie obiektów przezroczystych przez ptaki.

 

Jaka jest jednak skuteczność tych metod? Nie mamy niestety zbyt dużego doświadczenia w tym temacie i dlatego chcielibyśmy zachęcić was do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami. Być może wspólnie znajdziemy złoty środek na problem, jakim są powierzchnie szklane dla ptaków. Jest to szczególnie ważne w okresie wędrówek, które już mają miejsce. Ptaki z dalekiego wschodu czy też północy na ogół maja małą styczność z tego typu obiektami, więc nie orientują się do końca w zagrożeniu. Zabezpieczenie powierzchni szklanych nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, natomiast jest bardzo ważne dla dobra ptaków. Nieoznakowane szyby to tylko jedno z wielu zagrożeń (linie napowietrzne, kolizje z pojazdami), jakie czyhają na skrzydlate, ale mają ogromny wpływ na odsetek ginących ptaków.

 

Niedawno pojawiły się w naszym Sklepie na pTAK nowe produkty pozwalające zapobiegać podobnym wypadkom. Zapraszamy!

 

Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie Fatal Light Awareness Program.

 

Sylwetki ptaków drapieżnych do ściągnięcia znajdą Państwo na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Autor: Dawid Kaźmierczak

Źródło: Ptaki Polskie

Powiązane artykuły

Biebrzańskie Sianokosy

Biebrzańskie Sianokosy

08 wrzesień 2014

Już po raz trzynasty.

WIĘCEJ >
Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się ze wsparcia dla ekologicznego rolnictwa!

Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się ze wsparcia dla ekologicznego rolnictwa!

07 luty 2014

Możemy zabrać głos w tej sprawie i uratować bioróżnorodne łąki przed ubogimi monokulturami. Zachęcamy do zgłaszania uwag i przesyłania naszego apelu!

WIĘCEJ >
Polowanie na pisklęta?

Polowanie na pisklęta?

13 sierpień 2012

W dniu 15 sierpnia, rozpoczyna się sezon łowiecki między innymi na kaczki krzyżówki, czernice, głowienki i łyski. Tymczasem na wielu jeziorach i stawach ptaki te wodzą jeszcze nielotne młode. Rozpoczynanie polowań w okresie wychowu młodych jest

WIĘCEJ >