Jestem na pTAK!

Uwaga Szkoły na pTAK! Rozdajemy budki dla ptaków!

Do rozdania mamy 200 budek!

Zabraliśmy ptakom domy – podarujmy im budki!
Naszą  kampanię 1% dedykujemy naszym sąsiadom – ptakom żyjącym obok nas.

Cały zebrany dochód przeznaczamy na akcję „budkowania” w ramach sieci Szkół na pTAK!

W tym roku w akcję budkowania pragniemy  włączyć najmłodsze pokolenia i dlatego kierujemy ją do placówek należących  do naszej sieci Szkół na pTAK!

Co zrobić, aby otrzymać budkę?

Twoja placówka musi należeć do sieci Szkół na pTAK! Jeszcze nie należy? Nie ma problemu -  dołącz TUTAJ.

Aby otrzymać budkę typu A wystarczy wysłać  wiadomość na adres:

magdalena.puczko@ptakipolskie.pl.
W tytule maila  należy wpisać: 1 % Budka dla ptaków  – zapotrzebowanie
W treści maila proszę podać nazwę placówki na pTAK! oraz aktualne dane adresowe, na które chcielibyście Państwo otrzymać przesyłkę.

Szkół na pTAK! jest ponad 500, budek 200.

Wysyłamy po jednej budce wg. kolejności zgłoszeń.
Na zgłoszenia czekamy do 19 marca!
Po tym czasie wyślemy maila z potwierdzeniem o zakwalifikowaniu się na listę placówek, które otrzymają domek dla ptaków.

Obserwujcie ptasie rodziny!

Powieście budkę w sąsiedztwie swojej placówki na pTAK!, w odpowiednim, bezpiecznym dla ptaków miejscu. A potem wraz z przedszkolakami, uczniami i innymi podopiecznymi obserwujcie: czy budka została zasiedlona przez ptaki? Który gatunek zamieszkał w budce? Czy ptaki dochowały się młodych? Jak często rodzice przylatują do budki,  by nakarmić młode? Jakie dźwięki dobiegają z budki?

Wszystkie obserwacje notujcie, opracujcie i prześlijcie nam wraz ze zdjęciami budki! Słowem – pokażcie, że  wspólnymi siłami udało nam się pomóc ptasiej rodzinie!
Najciekawsze relacje opublikujemy na naszych stronach internetowych! Przede wszystkim jednak pamiętajcie, by ptakom nie zakłócać spokoju, przy budce zachowywać się cicho i z poszanowaniem przyrody!

Po co ptakom budki?

Bo… wiele z nich  mieszkało w dziuplach. A my zabraliśmy im domy. Co więcej, zabieramy im domy każdego dnia wycinając w pień ostatnie dziuplaste drzewa i gęste zakrzewienia, w ostatnim czasie bez opamiętania! Ogołacamy parki. Wycinamy stare aleje przydrożne. Z piłami wkraczamy coraz brutalniej do lasów.

Bo… wiele z nich mieszka w szczelinach budynków, stropodachach i innych zaułkach. Te domy również im brutalnie zabieramy, modernizując budynki bez poszanowania prawa, które nakazuje chronić ptaki i ich domy…w naszych domach! Bywa, że całe ptasie rodziny umierają z głodu i przerażenia pospiesznie żywcem zamurowane podczas prac remontowych.
A nowe i remontowane elewacje coraz liczniejszych budynków pozbawione są wnęk i otworów, gdzie ptaki mogłyby zakładać swoje gniazda.

Ptakom nie pozostawiamy dużych szans!

A tymczasem ptaki znikają!

Smutne statystyki jedynie potwierdzają to, co na co dzień obserwujemy gołym okiem: gatunki  ptaków uważane do niedawna za pospolite, takie jak wróbel czy jerzyk, w ciągu ostatnich 10 lat odnotowały spadki liczebności o 50%! W całej Europie ubyło w tym czasie około 300 milionów różnych ptaków. U naszych sąsiadów - w Niemczech, Czechach, a także w Austrii - na czerwonych listach gatunków zagrożonych znalazły się kawki. U nas - to tylko kwestia czasu…

Pomóżmy ptakom nim będzie za późno!
 

Galeria

Autor: Magdalena Puczko

Źródło: Ptaki Polskie